Inne

Dziś na niebie najdłuższe zaćmienie Księżyca. Następne dopiero za 100 lat

Fot. sasfirefox on Trend hype / CC BY-ND

W piątek na niebie wzejdzie Krwawy Księżyc. Ten niezwykły spektakl będzie można obserwować już około 20:30. Dzisiejszej nocy najbliżej Ziemi znajdzie się także Mars. Czerwona planeta będzie widoczna gołym okiem.

Pierwsza faza zaćmienia półcieniowego rozpocznie się już około 19:13 polskiego czasu, początek przypadnie na 20:30, a o 22:22 dojdzie do całkowitego zaćmienie. Dlaczego warto dziś spojrzeć w niebo? W fazie kulminacyjnej Księżyc przybierze nienaturalny brunatno-pomarańczowy kolor – stąd nazwa Krwawy Księżyc. Będzie to najdłuższe, bo trwające aż godzinę i 42 minuty, zaćmienie w XXI wieku. Następnego tego typu spektaklu już nie dożyjemy, zdaży się za ponad 100 lat.

Kolejnym ciekawym zjawiskiem tej nocy będzie tzw. wielka pozycja Marsa. Czerwona planeta zbliży na tyle blisko do Ziemi, że będzie można ją obserwować gołym okiem.  Szukajcie go około godziny 22:00 ( +/- 20 minut) na południowo-wschodni horyzoncie nieba. 

Więcej o najdłuższym zaćmieniu Księżyca przeczytacie na portalu astronomia24.com.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Vega

    27/07/2018 o 11:02

    Mars jest cały czas widoczny nieznajonym okiem. Nie tylko dzisiaj w czasie Wielkiej Opozycji. Termin ten oznacza, że Mars znajduje się zarówno najbliżej Słońca jak i najbliżej Ziemi a nie, że jest widoczny nieuzbrojobym okiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę