Kultura

Krzeszowice upamiętnią twórcę herbu miasta

Urodził się w Chrzanowie, wychował w Krakowie, ale to Krzeszowice wybrał jako swoje miejsce na ziemi. Przeniósł się tu, by jak pisał – być z dala od opinii krakowskiej kawiarni, aby realizować konsekwentnie własne cele artystyczne. Pod koniec października mija 20 lat od śmierci Mariana Konarskiego, rzeźbiarze, malarza i teoretyka sztuki, któremu Krzeszowice zawdzięczają herb nawiązujący do górniczego i uzdrowiskowego charakteru miasta.

Orzeł jego projektu góruje nad Placem Tysiąclecia w Chrzanowie. W Krzeszowicach założył działającą do dziś Grupę Plastyczną Zdrój, dla miasta, około 1960 roku stworzył też charakterystyczny herb, który widnieje na postumencie przy Placu Kulczyckiego. Był jednym z wiceprezesów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej i to właśnie ono w 20 rocznicę śmierci artysty  postanowiło go upamiętnić.

27 października (sobota) o godzinie 15:00 w Sali Herbowej krzeszowickiego urzędu o „Marzynie z Krzeszowic” opowiedzą Maciej Miezian i Barbara Dec. W programie przewidziano także projekcję dokumentalnego filmu „Miłować i walczyć”. Godzinę wcześniej – o 14:00, na grobie Mariana Konarskiego zostaną złożone kwiaty. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Krzeszowickich.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Anonim

    27/10/2018 o 08:32

    Na stronie SMZK brak jakiejkolwiek inf. o tym wydarzeniu podobno organizowanym przez Stowarzyszenie.Dobrze że red. one.pl przynajmniej w dniu wydarzenia o nim informuje. Niedawno podobno SMZK organizowało 40 -lecie powstania ale i w tym przypadku brak było inf. na stronie czy w gablocie na Krakowskiej a medialne inf. były rozbieżne i jedne mówiły, że spotkanie odbędzie się w Szkole Muzycznej a drugie, że w SMZK. To jaka była prawda i czy spotkanie się odbyło bo brak na ten temat informacji. Od kiedy zmieniła się osoba odpowiadająca za Ziemię Krzeszowicką to były dwumiesięcznik więdnie. Ostatnio ukazał sie dopiero po 6 miesiącach. Niejasna jest też sprawa z Willą Domańskich. Wewnątrz SMZK autarkia.Osoby zaangażowane zostały wykreślone albo zmuszone do odejścia. Zmniejszono zarząd i komisję rewizyjną i kilka osób praktycznie kisi się we własnym sosie.

  2. Jakub

    01/11/2018 o 12:57

    Proponuję w gazecie wyborczej zamieścić ogłoszenie że śpiewasz najpiękniej w Krzeszowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę