Wydarzenia

CBA zatrzymało byłą urzędniczkę krzeszowickiego magistratu

Opublikowane

W środę funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłą zastępczynię naczelnika Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego w krzeszowickim magistracie. Była urzędniczka ma usłyszeć zarzuty przyjmowania łapówki.

Zatrzymania mogą być efektem kontroli jaką CBA przeprowadziło w 2014 roku oraz pod koniec 2015 roku w krzeszowickim magistracie. Funkcjonariusze mieli prosić o udostępnienie dokumentów z kilku wydziałów, w tym gospodarowania mieniem i planowania przestrzennego.

Funkcjonariusze z krakowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpadli na trop korupcji w Krzeszowicach. Trzy osoby zatrzymano za korupcyjny proceder, kolejne dwie usłyszą zarzuty. Była zastępca naczelnika Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w związku z pełnioną funkcją przyjmowała łapówki, uzależniając od nich wykonanie obowiązków służbowych. Zarzuty dotyczą także przekroczenia uprawnień i poświadczania nieprawdy w dokumentach. W nielegalną działalność zaangażowany był także architekt i osoba pomagająca w odbieraniu łapówek.

Była naczelnik będąc upoważniona do wydawania postanowień i decyzji administracyjnych w postępowaniach o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, przekraczała swoje uprawnienia. Jak ustalili funkcjonariusze CBA, urzędniczka na wnioski inwestorów fałszowała dokumentację, poświadczając nieprawdę, czy antydatując dokumenty. Okazało się, że przyspieszenie wydawania odpowiednich dokumentów, czy też zmiany decyzji o warunkach zabudowy były wystawiane inwestorom, którzy współpracowali z architektem wskazanym przez urzędniczkę. Mężczyzna by osiągnąć korzyści majątkowe w postaci wynagrodzenia za zlecone przez inwestorów prace, ściśle kooperował z byłą naczelnik.

W sprawę jest zaangażowana także kolejna osoba, która miała fikcyjne umowy na wykonanie prac zleconych przez naczelnik z urzędu miasta. Ponadto przez jej konto bankowe przechodziły łapówki, które w konsekwencji trafiały do zatrzymanej urzędniczki.

Źródło: cba.gov.pl

94 komentarze

Najpopularniejsze

Exit mobile version