Kultura

Kanon „100 książek na stulecie” odzyskania niepodległości. Na liście dwóch autorów z Krzeszowic

Opublikowane

Fot. Amy Loves Yah on Foter.com / CC BY

Im bliżej 11 listopada tym więcej różnorakich podsumowań i rankingów ostatniego 100-lecia. Swoją cegiełkę dołożył też tygodnik „Polityka” tworząc Kanon Literacki na rocznicę niepodległości Polski. Na liście znalazło się, a jakże, 100 autorów z setką swoich dzieł. Dlaczego o nim piszemy? W kanonie pojawiły się także tytuły, których autorzy związani są z Krzeszowicami.

Chcieliśmy, żeby to była lista szeroka, nieoczywista, wydobywająca to, co rzeczywiście w polskie literaturze ważne, i dobrze oddające nasze doświadczenia historyczne – piszą autorzy opracowania. Mimo obawy, kanonu nie zdominował Miłosz, Gombrowicz czy Różewicz.

Na liście nie zabrakło Tuwima, Iwaszkiewicza, Żeromskiego, Hłaski i Gałczyńskiego. Obok siebie sąsiadują autorzy „Innego świata”, „Pana Cogito” czy „Solaris”. Kapuściński, Tokarczuk, Pilch i Masłowska. Mistrz „Myśli nieuczesanych” i „Kartoteki”, Kołakowski i Mrożek, Konwicki i Barańczak. A wśród nich… „Życie na niby” Kazimierza Wyki, czyli refleksja na temat codzienności w okupowanej Polsce, Krzeszowicach. Nieco dalej, wciąż mało doceniany, Stanisław Czycz ze swoim „Nim zajdzie księżyc”, czyli zbiór opowiadań dotyczących lat młodości spędzonych w krzeszowickim Sorrento.

Pełną listę setki książek na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości znajdziecie w 43 numerze „Polityki”. 

5 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version