Wybory samorządowe

Zmiany w prawie wyborczym. Radnych wybierzemy na 5-letnią kadencję

Wydłużenie kadencji rad gmin, powiatów i sejmików województwa, dwukadencyjność burmistrzów, czy transmisja z lokalu wyborczego – to tylko część zmian, które z końcem stycznia weszły w życie. Jak będą wyglądały tegoroczne wybory samorządowe? Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

 1. Kto podzieli tort, czyli nowe okręgi wyborcze od 1 stycznia 2019 roku. Ten rok jest ostatnim, w którym to radni decydują o podziale gminy na stałe obwody do głosowania. Od przyszłego roku zrobi to za nich komisarz wyborczy.
 2. Koniec z JOW-ami w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać tylko w gminach poniżej 20 tysięcy mieszkańców.
 3. Dwukadencyjność burmistrzów. Włodarze gmin wybrani w nadchodzących wyborach będą mogli wystartować w kolejnych wyborach tylko raz. Nowe prawo nie działa wstecz. Dwukandencyjność zacznie obowiązywać od wyborów samorządowych w 2018 roku.
 4. 5-letnia kadencja rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Nowe prawo wydłuża kadencję radnych z 4 do 5 lat.
 5. Zmiana definicji znaku X na karcie do głosowania. Zgodnie z nową definicją znak X, stawiany na karcie do głosowania przy nazwisku kandydata, to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. 
 6. Lubisz rysować na karcie wyborczej? Teraz możesz. Wszelkie dopiski, rysunki, skreślenia poza kratką nie wpływają na ważność oddanego na niej głosu
 7. Kampania wyborcza. Każdy będzie mógł prowadzić agitację wyborczą bez pisemnej zgody pełnomocnika wyborczego, o ile nie będzie zbierał podpisów.
 8. Możliwość tworzenia większych niż dotychczas obwodów do głosowania. Obecnie obwód do głosowania obejmuje od 500 do 3 000 mieszkańców, wskutek nowelizacji będzie mógł obejmować od 500 do 4 000 mieszkańców
 9. Głosowanie korespondencyjne tylko dla osób niepełnosprawnych. To kolejna zmiana, która wchodzi w życie. Z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 10. Transmisja z lokalu wyborczego. Wyborca będzie miał możliwość śledzenia prac komisji wyborczej online. Informacje o dostępie do transmisji będą podane co najmniej na 24 godziny przez rozpoczęciem głosowania na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
 11. Dwie komisje obwodowe. Nowe prawo wprowadza dwie komisje obwodowe, pierwsza – do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie i druga do spraw ustalenia wyników głosowania. 
 12. Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni. Mężowie zaufania będą mogli obserwować prace komisji na każdym jej etapie, mogą także wnosić uwagi do protokołów. W nowym prawie pojawia się także funkcja obserwatora społecznego. Będą mogli nimi być przedstawiciele zarejestrowanych w Polsce fundacji i stowarzyszeń do których celów statutowych należy troska o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
39 komentarzy

39 Komentarzy

 1. Stanisław

  02/02/2018 o 14:22

  Czy ktoś z krzeszowickich struktur PO w końcu raczy poinformować mieszkańców chcących głosować na Platformę Obywatelską, kto będzie kandydatem PO na burmistrza Krzeszowic w wyborach samorządowych 2018? Może wypowie się Pan Grzegorz Małodobry, który w w Przełomie nr 44 z 8 XI 2017 w wywiadzie z Panią Ewą Solak powiedział, że Platforma Obywatelska ma kandydata na burmistrza, ale jego nazwisko będzie podane po 1 grudnia. Mamy już 2 II 2018 i dalej nic nie wiemy. W ciuciubabkę to się można bawić z dziećmi, a nie z dorosłymi i poważnymi ludźmi. Jeżeli PO w Krzeszowicach zmieniło zdanie bo ułożyło się z PiS i zdecydowało się nie wystawiać własnego kandydata na burmistrza, to niech powie to jasno i wyraźnie. Tego wymaga elementarna uczciwość wobec elektoratu.

  P.S.
  Mam nadzieję, że nie dogadaliście się z Wacławem Gregorczykiem. Raz już w 2014 roku strzeliliście sobie w kolano (i przy okazji nam wyborcom) popierając jego kandydaturę. Okres 4 lat ostatniej kadencji był wystarczającym czasem na przemyślenia i wyciągnięcie właściwych wniosków.

  • Anonim

   02/02/2018 o 16:00

   Tyle lat po ziemi chodzisz, i jeszcze się nie nauczyłeś, że wyrażenie „uczciwość wobec elektoratu” nie istnieje ?
   Jak dziecko dałeś się omamić obietnicami, ulotkami i zapewnieniami, to teraz płacz nad rozlanym mlekiem.
   W ciuciubabkę zagrali właśnie z Tobą – z wyborcą, który po jednej kadencji ma więcej pretensji niż miał przed wyborami.
   Wnioski wyciągnij sam, i nie popełnij PO RAZ KOLEJNY błędu wyborczego, który doprowadził do tego co mamy teraz, bo Twój głos również wziął w tym udział.

  • D60

   04/02/2018 o 15:13

   Drodzy Panowie od korytek partyjnych. Proponuje raczej przeyjrzeć się problemom mieszkańców gminy oraz poszukiwać ich rozwiązań zamiast bawić się w licytację która z jasnie nam wielkich partii Panujących (poprzednia czy obecna) jest najbardziej predystynowana do sprawowannia rządu dusz.

 2. :D

  02/02/2018 o 15:24

  głosować na PO… no nie wiem, czy Stanisław mnie przekonał 😀

 3. pl

  02/02/2018 o 17:19

  Dla przypomnienia…
  „Dla mnie najważniejszy jest człowiek potrafię godzić interes pojedynczego mieszkańca z dobrem całej wspólnoty. Powierzając spraw Gminy w moje ręce, zapewniam, że wspólnie będziemy zmieniali ją na lepsze. Chcę być burmistrzem otwartym na pomysły i inicjatywy, a nasze dobro i rozwój będzie celem nadrzędnym”…i jeszcze
  …”Działając 25 lat w samorządzie i organizacjach społecznych poznałem Wasze potrzeby i problemy. Obiecuje, że wszystko co zrobię będzie uczciwe , przejrzyste i przyjazne nam wszystkim”…Kto tak mówił?
  Tow chociażby w kontekście niedawno uchwalonego m.planu zagospodarowania terenu lub zakupu terenu pod strefę ekonomiczną lub przemysłową, lub w kontekście audytu w WiK.
  Czekam na ciąg dalszy obietnic wybory niedługo…

  • a ja

   02/02/2018 o 20:01

   mam jakieś dziwne wrażenie, że obecny burmistrz nie jest taki zły jak go opuszczeni towarzysze malują 😉

   • Palermo

    03/02/2018 o 11:17

    Może i nie jest zły ale nie zatrudnił ich w urzędzie to zabrali zabawki z tej piaskownicy i jeszcze do niej sikają żaby nie powiedzieć gorzej!

    • Anonim

     04/02/2018 o 10:24

     Sikają?

  • Anonim

   02/02/2018 o 21:32

   Następny naiwny wierzący w obietnice napisane na kawałku papieru.
   Boże, jak można być tak infantylnym i wierzyć w te puste zapewnienia ?!
   Przecież to nie ma znaczenia, co napisał. Większość „obietnic” to tylko taka zanęta na wyborców, którzy – jak widać w wyborach – raczej mało myślą a więcej „ślepo wierzą”.

 4. Aga

  02/02/2018 o 20:11

  Audyt w wiku byl zrobiony juz dawno i wyszedl bez zarzuty dlatego pewnie taka cisza o tym. Skoro audyt nic nie pokazal to po co burmistrz placil za audytorow? Lepiej wystap z pismem do wiku. jest w wiku jakis dzial kontroli ktorego pracownikiem jedynym (sic!) jest… radny Słota.

  • pl

   03/02/2018 o 18:35

   Pismo do WiKu nic nie da, ale… idąc inną ścieżką sprawa trafiła do MSWiA oraz trafi do WSA. Co do burmistrza wszystko się okaże, czy właściwie wypełnia swoje obowiązki , bo obietnice to wiadomo, ale realizacja ich to uczciwość względem mieszkańców.

 5. Km

  03/02/2018 o 15:37

  A kiedy dwukadencyjność dla posłów?

 6. Stanisław

  05/02/2018 o 14:05

  Skoro Pan Grzegorz Małodobry nabrał wody w usta, to może Pan radny Artur Baranowski albo Pan radny Wojciech Pogan wyjawią tą skrytą tajemnicę? Szczerze mówiąc, zaczynam odczuwać brak szacunku wobec lokalnych działaczy Platformy Obywatelskiej. Więcej nikogo nie będę prosił o podanie nazwiska kandydata na burmistrza Krzeszowic.

  • Anonim

   05/02/2018 o 18:14

   Szanowny Panie Stanisławie w mojej ocenie forum na którym wszyscy wypowiadają się anonimowo lub pod wymyślonymi pseudonimami nie jest dobrym miejscem na prezentowanie kandydata na burmistrza. W mojej ocenie jeszcze nikt nie zaproponował kandydata więc nie rozumiem Pańskiej niecierpliwości,

   • Stanisław

    06/02/2018 o 10:35

    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem: nazwisko kandydata PO na burmistrza Krzeszowic zostanie podane tylko tym, którzy okażą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość? Ciekawe podejście. Bardzo pro obywatelskie.
    Tak jestem niecierpliwy. To moja cechą wrodzona. Uważam jednak, że niecierpliwiść jest mniej uciążliwą przywarą niż nie dotrzymanie danego publicznie (!) słowa.
    Jaki jest problem, aby Platforma Obywstelska jako pierwsza podała nazwisko kandydata na burmistrza? Czyżby PO nie miała aspiracji, by być pierwszą?

    Dwa zdania podsumowania na koniec mojego wpisu. Już mi przestało zależeć na tym, czy wogóle i kiedy krzeszowickie struktury PO podadzą nazwisko kandydata. Miłej zabawy w politykę lokalną życzę.

 7. Anonim

  05/02/2018 o 18:18

  Pan Małodobry nie jest właścicielem PO

 8. Krzysztof

  13/02/2018 o 11:11

  Pragnę poinformować, że kandydatem został wybrany Pan Baranowski.

  • Anonim

   13/02/2018 o 20:31

   hmmm, to teraz się zacznie

  • Anonim

   13/02/2018 o 20:35

   Czy to może ten pan, który tak bardzo pomógł ludziom z Reymonta i z Leszczynowej w walce z błędami w planie? Nie słyszałam żeby tam ktoś na koniec zaprotestował albo zaskarżył plan do wojewody, a tylu było oportunistów. Jeśli to ta sama osoba, która rozładowała największy konflikt społeczny w gminie od 10 lat – będzie świetnym burmistrzem! Tak trzymać!

   • minimax

    14/02/2018 o 09:51

    Zasada kreatywnego managera:
    1. Stwórz problem
    2. Podaj sposób jego rozwiązania
    3. Zostań bohaterem
    4. Oczekuj na oklaski i uznanie

   • dźwig

    14/02/2018 o 10:48

    Nie kłam. Nie było konfliktu społecznego ale brak zgody mieszkańców na proponowane zapisy w planie. Był to istotnie problem, ale to nie Baranowski go rozwiązał tylko Słota z komisją. Jak Baranowski chce się wykazać przed wyborami, to niech rozwiąże problemy w tych miejscach, gdzie plan został zaskarżony. Ma tam bardzo duże pole do popisu.

    • Krzeszek

     14/02/2018 o 20:03

     To plan został zaskarzony? Przez kogo?

    • Anonim

     14/02/2018 o 21:41

     Możesz to nazywać jak chcesz, chyba, że nie rozróżniasz podstawowych pojęć. Szkoda, że nie potrafisz się cofnąć pamięcią o kilka lat wstecz i nazwać rzeczy po imieniu. Jak masz z tym problem, zapytaj poprzedniego burmistrza, jak to wyglądało z perspektywy Gminy. A jak już chcesz do tego mieszać wybitne umiejętności głównego planisty to pamiętaj, że niczego nie rozwiązał a jedynie namieszał i skomplikował jeszcze bardziej sytuację mieszkańców na przyszłość. Przy okazji możesz go zapytać, którędy zaplanował obwodnicę Krzeszowic, niech Ci wskaże rezerwę terenu. To tylko drobny szczegół wobec całej gamy braków i błędów, które „przyklepali” radni i mamy pozamiatane.

   • O. Tempora

    14/02/2018 o 22:32

    Oportunistów? Człowieku, sprawdź sobie słownik.

    • Anonim

     15/02/2018 o 12:26

     Nawet jeżeli miałam na myśli „oponentów”, a omyłkowo wskoczyło inne słowo, to i tak inteligentny forumowicz wie o co chodzi.

     • Prof. Mleczek

      23/02/2018 o 19:57

      Oponent to wulkanizator.

     • Anonim

      24/02/2018 o 19:57

      A nie gumelajza?

 9. Do Krzysztof

  13/02/2018 o 19:46

  To już oficjalna informacja? Można się było spodziewać.

  • apple_pie

   14/02/2018 o 00:08

   Czyli nikt bardziej wartościowy się nie zgodził? 😀

   • Anonim

    14/02/2018 o 07:49

    ludzie zbierzmy się sami i znajdźmy szybko kandydata bo tak dalej być nie może.

   • ogon

    14/02/2018 o 09:55

    Jaka partia taki kandydat

    • Anonim

     14/02/2018 o 19:25

     Ostatnio był Wacław z tej samej i go wygraliście

     • Krzeszek

      14/02/2018 o 21:50

      Pan Wacław kandydował z komitetu Wspólna Gmina. Ciekawe, dlaczego platforma nie miała swojego komitetu…

     • Anonim

      15/02/2018 o 01:34

      Się zafarbował, Bartl miał wtedy rację.

   • Krzeszek

    14/02/2018 o 16:29

    Nawet nie warto komentować tego newsa.

 10. gość

  23/02/2018 o 15:33

  Poczekajcie, jak ktoś będzie chodził po Rynku i podawał każdemu rękę na powitanie to zobaczycie kto będzie kandydował.

  • Anonim

   02/03/2018 o 19:01

   Obecny burmistrz ma największe poparcie.

 11. Anonim

  05/03/2018 o 09:39

  Ale kto go popiera?
  Chyba sam siebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę