Wydarzenia

Tenczyn. Historia z happy endem

Opublikowane

Przetrwał najazd Szwedów, był świadkiem upadku rodu Tęczyńskich, stał się bohaterem kilku filmów, tylko czas nie był dla niego łaskawy. Przed kilkoma laty wydawało się, że to koniec i właśnie wtedy nastąpił przełom. Zmieniali się ministrowie, burmistrz, urzędnicy, a zamek trwa. 23 lipca, po wielu latach przerwy, turyści znów będą mogli przechadzać się wzdłuż jego korytarzy i dziedzińca.

Takie historie lubimy najbardziej. Gdy siedem lat temu minister kultury odrzucił dwa wnioski gminy o dofinansowanie najpotrzebniejszych prac na zamku wydawało się, że Tenczyn nie ma szans. W 2009 roku gmina jeszcze raz wystartowała w konkursie, ale ówczesny burmistrz jeszcze przed jego rozstrzygnięciem stwierdził, że ruin trzeba się zrzec na rzecz Lasów Państwowych. Gdy okazało się, że na zamek znajdą się jednak pieniądze w ministerstwie, zrzec chciano się także dotacji. Po kilku miesiącach przyszło otrzeźwienie. Do krzeszowickiego magistratu wpłynął nakaz wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie wykonania prac remontowych i konserwatorskich na zamku. Po otrzymaniu przez gminę dotacji, konserwator dał władzom wyraźnie do zrozumienia, że jej nieprzyjęcie będzie równało się z działaniem na szkodę zabytku i uruchomi odpowiednie procedur.

Gmina przyjęła dotacje i zaczęła działać pozyskując pieniądze na kolejne etapy prac. Działać zaczęło też stowarzyszenie Ratuj Tenczyn. Lekcje historii Tenczyna, wystawy, wykłady w bibliotece, gromadzenie pamiątek, dokumentacja postępu prac na zamku, książka o Tenczynie i wreszcie turnieje, które od kilku lat przyciągają tłumy turystów na zamkowe wzgórze. Gdyby nie Ratuj Tenczyn  historia małego Wawelu odchodziłaby powoli w zapomnienie. 23 lipca to właśnie członkowie stowarzyszenia będą oprowadzać turystów po ruinach.

Obecnemu burmistrzowi udało się porozumieć ze spadkobiercami rodziny Potockich i uzyskać pozwolenia od konserwatora zabytków oraz inspektora nadzoru budowlanego. Za tydzień, w sobotę, czeka nas niezwykła podróż. Otwarcie zamku już o godzinie 10:00. Za bilet normalny zapłacimy 5 złotych, za ulgowy 2 złote. Ruiny będą udostępniane tylko w weekendy od 10:00 do 18:00, przy czym ostatnie wejście na zamek będzie odbywać się o 17:30. Zwiedzanie potrwa do października. Historie zamku mogą poznać też obcokrajowcy, jak informuje nas Grzegorz Stępowski ze stowarzyszenia Ratuj Tenczyn, będzie możliwość oprowadzanie grup w języku angielskim.

Przypomnijmy, że na prace związane z zabezpieczeniem ruin zamku Tenczyn, gminie udało się już pozyskać ponad 5 milionów z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

29 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version