Wydarzenia
Od września po gminie będą jeździć karetki bez lekarza?
Trwają konsultacje planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Województwa Małopolskiego. Jak wynika z projektu, od września stacjonujący w Krzeszowicach specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego ma zostać przekwalifikowany na podstawowy. Oznacza to, że z obsady karetki wyjeżdżającej do zdarzeń na terenie naszej gminy zniknie lekarz.
Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, o wprowadzenie zmian wnioskowała dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, któremu podlega zespołów ratownictwa medycznego z terenu miasta Krakowa i powiatu krakowskiego. W uzasadnieniu wskazała na duże braki kadry lekarskiej. Jak podkreśliła, problem ten od kilku lat nasila się w coraz większym stopniu. Według dyrektorki, zmiana nie spowoduje obniżenia bezpieczeństwa pacjentów i jakości udzielanych medycznych czynności ratunkowych.
Co dokładnie oznaczają proponowane zmiany? W tej chwili na terenie gminy działają dwie karetki. Jedna typu P – podstawowy zespół ratownictwa medycznego, w którego skład wchodzi dwóch ratowników medycznych lub ratownik medyczny i pielęgniarka, oraz typu S – specjalistyczny zespół opieki medycznej, w którego skład, poza ratownikami medycznymi, wchodzi również lekarz. Proponowane zmiany oznaczają przekształcenie zespołu typu S w zespół typu P. Oznacza to, że w żadnej z karetek wyjeżdżających do ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszej gminy nie będzie lekarza. Specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego nadal będą funkcjonować w Zabierzowie czy Skale.
W tej chwili projekt jest konsultowany z samorządami. Z informacji Urzędu Wojewódzkiego wynika, że Urząd Marszałkowski nie zgłosił do niego żadnych zastrzeżeń. Do środy, 2 sierpnia, nie wpłynęła też żadna opinia od powiatu krakowskiego. O przekształceniu działającego w naszej gminie specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego na podstawowy, przewodniczący krzeszowickiej Rady Miejskiej dowiedział się z naszego maila, obiecał zainteresować tym tematem pozostałych radnych. Opinia samorządów, dla wojewody nie jest jednak wiążąca.
Zmiana wejdzie w życie, po zaakceptowaniu projektu planu przez Wojewodę Małopolskiego i zatwierdzeniu przez Ministra Zdrowia. Wojewoda nie podjął decyzji – oczekuje na wszystkie opinie i ma możliwość zażądania dodatkowych wyjaśnień bądź opinii, wtedy podejmie ostateczną decyzję – informuje Urząd Wojewódzki.
W tej chwili nad zmianami w systemie ratownictwa medycznego pracuje również resort zdrowia. Jak informuje serwiszoz.pl, projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje m.in. rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na rzecz zespołów podstawowych w co najmniej trzyosobowym składzie. Zmiany miałyby wejść w życie w styczniu 2018 roku.
Z projektem zmian systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Województwa Małopolskiego można zapoznać się tutaj.
Fot. Powiat Krakowski