Gospodarka
Gmina złożyła wnioski do RPO. Wymiana kotłów na razie tylko dla 151 gospodarstw
Gmina Krzeszowice na swojej stronie internetowej pochwaliła się złożeniem dwóch wniosków na wymianę kotłów do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Sęk w tym, że jeśli wnioski uzyskają dofinansowanie, wymiana kotłów obejmie tylko 151 gospodarstw.
Jak informuje urząd – projekt zakłada wymianę 64 istniejących źródeł ciepła spalających paliwo stałe na nowe kotły na paliwo stałe V klasy oraz 87 istniejących źródeł ciepła spalających paliwo stałe na nowe kotły biomasowe i gazowe. Projekt zakłada dofinansowanie nie większe niż 8 tysięcy złotych. Możliwe będzie też pokrycie kosztów instalacji niezbędnej do funkcjonowania urządzenia – do tysiąca złotych dla kotła węglowego oraz do 6 tysięcy dla kotła gazowego i na biomasę.
Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania będą mieli ci mieszkańcy, którzy na początku zeszłego roku zdecydowali się wypełnić ankietę prowadzoną przy okazji tworzenia przez gminę Programu Ochrony Powietrza. Takich osób było 300. W następnej kolejności pod uwagę mają być brani mieszkańcy, którzy zdecydują się wypełnić ankietę dostarczoną im wraz z nakazem płatniczym podatku od nieruchomości. Prowadzona w tej chwili ankietyzacja ma być też rodzajem inwentaryzacji pieców starszej generacji na terenie gminy. Pobierz ankietę >>
Na tym polu krzeszowicki urząd mógłby skorzystać z doświadczeń innych gmin. Michałowice do inwentaryzacji kopciuchów postanowiły wykorzystać geoportal. Po wejściu na stronę wystarczy zaznaczyć swoją lokalizację, kliknąć na ikonkę z wykrzyknikiem, a w formularzu wybrać zgłoszenie dotyczące inwentaryzacji pieca. Jest też miejsca na opisanie roku jego produkcji i mocy. W taki sam sposób można też oznaczyć inne domy w okolicy, ogrzewane węglem. W Gminie Krzeszowice pieców do inwentaryzacji na pewno jest sporo, o czym świadczy fatalny stan powietrza. Poniżej prezentujemy mapkę zamieszczona na profilu Krzeszowicka Przyroda. Pomiary były wykonywane w środowy wieczór. Kliknij by powiększyć mapę.
W gminie cały czas prowadzone są kontrole palenisk. W zeszłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili ich 58. 38 z nich zakończyło się pouczeniami a 4 – wystawieniem mandatu. W tym roku do 15 lutego SM skontrolowała 11 gospodarstw. W przypadku sześciu skończyło się na pouczeniu.
Warto przypomnieć, że od 1 lipca na terenie Województwa Małopolskiego zacznie obowiązywać tzw. uchwała antysmogowa. Nakłada ona na mieszkańców wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Na dostosowanie się do nowych przepisów mamy czas do końca 2022 roku. Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku. Od 1 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.