Kultura

Kto będzie oprowadzał po Tenczynie? Potoccy jeszcze nie zdecydowali

Zaledwie dwa tygodnie dzielą nas od długiego majowego weekendu. Jeśli pogoda dopisze mieszkańcy południa Polski wyruszą na wielkie odkrywanie swojego regionu. Jednym z przystanków na majówkowej trasie zwiedzanie może być zamek Tenczyn w Rudnie, pod warunkiem, że jego bramy do tego czasu zostaną ponownie otwarte.

Wystarczyło kilka ciepłych dni, by po lody w Adze i Melbie trzeba było stać w długich kolejkach. W niedzielę, do centrum miasta przyciągał pchli targ, sporo mieszkańców przechadzało się też wokół zrekultywowanego stawu Wrońskiego w Tenczynku. Zaskoczeniem dla wielu mogą być za to wciąż zamknięte wrota zamku Tenczyn w Rudnie. Niedawno pojawiła się na nich niepokojąca informacja.

„Uprzejmie informujemy, że aktualnie (kwiecień 2018) spadkobiercy Rodu Potockich nie wybrali jeszcze operatora trasy turystycznej. Wszelkie pytania dotyczące otwarcia Zamku Tenczyn w sezonie 2018 należy kierować do właścicieli zamku, którymi są Spadkobiercy Adama hr. Potockiego, Rodzina Potockich z linii Krzeszowickiej i Bnińskich. Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach było operatorem trasy turystycznej w sezonie 2016 i 2017 i wówczas odpowiadało za organizację zwiedzania. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!”. Informacja o takiej treści pojawiła się zarówno na bramach zamku jak i stronie internetowej CKiS. Brzmi jak pożegnanie?

W piątek trzynastego władze gminy spotkały się z pełnomocnikami rodziny Potockich by porozmawiać o użytkowaniu zamku w Rudnie. Jeśli spadkobiercy wyrażą zgodę, bramy Tenczyna mogą zostać otwarte już w przyszły weekend. Czy tak się stanie dowiemy się być może w najbliższych dniach. Tymczasem władze są w trakcie rozstrzygania przetargu na IX etap prac zabezpieczających warownię. Gmina otrzymała na ten cel 600 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. GalAnonim

  15/04/2018 o 23:24

  cytat; …………W piątek trzynastego władze gminy spotkały się z pełnomocnikami rodziny Potockich by porozmawiać o użytkowaniu zamku w Rudnie. Jeśli spadkobiercy wyrażą zgodę …. gdzie te kilka miesiecy od konca 1027r. dlaczego nie NEGOCJOWANO ? warunków. Gmina zaspała ? a moze wypada podac publicznie co zaproponowano Rodzinie Potockich, Bo jak wiedac też Park w Krzeszowicech nie sprzątany, no i leży sobie ok.10000 butelek po alkoholu oraz sterta popiołu i smieci od strony ul.Kościuszki, widziałem w 13piątek – Jedyna rozsadna rada to porozumieć sie z p.Potockimi i zabrać sie do opublikowania proponowanych warunków użytkowania Rudna i Parku Potockich. Wcale nie zdziwiłbym sie gdyby dostepu do Rudna i Parku nie było a bedzie jak powstanie brama do Parku zeby „pijaki” nie mialy dostepu, chyba lepiej żeby ktos sprzatał Park a może latarnie zaswiecić w Parku.
  Gmino obudź się, już wiosna 2018 !!!

 2. Anonim

  16/04/2018 o 09:30

  została tylko biała dama.

 3. lZA

  16/04/2018 o 13:48

  No to jest dramat, byłam tam kilkukrotnie w zeszłym roku i za każdym razem z równie dużym zainteresowaniem słuchałam tego co ma do powiedzenia przewodnik. Muszę przyznać, że zwiedziłam już bardzo wiele zamków – ale tak fachowego podejścia nie doświadczyłam nigdzie.
  Nie potrafię sobie wyobrazić tego, że warownia nie zostanie otwarta. Podobnie – zmiana ekipy oprowadzającej jest dla mnie nie do pomyślenia.

 4. Bbb

  16/04/2018 o 18:36

  Zamknąć i nie otwierać nigdy.

  • lZA

   17/04/2018 o 10:30

   Ludzie nie potrafią żyć bez tego miejsca, jest to nasz lokalny Wawel. To miejsce musi być dostępne inaczej duch Krzeszowiczan zaniknie i nikt nie będzie wiedział skąd się wzięliśmy i kim jesteśmy.

   • Duch Krzeszowiczan

    20/04/2018 o 12:35

    hu huuu

  • Ząb czasu

   17/04/2018 o 18:31

   Od środka.

 5. Zie

  18/04/2018 o 16:44

  Jestem za.

 6. GalAnonim

  18/04/2018 o 20:28

  Ekipia był EKSTRA, i niech tak zostanie ……………..

  • lZA

   20/04/2018 o 12:28

   Tak, masz rację. Ciekawi ludzie.

 7. santi

  20/04/2018 o 16:18

  Według mnie to jest niepoważne. Powinno to być jakoś uregulowane albo ustawą albo w warunkach tych dotacji…
  Pieniądze podatników idą na odbudowę twierdzy, tyle milionów z publicznej kasy (i bardzo dobrze) a potem, jak zamek podniesiony z gruzów to przychodzą Szlachetnie Urodzeni i każą się wynosić. Szlachectwo, jak widać, wcale nie obliguje.

  • GalAnonim

   21/04/2018 o 00:51

   Bezpodstawinie odebrali POTOCKIM 9wyrok Sądu to potwierdza) eksploatowali 70 lat i dali dotacje nawet milion zł, to sa grosze !!! miesiecznie wychodzi p.Santi około;1100zl. Przeciez to tyle to kosztuje wynajem malego mieszkania- a p.Santi cos bredzi o szlachetnie …………. urodzonych. Buty czyscic z takim rozsądkiem i błyskotliwym intelektem matematycznym. Pałac byl w dobrym stanie bo przeciez Hans FRANK majac letnia rezydencje dbal o Pałac – prawda ?
   a co sie stało przez ……. wiele lat to widać ……………
   A moze posprzatamy Park POTOCKICH z butelek po alkoholu ??? ja jestem za,
   p.SANTI chyba potwierdzi Pan, że to „menelstwo” rzuca puste flaszki ……… prawda ??
   prosze dac znac kiedy SPRZATAMY PARK dla Nas wszystkich, chyba że p.Santi urodził sie Pan w niedziele, uczciwosc do czegos zobowiazuje ? Czekam na podanie terminu sprzatania Parku Potockich

   • santi

    21/04/2018 o 15:31

    no i ten sam sąd który im to przyznał pewnie da im solidne odszkodowania, dlatego nie widzę powodu by ktokolwiek za frajer robił tam porządki. jest właściciel to niech sprząta. albo niech sie jakos dogada z gminą.

    a nijak sie to ma do zamku, bo zamek w ruinę popada od czasów szwedzkich. jego gmina nie zdewastowała – przeciwnie, wpompowano tam mnóstwo pieniędzy i uratowano zabytek bo na dziś dzień byłaby po nim kupka gruzu.

  • Czy my się nie dajemy wykorzystywać?

   21/04/2018 o 07:03

   Wejście dla zameldowanych w gminie powinno być za darmo.

   • santi

    21/04/2018 o 15:32

    bo? serio, jeden powód.
    skoro kasę wykłada ministerstwo, to idąc taką logiką wejście dla wszystkich obywateli powinno byc za darmo. Nie wiem, ile kosztuje ten wstęp, piątkę? Raz na rok to problem zapłacić? przecież to wszystko kosztuje, żeby to utrzymać.

 8. Tomasz Golonka

  08/09/2018 o 17:11

  Serwilisyczne podejście Gminy z burmistrzem na czele wobec rodu Potockich i tyle. Oddać im wszystko niech się zmagają z konserwatorem zabytków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę