Wybory samorządowe
Zmiany w prawie wyborczym. Radnych wybierzemy na 5-letnią kadencję
Wydłużenie kadencji rad gmin, powiatów i sejmików województwa, dwukadencyjność burmistrzów, czy transmisja z lokalu wyborczego – to tylko część zmian, które z końcem stycznia weszły w życie. Jak będą wyglądały tegoroczne wybory samorządowe? Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
- Kto podzieli tort, czyli nowe okręgi wyborcze od 1 stycznia 2019 roku. Ten rok jest ostatnim, w którym to radni decydują o podziale gminy na stałe obwody do głosowania. Od przyszłego roku zrobi to za nich komisarz wyborczy.
- Koniec z JOW-ami w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać tylko w gminach poniżej 20 tysięcy mieszkańców.
- Dwukadencyjność burmistrzów. Włodarze gmin wybrani w nadchodzących wyborach będą mogli wystartować w kolejnych wyborach tylko raz. Nowe prawo nie działa wstecz. Dwukandencyjność zacznie obowiązywać od wyborów samorządowych w 2018 roku.
- 5-letnia kadencja rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Nowe prawo wydłuża kadencję radnych z 4 do 5 lat.
- Zmiana definicji znaku X na karcie do głosowania. Zgodnie z nową definicją znak X, stawiany na karcie do głosowania przy nazwisku kandydata, to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.
- Lubisz rysować na karcie wyborczej? Teraz możesz. Wszelkie dopiski, rysunki, skreślenia poza kratką nie wpływają na ważność oddanego na niej głosu
- Kampania wyborcza. Każdy będzie mógł prowadzić agitację wyborczą bez pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego, o ile nie będzie zbierał podpisów.
- Możliwość tworzenia większych niż dotychczas obwodów do głosowania. Obecnie obwód do głosowania obejmuje od 500 do 3 000 mieszkańców, wskutek nowelizacji będzie mógł obejmować od 500 do 4 000 mieszkańców
- Głosowanie korespondencyjne tylko dla osób niepełnosprawnych. To kolejna zmiana, która wchodzi w życie. Z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- Transmisja z lokalu wyborczego. Wyborca będzie miał możliwość śledzenia prac komisji wyborczej online. Informacje o dostępie do transmisji będą podane co najmniej na 24 godziny przez rozpoczęciem głosowania na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
- Dwie komisje obwodowe. Nowe prawo wprowadza dwie komisje obwodowe, pierwsza – do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie i druga do spraw ustalenia wyników głosowania.
- Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni. Mężowie zaufania będą mogli obserwować prace komisji na każdym jej etapie, mogą także wnosić uwagi do protokołów. W nowym prawie pojawia się także funkcja obserwatora społecznego. Będą mogli nimi być przedstawiciele zarejestrowanych w Polsce fundacji i stowarzyszeń do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.