Gospodarka

Gmina złożyła wnioski do RPO. Wymiana kotłów na razie tylko dla 151 gospodarstw

Gmina Krzeszowice na swojej stronie internetowej pochwaliła się złożeniem dwóch wniosków na wymianę kotłów do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Sęk w tym, że jeśli wnioski uzyskają dofinansowanie, wymiana kotłów obejmie tylko 151 gospodarstw.

Jak informuje urząd – projekt zakłada wymianę 64 istniejących źródeł ciepła spalających paliwo stałe na nowe kotły na paliwo stałe V klasy oraz 87 istniejących źródeł ciepła spalających paliwo stałe na nowe kotły biomasowe i gazowe. Projekt zakłada dofinansowanie nie większe niż 8 tysięcy złotych. Możliwe będzie też pokrycie kosztów instalacji niezbędnej do funkcjonowania urządzenia – do tysiąca złotych dla kotła węglowego oraz do 6 tysięcy dla kotła gazowego i na biomasę.

Pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania będą mieli ci mieszkańcy, którzy na początku zeszłego roku zdecydowali się wypełnić ankietę prowadzoną przy okazji tworzenia przez gminę Programu Ochrony Powietrza. Takich osób było 300. W następnej kolejności pod uwagę mają być brani mieszkańcy, którzy zdecydują się wypełnić ankietę dostarczoną im wraz z nakazem płatniczym podatku od nieruchomości. Prowadzona w tej chwili ankietyzacja ma być też rodzajem inwentaryzacji pieców starszej generacji na terenie gminy. Pobierz ankietę >>

Na tym polu krzeszowicki urząd mógłby skorzystać z doświadczeń innych gmin. Michałowice do inwentaryzacji kopciuchów postanowiły wykorzystać geoportal. Po wejściu na stronę wystarczy zaznaczyć swoją lokalizację, kliknąć na ikonkę z wykrzyknikiem, a w formularzu wybrać zgłoszenie dotyczące inwentaryzacji pieca. Jest też miejsca na opisanie roku jego produkcji i mocy. W taki sam sposób można też oznaczyć inne domy w okolicy, ogrzewane węglem. W Gminie Krzeszowice pieców do inwentaryzacji na pewno jest sporo, o czym świadczy fatalny stan powietrza. Poniżej prezentujemy mapkę zamieszczona na profilu Krzeszowicka Przyroda. Pomiary były wykonywane w środowy wieczór. Kliknij by powiększyć mapę.

W gminie cały czas prowadzone są kontrole palenisk. W zeszłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili ich 58. 38 z nich zakończyło się pouczeniami a 4 – wystawieniem mandatu. W tym roku do 15 lutego SM skontrolowała 11 gospodarstw. W przypadku sześciu skończyło się na pouczeniu.

Warto przypomnieć, że od 1 lipca na terenie Województwa Małopolskiego zacznie obowiązywać tzw. uchwała antysmogowa. Nakłada ona na mieszkańców wymianą źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Na dostosowanie się do nowych przepisów mamy czas do końca 2022 roku. Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku. Od 1 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.

Zdjęcie gminy: Norbert Głogowski

29 komentarzy

29 Komentarzy

 1. Newbie

  19/02/2017 o 22:00

  Tylko 11 skontrolowanych? To troszkę mało. Ciekawe, czy przeprowadzone kontrole były z inicjatywy własnej SM, czy też na wniosek obywateli-sąsiadów kopciuchów.

 2. Ragnarr Loðbrók

  20/02/2017 o 16:29

  Bardzo mało tych kontroli. Wiem, że SM ma jeszcze bardzo wiele innych zajęć ale smog jest dla części mieszkańców bardzo uciążliwy.

  • Tusiek

   20/02/2017 o 20:37

   News z tzw. dupy. Smog był, jest, ale wcale nie musi być. To „lobby” nie jest przeciwko paleniu węglem, tylko przeciwko starym piecom. Wszędzie do okoła są elektrownie atomowe tylko Polacy się boją. Za chwilę będziemy płacić Słowakom odszkodowanie za zanieczyszczanie powietrza- właśnie ustawiają pyłomierze na granicy. Prawda jest też taka, że w Polsce zamiast w kopalnie inwestuje się w górników. Polacy zamykają kopalnie a Czesi je przejmują, ale w takiej nowej czeskiej kopalni na polskiej ziemi nie ma już 100 związków zawodowych a nowy właściciel zaczyna inwestować w nowoczesne maszyny.

   • Robsoon

    22/02/2017 o 09:56

    Tylko głupcy wierzą w to co widzą w internecie, czytają w prasie i oglądają w tv. Lobby to są miliony zainwestowane w miliardowe zyski. I nie rządy za to płacą tylko zwykli ludzie.

 3. lza

  21/02/2017 o 08:00

  Robson przepędził smog! 🙂

  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current#

 4. J

  21/02/2017 o 08:57

  Jesli ankieta to powinna byc anonimowa, skoro nie jest to juz nie moze sie tak nazywac. Taka informacja dla osoby,ktora ukladala ta „ankiete”.

 5. An

  21/02/2017 o 09:03

  A po co niby ta ankieta? Jak ktos bedzie chcial skorzystac z dofinansowania to i tak trzeba bedzie milion papierow wypelnic. I spelnic drugi milion warunkow. Zeby czlowiekowi odechcialo sie cokolwiek zalatwiac.

 6. Grześ

  21/02/2017 o 14:54

  Ładne zdjęcie, smog? dawniej powiedziałbym, że to mgła.

 7. Gie

  24/02/2017 o 10:41

  Teraz akurat wiatr zrobił porządek ze smogiem ale następnym razem kiedy Krzeszowicka Przyroda będzie robiła pomiary niech przy okazji sprawdzi powietrze w budynkach. Np. w kościele, urzędach czy sklepach.

 8. Anonim

  24/02/2017 o 11:36

  Nie wspominając o ustawie o wycince drzew bez zezwolenia. Od kilku tygodni kładą się pokotem po wioskach drzewa, więc jest nadzieja, że zamiast węgla, przez pewien czas piece będą przerabiać bardziej ekologiczne drewno. Wprawdzie krajobraz wyłysieje, ale za to powietrze się poprawi 😉

  • Anonim

   24/02/2017 o 12:21

   Dobry żart, to drzewa są naturalnym filtrem smogu.

   • Anonim

    24/02/2017 o 12:41

    Tym razem to żart, ale ktoś w ministerstwie ochrony środowiska o tym chyba zapomniał, że w ten sposób likwiduje się naturalny filtr 😉

    • Robsoon

     24/02/2017 o 12:57

     Filtr k… czego? Zabudowane blokowiskami kanały powietrzne trochę wiedzy! Wycinka i ustawa jest pod deweloperów aby bez kosztów oczyścić działki. Ludzie troszkę bystrości zakutych łbów wystarczy aby pojąć biznes!

     • Anonim

      24/02/2017 o 13:09

      W sumie nie jesteś specjalnie odkrywczy, bo to jest wiedza powszechnie dostępna i za chwilę będziemy mieli kolejną aferę po akcji „kontrolowanej” wycinki.

     • Robsoon

      24/02/2017 o 13:41

      Ja nie jestem odkrywcą! Przypominam tylko fakty! A po za tym wystarczy przejść się po lasach w naszej gminie gdzie wycina się hektary a piszę się o kilku drzewach wyciętych na prywatnych posesjach. A po za tym kiedy próbowałem zainteresować wycinką drzew na ul. szkolnej powiedziano mi żebym się nie w… A ty anonimie p…. o filtrach! Chyba w cygarach.

     • Anonim

      24/02/2017 o 16:13

      Gdy cmentarz parafialny wygolono z pięknych starych drzew, głosy protestujących także skutecznie wytłumiono.

  • Gie

   24/02/2017 o 14:57

   Drewno też syfi zwłaszcza kiedy nie jest dobrze wysuszone.

   • Ragnarr Loðbrók

    24/02/2017 o 17:26

    Podczas spalania drewna emitowane są Benzo(a)pireny – są one jednym z najbardziej toksycznych składników smogu który potrafi przenikać do układu oddechowego i krwiobiegu, zwiększając wystąpienie groźnych chorób.
    Benzo(a)piren – wpływ na organizm człowieka

    Międzynarodowa agencja badań nad rakiem (IARC) już w 1987 roku określiła BaP jako główny ludzki kancerogen. Przeciętny okres między pierwszym kontaktem z tym silnym czynnikiem rakotwórczym 
a powstaniem zmian nowotworowych wynosi przeciętnie 15 lat.

    Reszta tu:

    http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/benzopiren-w-powietrzu-wplyw-na-organizm-czlowieka_44396.html

    • Anonim

     24/02/2017 o 18:38

     Z powiedzenia, że „drewno też syfi” nic nie wynika. Jeśli już zabierasz głos w tej kwestii, postaraj się dokładnie porównać rodzaj i skład spalin pochodzących z drewna ze spalinami ze spalania węgla. Zanim ogłosisz publicznie wynik, zastanów się, czy na pewno chcesz go ogłosić w kontekście swoich poprzednich słów.

     • Gie

      25/02/2017 o 06:19

      „Niestety, w rzeczywistości używanie drewna do celów grzewczych niesie podobne konsekwencje, co stosowanie węgla. Oczywiście, porównanie szkodliwości spalania drewna i węgla zależy zarówno od rodzaju jednego jak i drugiego paliwa, jak i od urządzenia grzewczego i warunków, w jakim je spalamy, a także kultury, umiejętności i doświadczenia użytkownika danego urządzenia.
      Niemniej, liczne badania (wybrane odnośniki do literatury podajemy poniżej) wyraźnie pokazują, iż w porównaniu ze średniej lub dobrej jakości węglem, spalanie drewna powoduje porównywalną lub nawet większą emisję (mierzoną ilością szkodliwych substancji wyprodukowanych na jednostkę energii uzyskanej z danego paliwa, np. w gramach/megadżul, g/MJ) zarówno wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), jak i pyłu zawieszonego (PM 10, PM 2.5) [2]. Oczywiście, niesie to ze sobą określone konsekwencje zdrowotne.”

      http://www.krakowskialarmsmogowy.pl/rozwiazania/szczegoly/id/95

 9. Robsoon

  24/02/2017 o 12:45

  Dawno, dawno temu nie było smogu, ale nie było też przemysłu, nie było konsumpcjonizmu. Dzisiaj chcielibyśmy mieć czystą wodę, czyste powietrze, a jednocześnie dobra które posiadamy. Czy ludzie 100 lat temu nie musieli się ogrzewać, sorki pewnie palili gazem. Czy mieli domy sterowane elektroniką? Ludzie chcieli byście się w.y.s.r.a.c ale żeby gówno było nie widoczne. Tak nie można! Chcielibyście jeść w mcRonaldzie ale opakowania wyrzucacie przez okno. Powiecie ja nie! Ale pety po napojach leżą po przydrożnych rowach. Jakież to społeczeństwo jest ciemne!

  • lza

   24/02/2017 o 14:07

   Robson można mieć bardziej czyste powietrze i bardziej czystą wodę, myślę że Ty tego też chcesz. Wiadomo że całkowicie czystego powietrza i czystej wody mieć nie będziemy ale działanie w celu ograniczenia emisji jest działaniem w dobrym kierunku.

   • Robsoon

    24/02/2017 o 14:36

    A co chcesz poddać eutanazji ludzi, którzy w Krzeszowickich firmach zarabiają po 1200-1500zł i nie stać ich na inne ogrzewanie? Ludzi którzy pracują na smieciowych umowach. Tak to widzisz? Chcesz kosztem czystszego powietrza dla siebie poddać innych bycia bezdomnymi i zaproponowć akcję wymiany ciepła.Zastanów się mieszkam i żyje w Krzeszowicach ponad 40 lat i dobrze znam potrzeby ludzi. Szkoda wdawać się w dyskusję z osobami które nie zdają sobie sprawy z tego, że jeszcze kilka lat temu ludzie skrobali auta na żbickiej ze spalin mazutu.

    • Ragnarr Loðbrók

     24/02/2017 o 17:18

     Procesu ograniczenia emisji nie powstrzymasz, choćbyś nie wiem ile filmów i publikacji tu podlinkował – nie zatrzymasz tego bo ludzie mają dość trucia – chcą oddychać lepszym powietrzem, bo jak wiesz bez powietrza żyć się nie da.

   • Anonim

    24/02/2017 o 14:41

    Pytanie tylko – bo sama idea kierunku jest dobra – czy nie jest to albo już za późno, albo czy jednak tylko garstce ludzi na tym zależy, a reszta ma to w głębokim poważaniu. Bo jeżeli tak, to cały nasz wysiłek idzie na marne.

 10. Anonim

  24/02/2017 o 17:38

  Tylko rząd może regulować spalanie cenami gazu, a gminy tworzeniem MPECów… Cała reszta to niestety sranie w banie. Węglem sie pali bo jest tańszy. Nie znam hobbystów, którzy pasjonują sie czyszczeniem pieców i wynoszeniem popiołu.

 11. Gie

  06/03/2017 o 09:46

  „W Wieprzu chcieliby dopłacać nawet 1000zł rocznie właścicielom nieruchomości, którzy zdecydowali by się przejść na gaz.

  Jeśli inicjatywa spotka się z pozytywnym odzewem mieszkańców radni mogą przyjąć uchwałę jeszcze w tym roku. Dotacja mogłaby obowiązywać od następnego okresu grzewczego. Wówczas byłby to ewenement na skalę krajową. Póki co samorządy ograniczają się do dotacji na wymianę instalacji. Nie ma mowy o dopłatach do paliwa.”

  http://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/6231-chca-dawac-pieniadze-za-ogrzewanie-gazem-a-nie-weglem-ewenement-na-skale-kraju/6231-chca-dawac-pieniadze-za-ogrzewanie-gazem-a-nie-weglem-ewenement-na-skale-kraju.html

  Przy takich dopłatach nie byliby poszkodowani ci którzy już wcześniej przeszli na gaz. Co na to Krzeszowice? Ano tak, nie ma pieniędzy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę