Gospodarka
Rząd modyfikuje nieefektywny program. Gmina weźmie udział w pilotażu
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie poradziły sobie z obsługą jednego z flagowych programów, który miał sprawić, że powietrze którym oddychamy będzie czystsze. Po apelach Komisji Europejskiej, rząd postanowił oddać obsługę „Czystego Powietrza” samorządom. W zeszłym tygodniu gmina Krzeszowice podpisała porozumienie z małopolskim WFOŚiGW. Oznacza to, że w przyszłości, wniosek o dofinansowanie wymiany starego kotła mieszkańcy będę mogli złożyć w urzędzie.
By, jak na początkowo zakładano, w ciągu 10 lat wymienić 4 miliony starych kotłów, każdego roku wojewódzkie fundusze powinny podpisywać z mieszkańcami 400 tysięcy umów. Tymczasem po 8 miesiącach funkcjonowania programu wniosków było zaledwie 52 tysiące, a podpisanych umów tylko nieco ponad 8.7 tysiąca. Na nieefektywność programu zwracały uwagę alarmy smogowe, a w końcu także Komisja Europejska. – Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy – informował minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Jako pierwszy fundusz, porozumienie z gminami podpisał małopolski WFOŚiGW. Do pilotażu zgłosiła się także gmina Krzeszowice. Zgodnie z zawartym porozumieniem, krzeszowicki urząd ma wystawić pracownika, którego fundusz przeszkoli. Urząd otrzyma upoważnienia i dostępy do generatorów obsługujących wnioski. Po stronie magistratu będzie także przygotowanie stanowiska z dostępem do internetu, umożliwiającego złożenie wniosku. Na ten moment nie wiadomo jakie koszty poniesie gmina w związku ze zobowiązaniem do obsługi programu, nie wiadomo też kiedy „Czyste Powietrze” zacznie funkcjonować w gminie.