Kultura

Wakacje na Tenczynie. Rycerze nie zawalczą w turnieju, ale Szwedzi sforsują bramy

Fot. Ratuj Tenczyn

W tym roku po raz pierwszy na rudniańskich polach rycerze nie rozbiją obozowiska by walczyć w Turnieju o topór Andrzeja Tęczyńskiego. Przedłużająca się procedura wyboru operatora trasy turystycznej spowodowało, że stowarzyszenie Ratuj Tenczyn nie było w stanie pozyskać dofinansowania na jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez na zamku.

Od czasu pierwszego turnieju pod zamkiem minęło sześć lat. Dlaczego stowarzyszenie Ratuj Tenczyn zdecydowało się na jego organizację? – Tu nie chodzi o zabawę dużych chłopców w rycerzy. Jak nie będzie turnieju, proporca, reprodukcji portretów itp. inicjatyw o których szeroko informujemy Ministerstwo Kultury i innych decydentów, to o wiele trudniej gminie było by pozyskać kolejne dotacje na zabezpieczanie zamku. Ministerstwo Kultury nie przyznaje środków na obiekty martwe, takie, w których nic się nie dzieje i nie mają opiekuna. Ministerstwo najchętniej przyznaje dotacje dla Wieliczki albo Wawelu bo to jest bezpieczne, tam zawsze się (coś) dzieje i nikt się nie doczepi. Dlatego taki obiekt jak Tenczyn musi się ożywiać, musi się coś dziać – od tego zależą przyszłe dotacje na duże pieniądze – tłumaczył członek stowarzyszenia Ratuj Tenczyn Grzegorz Stępowski.

W tej chwili nikt nie wyobraża sobie braku kolejnych dotacji na remont warowni. Zamek „żyje” i jest otwarty dla zwiedzających. To co dziś jest oczywiste, kilka lat temu wcale nie było jednak takie pewne. Niestety, przedłużający się termin wyboru operatora trasy odbije się na kalendarzu tegorocznych imprez na zamku. – Bardzo długo nie wiadomo było kto będzie operatorem trasy turystycznej, a więc kto będzie podmiotem z którym ustalać trzeba kluczowe dla prawidłowej realizacji takiego projektu sprawy. Wnioskując o dotacje na kwoty kilkunastu tysięcy złotych, a potem realizując projekt, trzeba wiedzieć z kim i na jakich zasadach projekt będzie realizowany. Niestety początkiem roku, gdy mijały terminy składania kolejnych wniosków o dofinansowania nie było wiadomo z kim rozmawiać w kwestiach związanych z realizacją takiego projektu. Zmusiło nas to do zrezygnowania o ubieganie się o dofinansowania – informuje Grzegorz Stępowskich z Ratuj Tenczyn.

Mimo, że z Tenczyna w tym roku znika turniej, turyści i mieszkańcy na brak atrakcji nie będą mogli narzekać. Już w najbliższy weekend – 7 – 8 lipca między 13:00 z 16:00 na terenie warowni odbędzie się wystawa militariów z I i II wojny światowej, stanie też obozowisku z okresu Wielkiej Wojny. Natomiast w pierwszy sierpniowy weekend Korpus Artylerii zamku Tenczyn zaprasza na plenerowe widowisko – obrona zamku przed Szwedami. 

Warto też zaznaczyć, że obecnie turyście mogą zwiedzać warownię od poniedziałku do czwartku oraz w sobotę i niedzielę. Zwiedzanie odbywa się w takich samych godzinach jak w weekendy czyli od 10:00 do 18:00. Miłośników Tenczyna ucieszy fakt, że od poniedziałku do czwartku za wejście do warowni nie będzie pobierana opłata. W weekendy za ulgowy bilet wstępu zapłacimy 4 złote, za normalny – 7 złotych, a rodzinny 18 złotych. W tym czasie o każdej pełnej godzinie po zamku oprowadzają przewodnicy. 

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Anonim

  01/07/2018 o 22:38

  Ważne ze dofinansowanie było na plecenie wianuszków 🙂

 2. adi87

  01/07/2018 o 23:14

  zamek martwy? dobre sobie. nawet przy takiej paskudnej pogodzie jak w ten wekend na tenczyn jeżdżą TŁUMY turystów. o zamek gmina zadbała już, teraz niech zadba o mieszkańców Rudna, bo mamy DOŚĆ dość wzmożonego ruchu na wąskich ulicach!. trzeba zbudować nową drogę do zamku, albo wybudować parking na Grembosie i zrobić PIESZĄ!! ścieżkę. Na tej drodze nawet nie można się rozminąć z autem osobowym co dopiero z autobusami

 3. Gie

  02/07/2018 o 07:03

  Wakacyjne atrakcje Małopolski zachodniej.
  http://www.gazetakrakowska.pl/turystyka/region/a/malopolska-zachodnia-wakacyjne-atrakcje-na-wyciagniecie-reki-zobacz-nowosci-i-inne-ciekawe-oferty-na-ten-sezon-zdjecia,13300353/
  Nie ma Krzeszowic. Albo nie ma u nas atrakcji albo nie jesteśmy Małopolską zachodnią. 🙂

 4. CEZAR.

  03/08/2018 o 22:49

  PROCEDURY I FORMALNOŚCI TOPIĄ ICH W SZAMBIE@@ZA KOMUNY WSZYSTKO DZIAŁAŁO – I STAW WROŃSKI,JAKO KĄPIELISKO I ZAMEK Z PRZEWODNIKIEM@ROZWIJACIE SIĘ ,JAK ROLKA PAPIERU TOALETOWEGO@@ CAŁY CZAS ZA GRUBE MILIONY A I TAK A DO D..Y## TYLE@@@

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę