Wydarzenia

Chcesz by gmina kupiła pyłomierze? Podpisz się pod projektem obywatelskiej uchwały

Opublikowane

Władze Zielonek kupiły pyłomierze, w Skale po rekordowym zanieczyszczeniu powietrze tamtejsze stowarzyszenie postawiło na Rynku trumnę upamiętniającą ofiary smogu, w Skawinie przed kościołem alarm smogowy zebrał ponad 500 podpisów pod uchwałą antysmogową dla Małopolski. A co robią Krzeszowice? Czekają.

Ulubione słowo władz – przewietrzanie. Burmistrz ciągle wierzy, że jest dużo lepsze niż w Krakowie. A co jeśli wiatr nie wieje? Wtedy mamy smog, ale burmistrz o smogu mówić nie chce.  Na grudniowym spotkaniu więcej czasu poświęcono na rozmowę o budownictwie pasywnym niż walce o czyste powietrze tu i teraz. Edukacja ekologiczna nie istnieje, a o zagrożeniu mieszkańcy dowiadują się głównie dzięki nagłaśnianiu tematu przez alarmu smogowe.

Czy jest się czego bać? Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza, przedwcześnie umiera 44 tysiące Polek i Polaków. Kolejki do krzeszowickiej poradni pulmonologicznej nie maleją, a pomiaru zanieczyszczenia powietrza w gminie jak nie było tak nie ma. Po opisaniu sprawy na naszej stronie i licznym komentarzach mieszkańców do burmistrza trafiła interpelacja radnego Wojciecha Pogada. Wnioskuje w niej o zakup dwóch pyłomierzy, które na bieżąco monitorowałyby stan powietrza w gminie.

Na tym jednak nie koniec. Sprawy w swoje ręce postanowili też wziąć mieszkańcy. Obecnie trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącej uruchomienia na terenie gminy monitoringu stanu powietrza. Mieszkańcy chcą by wyniki można było na bieżąco śledzić na stronie internetowej. By obywatelski projekt trafił pod obrady Rady potrzebnych jest 250 podpisów mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze. Uchwała wraz z uzasadnieniem i listą na której można złożyć podpis jest wyłożona w dwóch miejscach: Kiosku Tabak w Krzeszowicach przy ul. Krakowskiej, Cukierni Sweet Stop w Krzeszowicach (wejście od ulicy Parkowej). Osoby podpisujące listę będą musiały podać także swój i PESEL (to wymaganie zawarte w statucie gminy).

Gdy lista zapełni się podpisami projekt trafi do radcy prawnego, który oceni go pod kątem zgodności z prawem oraz do komisji rady i burmistrza, którzy ocenią go pod względem merytorycznym. Jeśli analiza prawna lub finansowa wykaże niezgodność z prawem lub kompetencjami rady przewodniczący nie skieruje projektu pod obrady. Jeśli natomiast wymogi prawne i formalne zostaną spełnione projekt trafi na stół prezydialny.

67 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version