Zdrowie

72 Niebieskie Karty w gminie. Dowiedz się jak zatrzymać przemoc w rodzinie

Opublikowane

Niebieska Karta służy dokumentowaniu aktów przemocy w rodzinie, ocenia też zagrożenia dalszą przemocą. Jest dowodem w sprawach sądowych. W zeszłym roku w Gminie Krzeszowice założono 72 Niebieskie Karty. O tylu przypadkach wie policja, GOPS czy nauczyciele. Ilu mieszkańców pada ofiarą przemocy w rodzinie nie powiadamiając o niej odpowiednich służb?

W poniedziałek, 8 maja o godzinie 18:00 w publicznej bibliotece w Tenczynku Fundacja Kobieta w Regionie organizuje otwarte spotkanie dotyczące przemocy w rodzinie. Przyjść na nie może każdy kto jej doznaje lub chce jej przeciwdziałać. Na miejscu będzie można porozmawiać z osobami działającymi w Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Czy takie spotkania są potrzebne? Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń. W zeszłym roku 91 789 osób w Polsce padło ofiarą przemocy w rodzinie, z czego ponad 70% to kobiety. Większość sprawców to mężczyźni, zwykle pod wpływem alkoholu.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Ze sprawozdania krzeszowickiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społeczne wynika, że w zeszłym roku założono 72 Niebieskie Karty. 56 spośród nich dotyczyło stosowania przemocy wobec kobiet, 9 – mężczyzn, 7 – dzieci. W większości przypadków karty zakłada policja i GOPS, ale bierni nie są też pracownicy służby zdrowia, nauczyciele, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Najwięcej kart założono osobom z Krzeszowic – 26.

Co zrobić gdy doświadczasz przemocy w rodzinie lub jesteś jej świadkiem? Na terenie Gminy Krzeszowice działa Punkt Informacji, Wsparcia i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie z siedzibą w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzeszowicach przy ul. Kościuszki 43, tel. 12/258 30 86 lub 724 068 540. Jak informuje na swojej stronie GOPS – z porad punktu może skorzystać każda osoba doświadczająca przemocy, jak i osoby będące świadkami przemocy w rodzinie. W ramach Punktu można bezpłatnie skorzystać z pomocy w formie poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, socjalnego oraz prawnego. W ramach funkcjonowania punktu odbywają się spotkania grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie (co drugi czwartek o godzinie 16:15).

Więcej informacji na stronie GOPS-u.

Fot. Foter.com

15 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version