Trwają poszukiwania nowego prezesa WiK i dyrektora CKiS

Po odwołaniu Tomasza Piechoty ze stanowiska dyrektora Centrum Kultury i Sportu władze gminy ogłosiły konkurs na jego następcę. Poszukiwania nowego prezesa, w związku z upływem kadencji Magdaleny Walczowskiej, ogłosiła też Rada Nadzorca spółki Wodociągi i Kanalizacja.

palac_vauxhall_krzeszowice_abulicz

Pod koniec miesiąca upływają terminy zgłoszeń do konkursów na dwa ważna stanowiska w gminnych instytucjach. Po tym, jak w połowie kwietnia burmistrz odwołał Tomasza Piechotę, na nowego dyrektora czeka CKiS. Z informacji tygodnika Przełom wynika, że były dyrektor nie zgadzając się z decyzją burmistrza oddał sprawę do sądu administracyjnego i sądu pracy.

Przypomnijmy, że Wacław Gregorczyk, powołując się na ochronę danych osobowych nie ujawnia powodów odwołania. Pod koniec kwietnia przyjął za to sprawozdania finansowe CKiS jeszcze pod rządami Tomasza Piechoty. Obecnie obowiązki dyrektora pełni dotychczasowy specjalisty ds. sportu, Paweł Czyż. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 23 maja (godzina 15:00), w budynku urzędu przy ul. Grunwaldzkiej 4. Ogłoszenie konkursowe >>

W związku z upływem czteroletniej kadencji, konkurs na prezesa ogłosiła też Rada Nadzorcza gminnej spółki Wodociągi i Kanalizacja. Wcześniej o zmianach w samym ciele nadzorczym spółki zadecydował burmistrz. Na początku roku nowym przewodniczącym rady WiK został Andrzej Furmanik (wcześniej członek rady nadzorczej), dotychczasowy przewodniczący, Adam Strosznajder został członkiem rady nadzorczej krzeszowickich Usług Komunalnych. Niezależnie od tego kto nim zostanie, może zarabiać mniej niż obecna prezes. Coraz głośniej mówi się bowiem, że osoba stojąca na czele gminnej spółki nie powinna zarabiać więcej niż burmistrz. Ogłoszenie konkursowe >>

Fot. Andrzej Bulicz, zdjeciakrzeszowice.pl

Czytaj również:

55 komentarzy

 1. Girlantix napisał(a):

  To się nazywa dobra zmiana! Na początku w Krzeszowicach nie było NIC. Była to dziura zabita dechami! Piechota wymyślił jarmarki, Zośkę, fontannę, kino pod „palmami” Festiwal „nogi” dla maluchów! Przez przypadek chyba wybudowali u nas Orlika bo jak jeżdżę po Polsce to takie orliki są na byle jakiej WSI!!!. Chłopak starał się coś zrobić, urozmaicić tą dziurę wyłożoną marmurem (lub innym kamieniem) gdzie nie ma miejsca do wyjścia. Mamy miasto śmierdzące ciucharnią i aptekarnią. Nie potrafią ścieżek w parku wyremontować! Widać niestety cel jest jeden – zamknąć, zwolnić wszystkich kogo można na miejsce fachowca zatrudnić farciarza, który jest poprawnie ustawiony politycznie.

  • zaraz napisał(a):

   zaraz, to nie do końca tak – Piechota wymyślił. Pracowników to nie ma w CKiS? To wszystko to na pewno pomysły dyrektora??

   • ex_treme napisał(a):

    Osobą odpowiedzialną, zarządzającą był Piechota.
    To on, m.in. decydował o obsadzeniu poszczególnych stanowisk, akceptował pomysły swoich podwładnych. W CKiS owszem, byli pracownicy, ale pracują oni w pewnym sensie na jego rachunek. W przypadku nieścisłości i nadużyć – jak teraz – spada łeb dyrektora, a kiedy chwalić, to rozumiem, każdego z osobna, najlepiej po nazwisku? 😉

  • mieszkanka napisał(a):

   moze spadna wreszcie ceny wody i sciekow najdrozsze w okolicy ? i ciesze sie ,ze ma byc tez zmiana finansowa /wynagrodzenie prezesa/WiK ….bo raczka myla raczke ! niech to towarzystwo dotychczasowe zejdzie na ziemie i zyje tak jak reszta spoleczenstwa za 2-3 tys . na miesiac ! skonczylo sie kumoterstwo o innym zjawisku pisac nie bede ….skoncza sie jachty,samochody,wypady na narty w towarzystwie wzajemnej adoracji najczesciej bylych mezow z kochankami

 2. gapcio napisał(a):

  Popieram Girlantix, jestem dokładnie tego samego zdania. A w artykule nie potrafią nawet nazwiska podać poprawnie – WalczOwska a nie WalczEwska…..

 3. Paweł napisał(a):

  Jak dla mnie blisko siedem lat pracy Pana Tomasza w CK i S to był dobry okres, tym bardziej nie rozumiem powodów braku ujawnienia przyczyn odwołania go ze stanowiska. Owszem, organ wykonawczy może samodzielnie kształtować swoją politykę kadrową w jednostkach gminy, ale brak jej uzasadniania tylko szkodzi. Nie mądre to, tym bardziej w sytuacji gdy poszedł lub pójdzie wniosek do SP lub WSA.

 4. Genek napisał(a):

  Chyba wszyscy pamiętają okoliczności wcześniejszego wyboru prezesa wik. Kobita szła po trupach (podobnie jak ówczesny burmistrz) aby zdobyć upragnione stanowisko. Mam nadzieje, że obecny burmistrz nie ulegnie wątpliwemu „czarowi” owej kobitki

  • gapcio napisał(a):

   Oj nie po trupach nie po trupach! Od najniższego stanowiska stopniowo poprzez wszystkie działy w WiK przeszła, aż do najwyższego stanowiska!! Mało takich Prezesów jest, którzy znają od podstaw firmę.

   • lol napisał(a):

    pewnie przeszła, ale napotkała mur i wtedy rozbijając dwie rodziny zdecydowanie sobie pomagła

 5. Paweł napisał(a):

  Co do zmian w WiK to sprawa wygląda normalnie. Pytanie co ze słynnym audytem spółki zapowiedzianym po wyborach. Gdzie owi audytorzy, czy raport pokontrolny. Chętnie poczytam,jak przedstawia się efektywność zarządzania spółka, bo z obserwacji praktyki widzę że licho z tym bywa.

  • ex_treme napisał(a):

   Audyt został przeprowadzony pobieżnie.
   Postawa nowej władzy jest dla mnie trochę niezrozumiała – kosztem ryzyka domysłów na temat własnej niegospodarności tuszuje się afery i nieścisłości osób związanych z poprzednią ekipą. Miała być czystka w WiK – nie było, ABW weszło do urzędu w zw. z działaniami poprzedniej ekipy – nikt tego jednoznacznie nie skomentował. Wreszcie – Pan Piechota zostaje odwołany z powodów o których prędzej czy później i tak wszyscy się dowiedzą, arogancko udaje zaskoczonego i pokrzywdzonego, a nadal nikt nie zajmuje stanowiska po którym słowa Pana Piechoty były by już tylko żałosnym skowytem.

   • krysia napisał(a):

    A skąd takie informacje ze audyt został przeprowadzony pobieżnie? Ludziom nigdy nie dogodzi. Wyszło dobrze to źle , coś z pewnością ściemniają, kombinują, ukrywają. Jak wyszłoby źle to byłoby dobrze generalnie tragedia. Genek do Ciebie pytanie . Co masz na myśli pisząc o okolicznościach poprzednich wyborów . Z tego co wiem był konkurs w którym brały udział dwie osoby, a wygrała kobitka lepsza „trzeźwo” patrząca na przyszłość. Myślę że większość wie o czym mówię. Szkoda że wszyscy zapomnieli jak było przed 4 laty. A może jednak lepiej nie pamiętać tego.

    • Genek napisał(a):

     Zeby ta kobitka mogła wygrać to nawet dobrano do komisji konkursowej prawnika z gminy bo na czterech z wik, dwóch było przeciw a to oznaczało brak rozstrzygnięcia

 6. Paweł napisał(a):

  Czar kobiet ma to do siebie że szybko pryska w spotkaniu z rzeczywistością. Spójrzmy na fakty, cena wody wypada przeciętnie na tle lokalnych samorządów. Za ścieki nadal płacimy więcej niż krakowianie mimo szumnych zapowiedzi,że im więcej podłączonych gospodarstw tym cena jednostkowa spadnie. Nie wspomnę już o fakcie że administrowanie poborem opłat jest moim zdaniem śmieszne.Zamiast korzystać z rozwiązań które z powodzeniem stosują firmy energetyczne, czy gazowe w kontakcie z klientem, co miesiąc wysyłają Ci świstek z fakturą bo poczta musi zarobić.

 7. Jamróz napisał(a):

  Macie jakieś typy na dyrektora CKiS ?

  • Anonim napisał(a):

   Mówią o paniach zajmujących się obecnie kulturą.
   A co z konkursem na prezesa ZABK, czy już jest ogłoszony, czy oczekują aż jakiś pociotek uzupełni brakujące uprawnienia?

   • krzeszowiceone.pl napisał(a):

    na razie została wybrana osoba pełniąca obowiązki dyrektora, konkursu nie ogłoszono: http://bip.malopolska.pl/umkrzeszowice/Article/get/id,1190520.html

    pojawiają się różne pomysły na ZABK, jeden z nich to połączenie go z Usługami Komunalnymi

   • rex napisał(a):

    Stan budynków komunalnych w 10 latach w Gminie prosi się o kontrole NIK . To dopiero paranoja, gorsza jak WiK.

   • Tola napisał(a):

    A te Panie to mają oczekiwane uprawnienia? Może przydało by się dać szansę komuś nowemu, świeża krew, nowy człowiek, nowe pomysły…z obecnego personelu, nie widzę tam nikogo, kto spełniał by taką role…

    • Tumiwisik napisał(a):

     O jakich uprawnieniach mówisz ?
     Jeśli chodzi o kulturę, wernisaże, organizację imprez w Vauxhallu to akurat jedna z pań – p.Miga – całkiem dobrze sobie radzi. I jak widać na przestrzeni lat, nie jest pupilkiem nikogo, ani też nie jest z żadnej opcji politycznej, bo kieruje galerią od czasów Jagiełły, czyli 3 burmistrzów dało jej kredyt zaufania – i jak widać, wywiązuje się ze swoich obowiązków bardzo dobrze. Co chwile ciekawe wystawy, co chwile ciekawe osoby, koncerty.
     Nie jest powiedziane, że Dyrektor CKiS musi znać się na wszystkim – od tego ma mieć personel. Pan Piechota nie wiedział nic o kulturze takiej jak wernisaże, wystawy, malarze, występujący w Vauxhallu artyści – on zajmował się doskonale sportem, a od organizacji imprez na rynku też miał swoich pracowników.

     Świeża krew ? Podaj kogoś, kto się nadaje. Bo nie liczmy na to, że ktoś z poza gminy wystartuje w konkursie i go wygra…

     • Anonim napisał(a):

      Dlaczego nie? Może właśnie ktoś spoza gminy podciągnie naszą mieścinę na wyższy poziom w tej dziedzinie, bo przecież o to głównie chodzi. Kraków nie jest daleko…

     • uczestniczka wystaw napisał(a):

      Palac Voksholl dziala swietnie ! brawa i uznanie dla p.Anny Miga i Pani Cecylii Bieleckiej .Odwalaja kawal swietnej roboty !! i zmieniac ? po co ? chyba po to aby bylo gorzej ? Ja proponuje p.Mige conajmniej na mianowanego zastepce przyszlego Dyrektora

     • Anonim napisał(a):

      zgoda, uczestniczko wystaw, ale same wystawy, to jeszcze nie są całe możliwości naszego środowiska na poletku kultury

     • Anonim napisał(a):

      Podobnie jak wydarzenia sportowe, i wszystko związane ze sportem, co było „konikiem” poprzedniego dyrektora, a mimo to było dużo ciekawych innych przedsięwzięć. Ale przecież nie przez niego wymyślonych.

    • Binokl napisał(a):

     Konkurs ma to do siebie, że są podane kryteria, które trzeba spełnić. Jeżeli któraś z pań chce wystartować, najpierw musi zebrać wszystkie wymagane „referencje”. Jeżeli któraś zbierze i zostaną one zaakceptowane, będzie to oznaczało, że oczekiwane uprawnienia mają. Proste. A szanowna komisja konkursowa wybierze kandydata spełniającego wszystkie kryteria.

     • Uchachany napisał(a):

      Pani Miga nie jest niczyją pupilką? hahahahaha

      Oj któs nie pamięta czasów Jagiełły i pana K., który do niego już ścieżkę wydreptał 🙂

      Nie żartujcie ludzie, pani Miga będzie grabarzem CKiS.

     • Tytus do uchachanego napisał(a):

      tak jak teraz organizuje pracę Galerii ? źle robi ? Mało ciekawych wydarzeń tam się odbywa ? Źle to jest zorganizowane ?

      Pan Jagiełło już nie rządzi. Jak rządził Bartl, to pani Migi nie wymienił. Nawet jak pan L. był dyrektorem to też nie zmieniał. Pan P. miał wiele możliwości, ale nie chciał, bo widział, że galeria dobrze funkcjonuje.

      Każdy ma swój jakiś „plecak”. Każdy z dyrektorów dawniej KOKu i obecnego CKiS był czyimś pupilkiem. Co nie zmienia faktu, że dlaczego nie dać jej szansy ? Czego się boisz, że będzie inaczej niż za Piechoty ? Facet, znający się tylko na sporcie oddelegował swoich pracowników by działali w innych sferach, przecież imprezy kulturalne w gminie to nie tylko jego dzieło. Dlaczego więc nie dać szansy komuś, kto swoją robotę związaną z kulturą wykonuje bardzo dobrze ?

     • Anonim napisał(a):

      szansy na co?

     • Uchachany napisał(a):

      10 lat temu może przyznałbym rację. A dziś? W kółko ci sami artyści, brak jakichkolwiek nowych pomysłów… Moim zdaniem ta Pani jest już po prostu wypalona zawodowo. A tu potrzeba kogoś ze świeżym spojrzeniem.

     • Dobrowolski napisał(a):

      Z jednej strony i uchachany i Tytus mają swoją rację. Z drugiej – główną nagrodę starosty krakowskiego za kulturę pani Miga dostała w 2015, a nie 10 lat temu.
      To fakt, że tyle lat na stanowisku może wypalić zawodowo, może więc awans byłby jakąś ciekawą zmianą – w końcu pani musiałaby wyjść poza ramy galerii.

      Nie przypominam sobie ciekawych nazwisk 10 lat temu, za to przez ostatnie 10 lat przewinęło się wielu ciekawych artystów. To że pan Dźwigaj ma teraz kilkanaście spotkań pod rząd nie oznacza, że przez ostatnie 10 lat są ciągle ci sami artyści.
      Z drugiej strony ktoś tu gdzieś dobrze napisał o funduszach – gdyby znalazły się większe – może i artyści przyjechaliby chętniej. Bo kiedyś dało się zaprosić i Mleczkę, i Grechutę, i Sikorowskiego, i Wójcickiego… tylko to wszystko kosztuje.

      P.S. – te nazwiska wypisane wyżej nie były dawniej niż 10 lat temu, a właśnie przez ostatnie 7-8 lat tak na marginesie…

      A swoją drogą – dlaczego tak bardzo oczekujemy „światowych” w sensie dobrze znanych nazwisk – może warto czasami dać szansę nieznanym, po to by pomóc im w artystycznym starcie. Dla nich każda wystawa, każdy wernisaż to kolejny dobry punkt w ich CV.

      A teraz najważniejsza sprawa – na dyrektora jest KONKURS. Co oznacza, że burmistrz i jego świta nie wybiorą sobie kogo chcą, tylko tych co się zgłoszą. Skąd pewność że pani Miga zgłosiła się do konkursu ??

      Już dzielicie skórę na niedźwiedziu, a tak na prawdę nie wiadomo nic.

     • Anonim napisał(a):

      Konkurs? 😉 z nazwy może brzmi poważnie, ale zazwyczaj to tylko formalność, a zgłoszą się ci, co mają się zgłosić

     • Anonim napisał(a):

      Aha, w takim razie kto dyrektorem by nie został to będzie źle, bo przecież zgłosili się ci co zgłosić się mieli, a wygra ten, kto już wygrał w głowie burmistrza ?!
      Ciekawie.

      Czyli spokojnie można się już przygotowywać na falę hejtu, zawiści i kolejnych narzekań jak tylko ogłoszą kto zostaje nowym dyrektorem…

     • Anonim napisał(a):

      gdzie było napisane, że to źle? po prostu tak przeważnie działa mechanizm konkursów, niekiedy zdarza się, że jest normalnie, ale oczywiście można się nakręcać i przygotowywać na falę hejtu, bo to teraz takie modne… nie ma zakazu 😉

     • Anonim napisał(a):

      Statystycznie patrząc na ilość niezadowolenia na tym forum można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że nowy dyrektor nie przypadnie do gustu 🙂

     • Anonim napisał(a):

      I to się nazywa optymistyczne podsumowanie 😉

     • Anonim napisał(a):

      Oby dyrektorem nie została pani M. bo się centrum całkiem rozłoży. Powinien przyjść ktoś z zewnątrz z własnymi pomysłami, kto potrafiłby także obudzić drzemiący w pracownikach niemały potencjał. czas na odwane i poważne decyzje komisji konkursowej a nie dreptanie w miejscu.

     • Anonim napisał(a):

      całkiem rozłoży ? to znaczy że obecnie też rozkłada ?

 8. Anonim napisał(a):

  Jaka komisja taki kandydat,jak się nie ma kasy swojej to gówno z tego będzie,bo kto by nie przyszadł,to nic nie zrobi,

 9. Tola napisał(a):

  Kandydat nie musi być spoza gminy, nawet uwazam, ze lepiej gdyby byl miejscowy, znal lokalne spoleczenstwo oraz jego potrzeby…Pani Miga ma juz swoje lata, ze tak powiem…tu przydal by sie ktos mlody, energiczny…a tak jak ktos napisal nie musi sie znac na wszystkim, od tego sa pracownicy…Istotny bedzie przedstawiony program, ktory jest jednym z wymaganych dokumentow…Szanowna Komisja niech obiektywnie oceni i wyda werdykt 🙂

  • kulturalna napisał(a):

   Chyba tylko Ci, ktorzy nie korzystaja z tej duzej KULTURY jaka serwuje nam nasza Galeria wypowiadaja sie negatywnie.Tyle ciekawych artystow przewinelo sie przez nasza „miescinke” tyle naprawde ciekawych wystaw…spotkan z ciekawymi ludzmi,tyle dobrej muzyki !,koncertow,promocji mlodych talentow/18 letnia pianistka Aleksandra Dabek/,ktora ukonczyla nasza Szkole Muzyczna a teraz bierze udzial w konkursach miedzynarodowych…wiele by pisac.Spotkania z podroznikami, uczestnikami wypraw do Afryki i na rozne kontynenty…byly takie wernisaze ,ze Ci ktorzy w nich uczestniczyli nie chcieli z nich wychodzic ,bo mowili….jeszcze,jeszcze,jeszcze…..naprawde dzieje sie b.dobrze !co tu pisac o wypaleniu osob prowadzacych zawsze przygotowanych na 5 z plusem !

   • aasf napisał(a):

    Zawsze się znajdą tacy, którym pewne kandydatury nie będą pasować. A to z powodów bardzo przyziemnych jak nienawiść, a to po prostu „bo nie lubie”. Takie proste, prymitywne, typowo ludzkie odruchy niechęci do drugiego człowieka.
    Wtedy już nie ma znaczenia dorobek zawodowy, a tym bardziej osiągnięcia – bo tym łatwo dać łatkę „oklepanych”, albo „mało medialnych”, albo „po prostu do bani”.

    Komisja właśnie obraduje, już niedługo będzie wszystko jasne.
    Patrząc na to kto stanął do konkursu… cóż…

    • Tola napisał(a):

     A kto stanął? Czy już wiadomo może?

     • Anonim napisał(a):

      Z nieoficjalnych informacji, zasłyszanych w mieście: Były dyrektor Piechota, z Zabierzowa p. Sybilla, p.Miga i jeszcze jedna osoba, której nazwiska nie pamiętam.

     • Tola napisał(a):

      Ponoć są przecieki, ze Pani S z Zabierzowa jest nowa Pana Dyrektor…co Wy na to?

     • do Tola napisał(a):

      Chyba jakieś słabe te przecieki bo i owszem Pani ale z Tenczynka

 10. Anonim napisał(a):

  A może by tak wszystko pod jedną firmą „multimedialną”, tzn dołączyć wodociągi do CKiS, byłoby taniej 😉

  • Tola napisał(a):

   Ponoć są przecieki, że nową Panią Dyrektor jest Pani z Zabierzowa…Co Wy na to?

   • Anonim napisał(a):

    Tola, a dlaczego aż tak Ci zależy na uzyskaniu informacji już teraz, że musisz dopytywać się po dwa razy w tym samym wątku dyskusyjnym ?
    Te przecieki o których mówisz to jakieś słabe masz.
    Wszystko wskazuje na to, że nowym dyrektorem CKiS będzie p. Miga.

 11. krzeszowiceone.pl napisał(a):

  komisja rzeczywiście obradowała,
  kandydatów było czterech (pan Bereza nie chciał podawać nazwisk, ani udzielać informacji czy są też spoza gminy)
  komisja rekomenduje jednego z nich
  burmistrz jeszcze nie klepnął
  nowy dyrektor nie został jeszcze wybrany
  na początku tygodnia nazwisko nowego dyrektora będzie już znane

 12. ktoś napisał(a):

  bur-mistrze się zmieniają a Bereza jak Miler trwa

 13. Anonim napisał(a):

  może jest kompetentny?

  • Anonim napisał(a):

   Na pewno jest dobrze zorientowany co i gdzie robić, żeby ciągle się utrzymywać 🙂
   Oczywiście zaraz poleje się hejt w stronę pana Berezy, ale trzeba mu przyznać, że swoje zrobić umie, a do tego mądry z niego gość.

 14. Anonim napisał(a):

  Przypomnienie co takiego Bereza przez te lata zrobił? I jaką mądrością się wykazał?

  • Anonim napisał(a):

   No właśnie taką mądrością, że ciągle jest przy korycie i pomimo zmiany opcji politycznych ciągle tam jest. W tym „zawodzie” jest to ważne.

   Zauważ, że niekoniecznie jak ktoś coś zrobił to został doceniony.

Pozostaw komentarz