Gospodarka

Mieszkańcy gminy zainteresowani rządowym programem

k_lis via Foter.com / CC BY-SA

Do końca września mieszkańcy mogli wypełnić ankietę dotyczącą Mieszkania Plus. Na jej podstawie władze gminy chciały sprawdzić zainteresowanie rządowym programem. 

Ankieta składała się z dziewięciu pytań. Dotyczyły wielkości rodziny, miesięcznego dochodu na jej członka czy kosztów ponoszonego czynszu. Jak informują urzędnicy – opinie i zebrane informacje pozwolą gminie podjąć decyzję dotyczącą przystąpienia do rządowego programu oraz opracować koncepcję jego wdrażania.

W formularzu należało też wskazać którym wariantem programu jest się zainteresowanym – wynajmem mieszkania bez możliwości dojścia do własności lub o 20% droższa opcją, ale z możliwością dojścia do własności. Mieszkaniec miał też wskazać jaką wielkością lokalu byłby zainteresowany, oraz jak duże koszty najmu jest w stanie ponosić.

Na dziennik podawczy trafiło około 80 wypełnionych ankiet. W trakcie październikowej sesji burmistrz stwierdził, że gmina będzie chciała podpisać list intencyjny w sprawie przystąpienia do programu. Na razie trwa poszukiwanie najlepszej lokalizacji. W ramach programu w gminie mogłoby powstać około 100 nowych mieszkań. W Małopolsce do programu przystąpił już Kraków, Chrzanów, Skawina i Trzebinia.

Mieszkanie Plus to rządowy program m.in. budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Program będzie prowadzony na zasadach rynkowych i zarządzany przez BGK Nieruchomości SA Inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na nieruchomościach będących obecnie w posiadaniu Jednostek Samorządu Terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz  inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości SA.

6 komentarzy

1 Komentarz

 1. Ciekawy

  03/11/2017 o 14:23

  Czy prawdą jest,że osobom nie wywiązującym się z podpisanych zobowiązań grozi eksmisja na bruk?

  • Anonim

   03/11/2017 o 14:51

   http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001529/T/D20171529L.pdf
   strona 41, taki zapis się tam znajduje:

   3. Do umowy najmu instytucjonalnego lokalu załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19i ust. 3, oraz przyjął do wiadomości, że w razie konieczności wykonania powyższego zobowiązania prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego nie przysługuje.

  • Anonim

   03/11/2017 o 18:47

   No raczej tak powinno być. Dlaczego ma nie grozić, skoro nie wywiązują się z umów ?

   • Anonim

    03/11/2017 o 19:19

    Być może, pod warunkiem, że nie jest się partią prosocjalną. W tej chwili lokator ma zapewnione prawo do lokalu socjalnego, co ma go uchronić przed bezdomnością. Czy to jest dobre rozwiązanie czy złe? Pewnie zależy z czyjego punktu widzenia z gminy czy z lokatora.

 2. Ciekawy

  03/11/2017 o 18:25

  Czyli jednak na bruk. Dzięki.

 3. Gaca

  23/03/2018 o 17:47

  bardzo żal mieszkania dla młodych. mi się nie udało w styczniu, za dużo osób chętnych. w zeszłym roku jeszcze doczytałem na https://mdmprogram.com. że dali pieniądze, którcyh nie zdążyli wydać jeszcze we wakacje. poczekam. może się akurat się uda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę