Wydarzenia

Do sklepu tylko w rękawiczkach, godziny dla seniora w sklepach, nieletni poza domem tylko pod nadzorem rodziców

Fot. pexels.com

Dziś na konferencji prasowej premier przestawił kolejne obostrzenia, które już niebawem mają wejść w życie. To między innymi godziny dla seniora w sklepach, zakaz wychodzenia z domu dla nieletnich bez nadzoru rodziców czy zmniejszenie liczny osób, które w jednym czasie mogą przebywać w sklepie.

Oto najważniejsze z nich:

 1. Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
 2. Zakaz wychodzenia nieletniego na ulicę bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
 3. Zakaz korzystania z parków, bulwarów, promenad. Ograniczenie dotyczy:przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.
 4. Komunikacja publiczna. W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta. (Wchodzi w życie od 2.04)
 5. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.
 6. Godziny dla seniora. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia
 7. Zmiany także zostaną w placówkach pocztowych. Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.
 8. W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 9. Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.). Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.
 10. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach
 11. Odwołanie na czas pandemii wszelkich zabiegów rehabilitacyjnych, które nie są bezwzględnie konieczne ze względu na stan zdrowia
 12. Obowiązek dezynfekowania w sklepach, na stacjach benzynowych etc. wszelkich powierzchni wspólnych (jak np. dystrybutor z benzyną).

Więcej informacji znajdziecie na: gov.pl/koronawirus

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Gabi

  31/03/2020 o 14:06

  Czy Gmina Krzeszowice planuje dezynfekować przestrzeń publiczną w gminie jak i na wsiach.

  • Klkn

   01/04/2020 o 01:10

   Nikt nic nie mówi Cisza w eterze

  • Asia

   01/04/2020 o 15:12

   no właśnie…. na ulicach/chodnikach coraz brudniej….

 2. Anonim

  01/04/2020 o 22:29

  Dzisiaj jedna „seniorka” z gatunku ryczących czterdziestek, ubrana jak nastolatka z wielką furą i małym mózgiem robiła za 65+ w Tenczynku 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę