Wydarzenia
Tyle na inwestycje nie przeznaczaliśmy od 7 lat, ale w budżecie brakuje ponad 13 milionów
Duże wydatki inwestycyjne i równie duży deficyt – tak jednym zdaniem można określić przyszłoroczny budżet. Po raz pierwszy znalazła się w nim także rezerwa w wysokości 4.1 miliona złotych. Pieniądze mają posłużyć jako wkład własny do projektów realizowanych z zewnętrznych środków lub – jak przyznał burmistrz w wywiadzie dla tygodnika Przełom – wesprzeć krzeszowickie wodociągi w razie konieczności wypłaty roszczeń firmom budującym w gminie kanalizacje.
Gminne wydatki przekroczą w 2018 magiczną kwotę 130 milionów złotych. W stosunku do mijającego roku większe są też dochody, niestety wciąż zbyt niskie by pokryć wszystkie wydatki. W budżecie będziemy więc mieć dziurę sięgającą ponad 13 milionów złotych. Jej zasypywanie wiąże się z zaciąganiem kolejnych kredytów. Na koniec 2018 roku łączna kwota długu ma wynieść prawie 50 milionów złotych, co daje 42,49 procentowy wskaźnik zadłużenia.
W co gmina zainwestuje w 2018 roku? Przede wszystkim w drogi. Na ich remonty wydamy ponad 5 milionów złotych – 4 na gminne, 1.1 miliona na budowę chodników i wymianę nawierzchni powiatówek. Dużą inwestycją będzie budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, na ten cel w przyszłorocznym budżecie przeznaczono 2.8 miliona. W 2018 za ponad 3.5 miliona powstanie kanalizacja w Sance, Frywałdzie i Zalasiu. Przyszły rok to także kontynuacja rozpoczętego projektu zagospodarowania stawu Wrońskiego w Tenczynku (1.4 miliony złotych) i kolejne pieniądze przeznaczone na zagospodarowanie terenu, tym razem przy skałkach w Dubiu (1.2 miliona złotych). W 2018 roku rozbudowy doczeka się Zespół Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej, na ten cel zarezerwowano 1.4 miliona złotych. W budżecie znalazły się także pieniądze na zakup gruntów (1.8 miliona złotych) i, co szczególnie cieszy, na walkę z niską emisją. W przyszłym roku dzięki unijnym pieniądzom będzie można wymienić 150 kopciuchów. Na walkę ze smogiem przeznaczono 1.4 miliona złotych. W sumie, na inwestycje gmina wyda 23.9 milionów złotych, z tego 1/3 będzie pochodzić ze środków unijnych.
W przyszłorocznym budżecie widać spory wzrost wydatków – największy w oświacie, co ma związek m.in z wprowadzaniem reformy edukacji. Gmina musi zabezpieczyć dodatkowe 2.8 miliona złotych. By mieszkańcy nie odczuli wzrostu ceny za ścieki w budżecie zaplanowano też dodatkowe 2.6 miliona na poczet dopłat do taryf. W przyszłym roku o 767 tysięcy złotych wzrośnie kwota przeznaczana na gminną administrację. Ma to związek z zaplanowanymi podwyżkami płac o 1.5%, oraz przejściem na emeryturę 6 pracowników (w sumie około 200 tys. na odprawy), a także wypłatą nagród jubileuszowych dla 10 pracowników (w sumie 100 tysięcy złotych). Więcej wydamy też na opiekę społeczną i kulturę, tutaj wzrosty również wiążą się głównie z odprawami emerytalnymi i 1.5% wzrostem wynagrodzeń.
Z pełną treścią uchwały budżetowej można zapoznać się tutaj >>