Zdrowie

Smog to wymysł? Tym oddychacie na co dzień

Po lewej flaga z baszty Dorotka powiewającej na zamku Tenczyn, po prawej filtr maski antysmogowej

Kilka miesięcy temu, na naszym społecznościowym profilu wrzuciliśmy zdjęcie ukazujące widok na zamek Tenczyn w Rudnia. Warownia, przez duże zanieczyszczenie powietrza, na fotografii była niewidoczna. Część użytkowników miała jednak wątpliwości, czy to co bierzemy za smog, nie jest przypadkiem zwykłą mgłą.

W tym tygodniu z masztu na baszcie Dorotce zdjęto biało-czerwoną flagę. Po trzech miesiącach powiewania nad zamkiem, trudno uwierzyć, że to nadal symbol Polski. Biel zastąpił popiel. Dla smogu nie ma granic. Mimo, że zamek leży w otoczeniu Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego, a wokół praktycznie brak zabudowań flaga wygląda tak, jakby ktoś przed momentem wyciągnął ją z komina.

Co to osiadło na fladze jest też w naszych płucach, chyba, że na twarz zakładamy maskę antysmogową. Filtr widoczny na zdjęciu po prawej pochodzi z maski używanej przez 3 miesiące, pięć dni w tygodniu, przez około pół godziny dziennie. Mimo niewielkiej eksploatacji widać wyraźne co mogłoby trafić do płuc z wdychanym powietrzem.

Zanim  więc za wymyślenie smogu obarczymy alarmy antysmogowe, „ekoterrorystów”, „gazowe lobby” najpierw sami sprawdźmy co wkładamy do własnych pieców, bo #zostajewdomu wcale nie oznacza, że mam prawo truć sąsiada.

 

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Jozek

  18/04/2020 o 18:17

  Noe ma smogu podobnoe jak nie bedzie kryzysu ekonomiczno gospodarczego jaki zafundował PIS polakom

  • E

   19/04/2020 o 14:45

   Po co ludziom wmawiać ciemnotę , co jakiś czas ze wz. na rodzaj pracy często kupuję białe rzeczy mają one tzw. sztucznie domieszki które z czasem nawet zaraz po praniu szażeją , żółkną itd Pomimo stosowania różnych środków pioracych i wybielaczy nie można przywrócić bieli .Wygląda to tak że nadaje się tylko do wyrzucenia

 2. Gie

  18/04/2020 o 19:22

  Skąd wiadomo że to co osiadło to zanieczyszczenia z kominów a nie coś naturalnego?

  • tomaszmyszewski

   19/04/2020 o 18:38

   Jakieś takie : http://wlaczpolske.pl/index.php?etap=10&i=1059 : napisało cytując : „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej.

   Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie. Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.”

   A MY latamy ponad oczywistym smogiem i nienawiścią. Happy 3rd May dla wszystkich !!

 3. edward

  18/04/2020 o 20:58

  Zwykły kurz po pół roku flaga brudna zajrzjcie do rzek co tam pływa. pani młoda po weselu ma suknie do prania chyba nie smog ludzie opamietajcie sie

 4. pan Piotr

  18/04/2020 o 21:01

  A widzieliscie kiedys jak wyglada bialy material, sztuczny w 100%, w miejscach gdzie o smogu nie slyszeli? Jesli nie widzieliscie, powiescie w okolicy lesnej (a nasz zamek w takiej okolicy sie znajduje) nad morzem taka flage na maszcie i poczekajcie trzy miesiace. Kogo chcecie oglupic? Glupiego bardziej sie nie da oglupic przeciez.

 5. Anonim

  19/04/2020 o 10:22

  Istnienia smogu i jego szkodliwości dla zdrowia nie wolno negować. Był i niestety jest, i dobrze, że ktoś z tym walczy. Filtr może jeszcze, ale czy flaga jest dowodem jego istnienia na zamku? Zamek 398/401 m n.p.m. + ileś metrów Dorotki. Smog to niska emisja i raczej w okresie zimowym. Zabudowań wokół mało, autostrada blisko, ale też niżej. Jak wyglądałaby flaga i filtr po trzech miesiącach w sezonie letnim? Jeżeli podobnie, to co jest przyczyną?

 6. Anonim

  19/04/2020 o 16:45

  A propos a propos i newsu z Polsatu. To cały czas niska emisja i incydentalna. https://www.thelocal.se/20170130/stockholm-registers-air-pollution-as-bad-as-beijing
  https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/samre-luft-i-stockholm-an-i-beijing-idag
  https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/dalig-luft-kom-fran-polen
  Jeszcze raz – nie neguję istnienia smogu i jego szkodliwości, ale flaga to nie argument, maseczka może jeszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę