Wydarzenia

W województwie choruje już ponad 300 osób, niektórzy z nich mogą trafić do powstałego izolatorium

Do 319 wzrosła liczba zakażonych w województwie. Dwie osoby z choroby wychodzą, niestety, wzrosła liczba zgonów. Urząd wojewódzki poinformował o stworzeniu specjalnego izolatorium. Kto będzie mógł do niego trafić?

Ozdrowieniec to osoba, u której objawy choroby ustępują, czyli człowiek, który zaczyna zdrowieć. Taki przypadków w Małopolsce na razie jest niewiele – zaledwie 2 osoby.

W powiecie krakowskim liczba zakażonych nie zmieniła się – to 25 mieszkańców. Zmniejsza się za to liczba osób przebywających w domowej kwarantannie. Od wczoraj zakończyło ją 149 osób. W gminie kwarantannę w tej chwili odbywa 91 mieszkańców.

Wczoraj urząd wojewódzkie poinformował o powstaniu pierwszego małopolskiego izolatorium. Został w nie przekształcony Hotel Wyspiański przy Plantach. Izolatorium poprowadzi Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Do izolatorium mają trafiać:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • mieszkańcy, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pacjenci będą przebywać w pokojach wyposażonych w łazienkę, zostaną im zapewnione 3 posiłki dziennie. Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. W przekształconym na izolatorium hotelu znajduje się 200 pokoi. Zacznie funkcjonować już od poniedziałku.

Pacjent opuści izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Kolejną decyzją wojewody było natomiast przekształcenie Hotelu Royal pod Wawelem – w hotel dla medyka. Stał się on się drugim domem dla kadry medycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę