Gospodarka

Gmina unieważnia przetargi. Problem z trzema inwestycjami

fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Rozbudowa podstawówki w Woli Filipowskiej, prace przy ulicy Batalionów Chłopskich i budowa ścieżek rowerowych – to inwestycje, na które przetargi zostały unieważnione. Powód? Kwota zaproponowana przez oferentów znacznie przewyższająca wysokość środków zaplanowanych na ten cel w budżecie gminy.

O potrzebie rozbudowy budynku dzisiejszej podstawówki w Woli Filipowskiej mówi się od dawna. W tym roku gmina postanowiła przeznaczyć na ten cel 1.4 miliona złotych. Za te pieniądze przy szkole miał powstać dodatkowy oddział szkolno-przedszkolny. Na początku stycznia rozpisano przetarg, a pod koniec postanowiono go unieważnić. Powód? W postępowaniu wzięły udział dwie firmy. Jedna z nich za rozbudowę i modernizację podstawówki zaproponowała kwotę 4 milionów złotych, druga prawie 4.5 miliona. Obie znacznie przewyższały kwotę zabezpieczoną na ten cel w budżecie gminy. By ratować sytuację na ostatnim zebraniu wiejskim mieszkańcy Woli Filipowskiej zdecydowali o przeznaczeniu 247,4 tysięcy złotych ze sprzedaży 2 działek na budowę przedszkola, lub hali sportowej przy podstawówce.

Podobny los spotkał dwa kolejne przetargi, które niedawno ogłosiła gmina. Na pierwsze postępowanie dotyczące modernizacji budynku krzeszowickiej OSP nie wpłynęła żadna oferta. Przetarg musiał zostać powtórzony, a szacowana początkowo kwota 130 tysięcy wzrosła do 200 tysięcy (tyle w budżecie zaplanowano na modernizację trzech OSP – w Woli Filipowskiej, Zalasiu i Krzeszowicach). Tym razem zgłosiła się jedna firma, której oferta mieści się w podanej przez gminę kwocie.

Nie wiadomo co dalej z rozbudową ulicy Batalionów Chłopskich. Przetarg został unieważniony po tym jak do postępowania zgłosiły się dwie firmy, które prace przy ulicy wyceniły na ponad 4 miliony złotych, tymczasem gmina zamierza przeznaczyć na ten cel 2.5 miliona złotych. Kolejny znak zapytania to przetarg na budowę ścieżek oraz tras rowerowych na terenie gminy Krzeszowice. Do postępowania zgłosiła się jedna firma. Prace wyceniono na 2 miliony, gmina ma zamiar przeznaczyć na ten cel 1.4 miliona złotych. Przetarg unieważniono.

W trakcie są postępowania dotyczące usuwania azbestu, modernizacji ulicy Szkolnej, II etapu przebudowy drogi łączącej Czatkowice z osiedlem Żbik i przetarg na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. Gie

  18/03/2018 o 22:47

  Jest jakaś mapka tych planowanych ścieżek rowerowych na terenie gminy?

  • andi

   20/03/2018 o 14:59

   Też jestem ciekaw ich przebiegu. Fajnie jakby się dogadali z okolicznymi gminami żeby tworzyło to jakąś logiczną całośc, np. żeby można było dojechać do Velo na wałach wiślanych.

  • D60

   01/04/2018 o 16:32

   Polecam się zająć siatką połączeń lokalnych na terenie gminy. Agonią transportu lokalnego w niedziele, święta i wieczory, czy zatruwaniem centrum miasta przez auta które nie spełniaja norm ekologicznych ku obojetności władz lokalnych które tradycyjnie twierdzą że nic nie mogą zrobić w tej kwestii. Czas rozmów o scieżkach rowerowych byc może kiedyś będzie właściwy, ale najpierw polecam zając się faktycznymi problemami a nie pakowaniem pieniędzy tam gdzie nie są one koniecznie potrzebne.

 2. Anonim

  18/03/2018 o 22:55

  Panie BURMISTRZU gratulacje!
  Same sukcesy

 3. Mama

  19/03/2018 o 14:04

  Widać rozchwianie emocjonalne w tych wpisach. Po co takie duze kredyty ale czemu takie małe kwoty na przetargach. Rozumiem, to miał być news żeby pominac fakt otwarcia centrum na Florianie A moje dzieciaki się cieszyły i kropka

  • Tata

   20/03/2018 o 21:26

   Nie będzie inwestycji tylko igrzyska i to ma nam wystarczyć kropka.

 4. andi

  19/03/2018 o 15:47

  Zastanawiające jest ze budowa nowego przedszkola w Krzeszowicach kosztowała około 7mln zł(z tego co pamiętam za tyle poszło na przetargu) a za modernizację istniejącego obiektu krzyczą 4mln? Koszty chyba nie wzrosły tak bardzo od 2011r. i zakres chyba nie ten.

  • D60

   01/04/2018 o 16:27

   Wbrew pozorom niestety wzrosły. Tyle że nalezy pamiętać również o tym, że nie do rzadkości należy zjawisko porozumiewania się przedsiebiorców przy składaniu ofert. Inna sprawa jednak zastanawia. Dlaczego zawsze Wola Filipowska to miejsce, gdzie laduje najwięcej inwestycji. A to infrastruktura sportowa, a to oświatowa. Czyżby fakt zamieszkiwania tam Pana Przewodniczacego Rady miał wpływ na kształtowanie polityki inwestycyjnej gminy w tym rejonie? Jeśli tak, to niestety nie jest to najlepszy przyklad przywództwa, a raczej patronażu…

 5. nikt

  19/03/2018 o 17:50

  Witajcie w roku wyborczym. Niestety ceny same z siebie mocno poszły w górę, a dodatkowo wykonawcy są zapchani pracami, więc każdy winduje cenę dodatkowo. Wszyscy mówią: świetnie, zrobimy, ale tak w 2020 r. Współczuję inwestorom…

 6. Czesio

  19/03/2018 o 23:32

  A po co komu tyle tych ścieżek rowerowych? Dawniej ścieżek nie było i ludzie jakoś żyli. Co więcej, jak ktoś wjechał rowerem nie tam, gdzie było wolno, to od razu go starsi łapali i spuszczali mu powietrze z kół. A teraz wszystko jest postawione na głowie. Pieszy na chodniku nie jest panem, jak słyszy za sobą dzwonek, a się nie usunie to usłyszy wyzwiska, starsi ludzie nie mogą spokojnie przejść na drugą stronę, bo nie auto, a rower jest największym zagrożeniem, nigdy nie wiadomo skąd wyskoczy, kierowca, jak nawet zwolni do 5 na godzinę to i tak nie jest w stanie zareagować, jak rower z ogromnym pędem wpycha się mu przed maskę, a wina jest spychana na kierowcę, że jechał za szybko. Dlatego proponuję wprowadzić w całym kraju wysoki podatek rowerowy, a dochody z niego przeznaczyć dla gminy. Wtedy na rowerach faktycznie będą jeździli tylko nieliczni i budowanie nowych ścieżek będzie niepotrzebne.

  • Anonim

   20/03/2018 o 09:20

   Moje uznanie dla Czesia za logiczny i przekonywujący wywód o wyższości rowerów nad resztą świata. Chętnie bym się pod tym podpisała, jednak z tą różnicą, że podatek od rowerów proponuję przeznaczyć dla poszkodowanych w kolizji z rowerzystami, których z pewnością będzie przybywało 😉

  • andi

   20/03/2018 o 14:56

   Dawniej też nie było tirów na drogach, mniej samochodów, mniej idiotów, itp. Można tak wymieniać. Druga sprawa że jest tak dużo bezpieczniej min. dla dzieciaków. Co do reszty to nieodpowiedzialnych ludzi wszędzie znajdziesz. No i wprowadzanie debilnych przepisów dotyczących rowerzystów(np. przyznajacych im pierwszeństwo przed skręcacjącym pojazdem) tez nie jest dobre.

 7. krzysio

  20/03/2018 o 06:13

  Za niespełnione obietnice wyborcze Wola Filipowska podziękowała już Bartlowi, a teraz podziękuje w wyborach Gregorczykowi.

  • kwiat paproci

   20/03/2018 o 11:02

   Co ty porównujesz Gregorczyka do Bartla? Jedyną rzeczą którą Gregorczyk może się pochwalić to plan zagospodarowania dla Krzeszowic, który i tak niedługo zostanie uchylony. Przypomnij sobie co wykonano w Krzeszowicach za Bartla. Zrewitaliziwany rynek. Kanalizacja. Nowe przedszkole. Lodowisko. Kiermasze świąteczne w rynku. Majówka hrabiny Zofii. Pomnik gladiatora. Gdyby Bartl był dzisiaj burmistrzem, to byśmy mieli już basen. Za to Gregorczyk znalazł pieniądze żeby radnym kupić laptopy. Jakby nie mieli wysokich diet, z których mogli sobie sami je kupić. Jak pozwolimy Gregorczykowi wygrać kolejne wybory to Krzeszowice będą chyba najbardziej zapuszczoną gminą w Polsce.

   • krzysio

    20/03/2018 o 20:21

    Rozumiem, że kwiat paproci zakwitł już raz, za kadencji Bartla. Proszę przeczytać uważnie Mój poprzedni wpis, a potem komentować.

   • yes

    21/03/2018 o 08:34

    Pan Bartl zostawił Panu Gregorczykowi przegrane procesy z Potockimi, mnóstwo inwestycji z kredytów / nie zawsze potrzebnych np. gladiator, rośliny pod egzystencje nocka orzęsionego, którego nie ma itp.itd. Procesy po wykonaniu inwestycji z kanalizacją, i długi. Te inwestycje za pożyczone pieniądze /np. rewitalizacja Rynku/ nie ożywiły gospodarczo i turystyczne Gminy, czyli nie były skuteczne.

    • Do kwiat paproci

     21/03/2018 o 18:07

     He he dobre Bartl i basen. Jakoś 8 lat mu brakło. Nawet Krakowskiej i Ogrodowej nie zobil A Gregorczyk migiem to załatwił

  • Krzeszek

   20/03/2018 o 14:14

   A co wam obiecał wolanie?

   • Anonim

    20/03/2018 o 18:07

    Pani naczelnik powinna wiedzieć jakie inwestycje były planowane na Woli i nie doszły do skutku.

 8. Mama

  21/03/2018 o 00:47

  Igrzyskami nazywasz otwarcie wreszcie jakiegos miejsca dla naszych dzieci, gdzie można spędzić czas na zabawie i rozwijaniu ich talentów? Lepiej czytać o trupach i menelach? Ja tam wolę o kopalni talentów.

  • tata

   21/03/2018 o 09:24

   Nie warto budować emocji tylko przyjrzeć się stanowi faktycznemu.

   • Dziadek

    21/03/2018 o 12:27

    No bądź taki miły i nas oświeć jaki ten stan faktyczny jest. Bardzo proszę.

  • Anonim

   21/03/2018 o 12:40

   Wprowadzenie w życie pomysłu w rozwijaniu talentów wśród dzieci i młodzieży jest jak najbardziej potrzebne ale ta nazwa chyba nie jest najlepsza.
   „Kopalnia Talentów” może się kojarzyć dwuznacznie; a było tyle możliwości wymyślenia o wiele bardziej przyjaznej nazwy…

   • no_explain

    21/03/2018 o 20:24

    wyjątkowo droga wyborcza kiełbacha

    • Anonim

     21/03/2018 o 21:56

     Czyli co – lepiej było nic nie robić, tak ?
     A dzieciaki niech dalej nie mają fajnej miejscówki..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę