Gospodarka

Gmina dofinansuje wymianę kopciuchów

24 czerwca rusza kolejna edycja gminnego programu wymiany nieekologicznych pieców. Mieszkańcy będą mogli otrzymać do 4 tysięcy złotych dofinansowania. 

Po udanym pilotażu gmina po raz kolejny przeznaczyła środki z budżetu by dofinansować wymianę starych kotłów. Dwa lata temu pieniądze otrzymało około 50 mieszkańców. W tym roku zgłoszenia do programu będą przyjmowane od 24 czerwca do 8 lipca. Osoby, które otrzymają dofinansowanie będą musiały wymienić stary kocioł do 29 listopada 2019 roku.

Maksymalna wysokość dotacji, tak jak dwa lata temu, wyniesie do 4 tysięcy złotych. Wniosek o przyznanie pomocy, wraz ze zgodą na przetwarzanie danych można już teraz pobrać ze strony gminy. Nowy kocioł musi spełniać wymogi ekoprojektu. W myśl ustawy antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Małopolskiego:

  1. Od 1 lipca 2017 roku zacznie obowiązywać całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych oraz mokrego drewna (o wilgotności powyżej 20%) w piecach na terenie całego województwa.
  2. Zostanie zakazane montowanie kotłów i kominków (również tzw. ogrzewaczy pomieszczeń, pieców kaflowych czy popularnych „kóz”), które nie spełniają norm ekoprojektu.
  3. Nowo instalowane kotły i kominki będą musiały spełniać wymagania ekoprojektu, zgodnie z którymi kocioł – zwłaszcza podczas pracy na niepełnej mocy – nie może emitować więcej niż 40 mg/m³ pyłów. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu.
  4. Mieszkańcy, którzy ogrzewają swoje domy przestarzałymi kotłami, na dostosowanie się do nowych przepisów będą mieli czas do końca 2022 roku.
  5. Jeśli w domu zainstalowany jest kocioł spełniający wymagania emisyjne na poziomie co najmniej klasy trzeciej, wymienić będzie go można do 2026 roku.
  6. Przepisy uchwały antysmogowej nie będą dotyczyć mieszkańców, którzy już teraz korzystają z ekologicznych źródeł ogrzewania: sieci ciepłowniczych, pieców elektrycznych, na gaz czy olej, a także pomp ciepła.

 

 

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę