Gospodarka
Gmina dofinansuje wymianę kopciuchów
24 czerwca rusza kolejna edycja gminnego programu wymiany nieekologicznych pieców. Mieszkańcy będą mogli otrzymać do 4 tysięcy złotych dofinansowania.
Po udanym pilotażu gmina po raz kolejny przeznaczyła środki z budżetu by dofinansować wymianę starych kotłów. Dwa lata temu pieniądze otrzymało około 50 mieszkańców. W tym roku zgłoszenia do programu będą przyjmowane od 24 czerwca do 8 lipca. Osoby, które otrzymają dofinansowanie będą musiały wymienić stary kocioł do 29 listopada 2019 roku.
Maksymalna wysokość dotacji, tak jak dwa lata temu, wyniesie do 4 tysięcy złotych. Wniosek o przyznanie pomocy, wraz ze zgodą na przetwarzanie danych można już teraz pobrać ze strony gminy. Nowy kocioł musi spełniać wymogi ekoprojektu. W myśl ustawy antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego:
- Od 1 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.
- Zostanie zakazane montowanie kotłów i kominków (również tzw. ogrzewaczy pomieszczeń, pieców kaflowych czy popularnych „kóz”), które nie spełniają norm ekoprojektu.
- Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.
- Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku.
- Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku.
- Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła.