Wydarzenia

Od września po gminie będą jeździć karetki bez lekarza?

Trwają konsultacje planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Województwa Małopolskiego. Jak wynika z projektu, od września stacjonujący w Krzeszowicach specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego ma zostać przekwalifikowany na podstawowy. Oznacza to, że z obsady karetki wyjeżdżającej do zdarzeń na terenie naszej gminy zniknie lekarz.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki, o wprowadzenie zmian wnioskowała dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, któremu podlega zespołów ratownictwa medycznego z terenu miasta Krakowa i powiatu krakowskiego. W uzasadnieniu wskazała na duże braki kadry lekarskiej. Jak podkreśliła, problem ten od kilku lat nasila się w coraz większym stopniu. Według dyrektorki, zmiana nie spowoduje obniżenia bezpieczeństwa pacjentów i jakości udzielanych medycznych czynności ratunkowych.

Co dokładnie oznaczają proponowane zmiany? W tej chwili na terenie gminy działają dwie karetki. Jedna typu P – podstawowy zespół ratownictwa medycznego, w którego skład wchodzi dwóch ratowników medycznych lub ratownik medyczny i pielęgniarka, oraz typu S – specjalistyczny zespół opieki medycznej, w którego skład, poza ratownikami medycznymi, wchodzi również lekarz. Proponowane zmiany oznaczają przekształcenie zespołu typu S w zespół typu P. Oznacza to, że w żadnej z karetek wyjeżdżających do ratowania życia i zdrowia mieszkańców naszej gminy nie będzie lekarza. Specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego nadal będą funkcjonować w Zabierzowie czy Skale.

W tej chwili projekt jest konsultowany z samorządami. Z informacji Urzędu Wojewódzkiego wynika, że Urząd Marszałkowski nie zgłosił do niego żadnych zastrzeżeń. Do środy, 2 sierpnia, nie wpłynęła też żadna opinia od powiatu krakowskiego. O przekształceniu działającego w naszej gminie specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego na podstawowy, przewodniczący krzeszowickiej Rady Miejskiej dowiedział się z naszego maila, obiecał zainteresować tym tematem pozostałych radnych. Opinia samorządów, dla wojewody nie jest jednak wiążąca.

Zmiana wejdzie w życie, po zaakceptowaniu projektu planu przez Wojewodę Małopolskiego i zatwierdzeniu przez Ministra Zdrowia. Wojewoda nie podjął decyzji – oczekuje na wszystkie opinie i ma możliwość zażądania dodatkowych wyjaśnień bądź opinii, wtedy podejmie ostateczną decyzję – informuje Urząd Wojewódzki.

W tej chwili nad zmianami w systemie ratownictwa medycznego pracuje również resort zdrowia. Jak informuje serwiszoz.pl, projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym przewiduje m.in. rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego na rzecz zespołów podstawowych w co najmniej trzyosobowym składzie. Zmiany miałyby wejść w życie w styczniu 2018 roku.

Z projektem zmian systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Województwa Małopolskiego można zapoznać się tutaj.

Fot. Powiat Krakowski

11 komentarzy

1 Komentarz

 1. lza

  07/08/2017 o 09:08

  No… dobrze że chociaż kierowca będzie.

 2. iti

  07/08/2017 o 11:16

  Czy Krzeszowice to naprawdę miasto? Bo jak się czyta te informacje to wydaje się że wioska wiosek…
  A przepraszam zapomniałam – teraz każdy może być lekarzem – wystarczy google.pl

 3. jarek

  07/08/2017 o 13:40

  Skoro minister z Krzeszowic jest i nie pomogło, to kto musi być ze Skały, że tam lekarza pozostawią?

  • Anonim

   07/08/2017 o 14:54

   a od kiedy to minister jest „kartą przetargową” dużej wartości ?
   Ministrowie to blotki. Co najwyżej walety 😉

  • Ragnarr Loðbrók

   08/08/2017 o 17:45

   A ile osób protestowało przeciwko tej decyzji ze świeczkami pod pogotowiem? Jak ludziom nie zależy to nie będzie lekarza i basta.

   • Anonim

    08/08/2017 o 18:02

    Nikt nie zorganizował, to nikt nie przyszedł. Ot cała nasza „demokratyczna świadomość”.

    • ;)

     08/08/2017 o 22:57

     wujek soros nie kupił świeczek? 😉 a ciocia unia nie zrobiła transparentu? 😉 no proszę.

     • Rid

      14/08/2017 o 17:30

      Nie, liczyliśmy na marsz miliona i Kluby Gazety Polskiej. Ale chyba zajęli się lekturą pasków w TVP Info.

 4. ktoś

  09/08/2017 o 06:44

  a może rozkład jazdy dla karetki po gminie i ustalone przystanki a pacjenci sami wyjdą,a jak nie to Kalia za zasiłek.

  • Myśliwy z domku

   09/08/2017 o 13:22

   wszystkie „na żądanie” ? 😉 😉

 5. :-)

  14/08/2017 o 17:00

  Ku lepszemu – jak zwykle ,bo gorzej już było……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę