Wydarzenia

Co wisi w powietrzu i dlaczego burmistrz powinien zacząć się tym przejmować

Opublikowane

Szwecja. Ostatni dzień stycznia. Sztokholmska stacja pomiarowa wskazuje na duże zanieczyszczenie powietrza. Stężenie rakotwórczych pyłów może się równać z tym, co od miesięcy wisi nad Pekinem. Po wnikliwej analizie okazuje się, że za ośmiogodzinny smog nad szwedzką stolicą odpowiada… Polska.

Przez ostatnie miesiące w powietrzu wisi prawdziwa bomba. Z palety różnorakich chorób, spowodowanych głębokim wdechem można wybrać sobie raka płuc, krtani, gardła, alergie, astmę, zawał, zator, nadciśnienie, udar, problemy z koncentracją czy bóle głowy. W powietrzu – jak twierdzi portal Smoglab powołując się na zagraniczne badania – wisi też demencja. Jest zatem w czym wybierać, a że wybór pochodzi z gatunku makabrycznych, suweren nie chce mieć go ani w nosie, ani w gardle, ani nawet tam gdzie ma go większość polityków i samorządowców.

Pan Grzegorz z Krzeszowic kupił oczyszczacz powietrza z filtrem HAPA. Producent twierdzi, że wydajność urządzenia to 1 800 godzin. Po 250 godzinach oczyszczacz odmówił współpracy, w tej chwili jest nie do użytku. – W instrukcji jest napisane by wymienić filtry jeśli miga kontrolka lub czuć nieprzyjemny zapach. Zapach jest wręcz wstrętny, a kontrolka miga jak szklanka policyjna – pisze do nas pan Grzegorz i podsyła zdjęcia filtra.

Po lewej nowy filtr od producenta. Po prawej filtr po 250 godzinach używania oczyszczacza powietrza. Zdjęcie nadesłane przez pana Grzegorza.

Gdy na stronie powietrze.malopolska.pl Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informował o II stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla naszej części Małopolski, krzeszowickie centrum kultury wrzucało na swój profil facebookowy zdjęcia z zajęć na „świeżym” powietrzu w ramach ferii w mieście. Mimo, że w komunikacie wyraźnie widniała informacja ostrzegająca przed długotrwałym przebywaniem w otwartej przestrzeni oraz ograniczeniu wysiłku fizycznego np. uprawianiu sportu. W komunikacie zwrócono uwagę, że osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są m.in. dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia.

1 lutego ostrzeżenie o złym stanie powietrza zawisło na stronie gminy. Razem z komunikatem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pojawił się też apel o „zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność stosowania węgla wysokiej jakości, powstrzymania się od palenia w kominkach (tam gdzie jest to możliwe) oraz bezwzględnego zaprzestania spalania odpadów”. Kilka dni wcześniej na stronie gminy zamieszczono ankietę dotyczącą sposobu ogrzewania budynku. Formularz ma służyć inwentaryzacji kotłów i  – jak czytamy na stronie internetowej gminy – pomóc w zaplanowaniu działań na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza oraz rozeznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie ograniczenia niskiej emisji. W styczniu gmina zakupiła też specjalną szufelkę do pobierania odpadów paleniskowych oraz podpisała umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawcze z Jastrzębia Zdroju na ich badanie. Umowa opiewa na kwotę 2 767,50 złotych.

W sprawę walki o czyste powietrze zaangażowali się mieszkańcy. W styczniu powstał pierwszy obywatelski projekt uchwały z apelem do władz gminy o zakup urządzenia do pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Przez dwa tygodnie mieszkańcy mogli podpisać listę poparcia. Na początku lutego znalazło się na niej ponad 250 nazwisk mieszkańców gminy. W nadchodzącym tygodniu projekt trafi do biura rady. Zanim zajmą się nim radni dokument musi przejść m.in przed dział prawny. Jednak już teraz wiadomo, że obywatelska akcja odniosła pozytywny skutek. Pod koniec stycznia na swoją interpelację w sprawie zakupu pyłomierzy odpowiedź od burmistrz uzyskał radny Wojciech Pogan. Jak się okazuje burmistrz widzi potrzebą  przeprowadzania pomiarów. W tej chwili urząd miejski jest na etapie rozeznania kosztów zakupu pyłomierzy, kosztów eksploatacji i możliwości dofinansowania takiego przedsięwzięcia – czytamy w odpowiedzi. Pozostaje nam trzymać burmistrza za słowo. Z interpelacją radnego, oraz treścią odpowiedzi burmistrz możecie się zapoznać klikając w zdjęcia.

25 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version