Gospodarka
Budżet gminy przekroczy 100 milionów a wszystko przez… 500+
Dochody gminy w 2017 roku mają przekroczyć zawrotną sumę 100 milionów złotych. Jednak w krzeszowickim magistracie z tego powodu nie wystrzelą raczej korki od szampana. Dlaczego? Bo ponad 16 milionów, które dopisano do projektu przyszłorocznego budżetu, to prezent od polskiego podatnika dla polskiego podatnika doprawiony rządową propagandą sukcesu.
Już jest. Siedzi sobie schowany w Biuletynie Informacji Publicznej i czeka na zatwierdzenie. Projekt przyszłorocznego budżetu nie powala spektakularnymi inwestycjami choć na inwestycje właśnie pieniędzy ma być więcej. W co zainwestujemy? W kostkę brukową i asfalt. Ponad 1.4 miliona złotych w drogi i chodniki przy powiatówkach i 1.2 miliona w drogi gminne. Inwestować będziemy też w grunty – 1.2 miliona złotych. Dużym zadaniem staną się dalsze prace zabezpieczające przy stawie Wrońskim w Tenczynku. Większość pieniędzy na ten cel – 913 tysięcy, ma pochodzić ze środków zewnętrznych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego). W tym roku ponad 700 tysiącami złotych gmina chce wesprzeć lokalne OSP. Dołoży m.in do samochodu strażackiego – 415 tysięcy (731 tys. ma pochodzić z programu „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” w ramach RPO WM) i 200 tysięcy do modernizacji budynku OSP w Woli Filipowskiej. Większą inwestycją będzie też budowa kanalizacji w miejscowości Zalas (prawie 218 tysięcy).
W co gmina nie zainwestuje? W czyste powietrze. Poza dwoma analizami po 5 100 każda, dotyczącymi poprawy jakości powietrza poprzez zakup lub wymianę źródeł ciepła, nie ma o tym mowy, choć temat jest palący, a nad gminą wisi widmo kary za bardzo oporne realizowanie Programu Ochrony Powietrza.
Wiemy już w co gmina zainwestuje, to teraz czas zadać sakramentalne pytanie, skąd na to wszystko weźmie pieniądze? Oczywiście z naszych podatków – głównie PIT, który do gminy wraca w postaci ponad 37% i robi się z tego całkiem ładna sumka – przeszło 26 milionów. Kiepsko wypada za to kwota podatku od osób prawnych (wpływy z CIT), w projekcie jest mowa o kwocie 500 tys. złotych. W tabeli budżetowej przybyła nowa pozycja – rodzina. Można się z niej dowiedzieć, że kwota wypłacanych pieniędzy w ramach rządowego programu 500+ wyniesie w przyszłym roku około 16.1 miliona złotych.
Łączna kwota zadłużenia (9 kredytów) na koniec 2017 ma wynieść ponad 32 miliony złotych. Wskaźnik zadłużenia według projektu zatrzyma się na 31%. Projekt uchwały budżetowej na 2017 rok znajdziecie tutaj.
Fot. Rafael Souza ® via Foter.com / CC BY