Wydarzenia
Gminy nie będą musiały przeznaczać 1% z budżetu na walkę ze smogiem?
Choć województwo dopiero przystąpiło do konsultacji zmian w Programie Ochrony Powietrza dla Małopolski wszystko wskazuje na to, że z części założeń już zamierza zrezygnować. O powodach, na antenie Radia Kraków, poinformował niedawno marszałek Witold Kozłowski.
Deklaracja marszałka jest dość zaskakująca, tym bardziej, że propozycje zmian w projekcie POP wypłynęły z zarządzanego przez niego urzędu. Kością niezgody okazały się dwa zapisy. Pierwszy dotyczący obligatoryjnego przeznaczania przez małopolskie gminy 1% ze swojego budżetu na dopłaty do wymiany kotłów, instalacje OZE lub termomodernizacje u mieszkańców. Drugi – mówiący o konieczności utworzenia gminnych lub międzygminnych jednostek straży miejskich, które miałyby kontrolować przestrzeganie uchwały.
„W naszym programie nie będzie zapisów które mogą powodować zły klimat pomiędzy samorządem wojewódzki a samorządami innych rodzajów” – tłumaczył na antenie marszałek. Zapisy dotyczące 1% oraz tworzenia straży gminnej nazwał „kontrowersyjnymi”.
„Ja nie widzę uzasadnienia żebyśmy musieli zmuszać gminy do tworzenia tego rodzaju jednostek” (od red. straży gminnych) – stwierdził. Dodał również, że jeśli w POP pojawi się mowa o przeznaczaniu 1% z gminnych budżetów na walkę o czyste powietrze to będzie to zapis o fakultatywny, a nie obligatoryjny.
Zarząd Województwa Małopolskiego ma zająć się projektem uchwały POP w połowie roku, później trafi on pod obrady Sejmiku.
Cały wywiad z marszałkiem można wysłuchać na stronach radia Kraków (od 6 minuty).