Komunikacja

Z Krzeszowic do Olkusza za 2 złote. Zaczęła działać linia z dofinansowaniem

Od środy mieszkańcy gminy mogą korzystać z przejazdów na linii Krzeszowice – Olkusz dofinansowanej w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Za bilet w jedną stronę zapłacimy tylko 2 złote. Umowa z przewoźnikiem ma na razie obowiązywać do końca roku.

Wbrew temu, co można przeczytać na stronach urzędu marszałkowskiego, nowa linia nie jest powrotem regularnych połączeń pomiędzy Krzeszowicami a Olkuszem, bo te są realizowane przez prywatnego przewoźnika z gminy Krzeszowice już od 6 lat. Co więc wyróżnia połączenia z dofinansowaniem? 

Przede wszystkim, dzięki dopłatom z funduszu przewozów autobusowych, bardzo atrakcyjna cena. Bilet z Krzeszowice do Olkusza kosztuje zaledwie 2 złote, a za miesięczny zapłacimy niespełna 40 złotych. W ofercie jest też zdecydowanie więcej kursów, realizowanych także w weekendy. Rozkład jazdy został ułożony w taki sposób, by mieszkańcy Olkusza mogli dojechać na dworzec przy Floriana i przesiąść się do pociągu. Dwóch przewoźników różni też trasa przejazdu. Nowa linia ma przebiegać przez Krzeszowice, Czerną, Gorenice, Witeradów do Olkusza. SpeedBus przejeżdża przez Krzeszowice, Czerną, Paczółtowice, Czubrowice, Przeginię i kończy w Olkuszu.

Przewozy na linii Olkusz – Krzeszowice, z możliwością kontynuowania podróży do Krakowa, traktujemy jako pilotaż. W dalszej kolejności planujemy uruchamiać kolejne linie dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Pomoże to rozwiązać problem dostępności autobusów w naszym regionie – czytamy na stronach urzędu marszałkowskiego. Obecna umowa z przewoźnikiem ma obowiązywać do końca roku.

Rozkład jazdy busu Krzeszowice – Olkusz (przez Czerną, Gorenice, Witeradów)

 

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Malkontent

  20/10/2019 o 13:53

  Byle się ci ludzie nie obudzili z ręką w nocniku. Dofinansowana linia wykosi konkurencję a potem przestanie funkcjonować. Na razie nie wiadomo czy po pilotażu zacznie. Więc nie ma się co podniecać. Swoją drogą łatwo rozdaje się nasze pieniądze na prawo i lewo.

  • Mirus

   20/10/2019 o 21:52

   „Rozdaje się” czy Kaczyński rozdaje?! Jak widać 57% społeczeństwa zagłosowało przeciwko rozdawnictwu, a metoda liczenia głosów (zabroniona w innych krajach) te rozdawnictwo dalej zatwierdziła.

   • Mad

    22/10/2019 o 19:28

    Jakoś PO, kiedy metoda liczenia głosów (czyli ordynacja) im sprzyjała, to nie zmienili jej, mino że obiecywali. Dopiero nagle teraz głosy są źle liczone… bez komentarza

    • Anonim

     23/10/2019 o 17:32

     Przecież to PiS podważa ważność wyborów w wybranych okregach do senatu. Ponieważ nie udało się przeciągnąć niektórych senatorów na swoją stronę to kombinują inaczej. Wpadają przy tym w pułapkę którą sami na siebie zastawili -po ich „reformach” nie mamy trójpodziału władzy- są sami swoi. Kto uwierzy w ich czyste intencje? Chyba tylko jakiś naiwniak. PO kwestionuje wybory w niektórych okregach bo na kartach do głosowania po lewej stronie gdzie powinna być pusta kratka było logo i postawienie tam przecinajacych się linii czyniło głos nieważnym. Nie jest to więc protest bezpodstawny jak w wypadku PiS.

  • 123

   21/10/2019 o 12:29

   konkurencja czyli trasa przez Przeginię to nie jest konkurencja dla trasy przez Witeradów.

 2. Anonim

  20/10/2019 o 21:28

  Skoro bus na lini Olkusz-Krzeszowice już istnieje to dlaczego nikt nie pomyślał o nowym połączeniu między tymi miastami np. Przez Lgote, Ostrężnice i Miękinie?
  Żeby dojechać do olkusza np. Z Miękini trzeba sie przesiadać 2 razy 🙂

 3. Anonim

  20/10/2019 o 22:31

  Wydaje się,że ta wiadomość powinna cieszyć pasażerów, a jak widać martwi -chyba konkurencję 🙂

 4. LOKALNY

  21/10/2019 o 08:59

  Bzdurne rozwiązanie pod względem trasy. Wycieczka krajoznawcza dla ludzi którzy czasu nie liczą za jedyne 2,oo zł sprzyja w dodatku raczej mieszkańcom Gorenic a nie mieszkańcom np. Czernej, Nowej Góry czy Ostrężnicy. Brakuje połączenia właśnie tych miejscowości z Krzeszowicami, ludzie nie mają czym dojechać do pracy, do szkoły w Krzeszowicach a następnie do Krakowa a jeżeli już jest takowe połączenie tylko w tygodniu, to trzeba zapłacić 5,oo i nie ma zmiłuj !!! Nad uaktywnieniem tej trasy należy się zastanowić o czym szanowny burmistrz zapewne wie a na pewno wiedział przed wyborem na to stanowisko. I co? … No nic !

  • 123

   21/10/2019 o 12:26

   dlaczego „bzdurne”? to nie miała być lina Ostrężnica – Krzeszowice, tylko Olkusz – Krzeszowice. Do tej pory nie dało się dostać komunikację z miejscowości położonych na tej trasie do Krzeszowic. A bardzo dużo ludzi zwłaszcza starszych jeździ na rehabilitację do szpitala w Krzeszowicach. Więc się zastanów o czym mówisz. Z Czernej czy Nowej Góry to są daw kroki do Krzeszowic.

   • LOKALNY

    22/10/2019 o 12:58

    Widać, że dojazd do Czernej czy Nowej Góry ciebie nie dotyczy bo mnie tak, zatem powodzenia, sam sobie wydłużaj swój krok a przy okazji może uda się zrobić coś z rozumkiem?

    • leokrk

     23/10/2019 o 01:30

     Czernej ten bus jest bardzo przydatny.No chyba ze niektórym się marzy dojazd pod sam dom:P

     • LOKALNY

      23/10/2019 o 10:36

      Nie mówię o dojazdach pod sam dom, należy wzorować się na dawnych, prostych kursach PKS-u: Krzeszowice, Miękinia, Nowa Góra,Ostrężnica oraz Krzeszowice, Czatkowice, Czerna /pod remizę/ i oczywiście z powrotem.
      Zapewne należy ograniczyć, zgodnie z potrzebami mieszkańców, ich częstotliwość ale trasa przejazdu jak dawniej ma być krótka – bez wycieczek przez Gorenice i tutaj ewentualnie mogłaby być dopłata przewoźnikom, jeżeli będą przestrzegać rozkładu jazdy i ewentualnie jeżeli udowodni,że kurs jest nieopłacalny.
      Należy rozliczyć przewoźnika z liczby przewożonych pasażerów do Olkusza, bo może Urząd się rozczarować swoją decyzją, zresztą może te wycieczki komuś się podobają, więc niech z nich korzysta ale pomyślmy nie o mieszkańcach swojej gminy a wygląda na to, że Gmina Krzeszowice jest św. Mikołajem dla Olkusza, Chrzanowa.
      A tak na marginesie radni wolą swoich bliskich zawieźć do którego ze szpitali?

     • krzeszowiceone.pl

      24/10/2019 o 07:28

      LOKALNY ta linia jest dofinansowana przez urząd marszałkowski w którym wicemarszałkiem jest mieszkaniec gminy pan Smółka, a nie przez gminę Krzeszowice. Gmina nie składała wniosku do pierwszego naboru. Ta linia powstała bardziej z myślą o mieszkańcach Olkusza, by mogli dojechać do Krzeszowic i przesiąść się na pociąg.

    • 123

     24/10/2019 o 13:32

     „… … z rozumkiem” – ja ci nie ubliżam. no ale co się spodziać po kimś kto tak myśli.
     Jak to mówią głupim nie wygrasz, najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

 5. Czesio

  21/10/2019 o 18:52

  Wszystko fajnie, tylko, że jak ma być prawdziwe połączenie Olkusza z Krzeszowicami, to ludzi trzeba wozić prawdziwym autobusem, np. Autosanem H9, a busiki to takie mało poważne pojazdy. Przywrócić prawdziwe kultowe PKS-y!

 6. Życzliwy

  23/10/2019 o 09:09

  Przywrócić prawdziwe PKS-y i niech wożą powietrze. Są okresy kiedy ludzie jeżdżą i te kiedy nie ma pasażerów lub jest ich bardzo mało. Należy kursy do tego dostosować- rano ( wyjazdy do pracy), popołudnia i wieczory ( powroty).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę