Wydarzenia

Na krajówce w Krzeszowicach powstanie rondo

Fot. Google Maps

W poniedziałek minister infrastruktury zaakceptował aneks do zadania dotyczącego rozbudowy 15-kilometrowego odcinka drogi krajowej 79 od miejscowości Rudawa do Młoszowej. Dokument poszerza pierwotny zakres inwestycji m.in. o budowę ronda na skrzyżowaniu ulic 3 maja, Kościuszki i Floriana.

Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo i podnieść nośność nawierzchni. W ramach zadania przewidziano m.in. przebudowę skrzyżowania w Rudawie (zbieg ulic Śląskiej i Wyspiańskiego) i zastąpienia go rondem. W miejscowości, wzdłuż krajówki, powstanie też 2-kilometrowy odcinek chodnika.

W poniedziałek, w krzeszowickie magistracie, aneks do zadania podpisał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dokument zakłada przebudowę trzech mostów w ciągu DK 79, oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ulic 3 maja, Kościuszki i Floriana w Krzeszowicach.

Prace przygotowawcze do rozbudowy krajówki mają się zakończyć do 2022 roku. Realizację robót zaplanowano na lata 2023 – 2024. Całość ma być oddania do eksploatacji w 2025 roku. Inwestycji będzie finansowana z budżetu państwa. Za realizację odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

 

30 komentarzy

30 Komentarzy

  1. citizenX

    28/07/2020 o 09:11

    jaki sens ma to rondo???

    • Kaśka

      28/07/2020 o 10:42

      Żadnego! Są miejsca bardziej niebezpieczne. Tenczynek w rynku! Rudno na skrzyżowaniu z drogą do Zamku! Wola Filipowska( przynajmniej dwa!

    • ZYZ

      28/07/2020 o 12:40

      Rozładowania ruchu.

    • Sympatyk

      30/07/2020 o 00:17

      Upłynnienie ruchu. Ograniczenie korkowania się.

  2. kermo

    28/07/2020 o 11:37

    No taki, że można potem na środku ronda pomnik albo popiersie postawić. Nie chcę sugerować nawet czyje …

  3. Justyna

    28/07/2020 o 12:06

    Wszystko fajnie, ale ludzie niestety nie potrafią jeździć po rondzie. Najlepszym przykładem jest Trzebinia. Czas pokaże jak będzie to wyglądało w Krzeszowicach….

  4. PaKo

    28/07/2020 o 14:14

    Rondo może poprawić przepustowość. Nigdy nie nośność. Zmieńcie to proszę.

    • krzeszowiceone.pl

      28/07/2020 o 14:48

      nigdzie nie jest napisane, że rondo ma podnieść nośność, przebudowa ma podnieść nośność nawierzchni

      • PaKo

        28/07/2020 o 21:36

        Fakt. Przepraszam. Upał i czytanie ze zrozumieniem 🙂

      • Aga

        30/07/2020 o 07:38

        Mam nadzieję że przy okazji poszerzą drogę z Nawojowej Góry i zrobią dwa pasy przy wjeździe, by na krajówkę, na którą ciężko spod pomnika wyjechać stojąc we wspólnej kolejce i na Kraków i na Krzeszowice, wreszcie można płynnie dołączyć.

  5. Jurekogórek

    28/07/2020 o 16:41

    Rondo działa bez prądu i nie powoduje korkòw .Powinny być dwa tak jak w Trzebini.

  6. Mmm

    28/07/2020 o 20:49

    Bo w Trzebini jest nie rondo tylko placek- na krajówce rondo musi mieć przepustowość

    • p. Piotr

      29/07/2020 o 19:06

      Droga 79 to krajowka wiec nie bardzo Twoj post ma sens.

  7. Czesio

    28/07/2020 o 21:18

    Lepiej wybudować od razu skrzyżowanie dwupoziomowe, a nie za 5 lat rozgrzebywać drugi raz rondo żeby wtedy zbudować takie skrzyżowanie.

    • Ewik

      29/07/2020 o 16:56

      Albo znieść opłaty za przejazd autostradą i problem się rozwiąże. Ale kto by to zniósł… kto…

      • Anonim

        31/07/2020 o 17:47

        Zapytaj właściciela drogi.
        Dla ułatwienia podpowiem – nie jest nią rząd, a prywaciarz. Największy przekręt stulecia – za śmieszne pare kilometrów ciągle remontowanej drogi płaci się 20 zł w jedną stronę…

        • XYZ

          01/08/2020 o 12:40

          Za chwilę będzie 24zl

  8. Dom z papieru

    28/07/2020 o 21:50

    Kto jest szefem po w gminie Krzeszowice ?

  9. Bartek

    29/07/2020 o 07:38

    No super. Tylko 5 lat na rozbudowę małego odcinka drogi. To tak bardzo szybko! Niesamowicie się cieszę!

  10. B. Bbbb

    29/07/2020 o 09:44

    Rondo jest potrzebne w Nawojowej Górze, koło ” orła” a nie tam gdzie dobrze działa sygnalizacja świetlna. Trzeba pisać maile i petycję do UM, niech to zmienią.

    • Ja

      29/07/2020 o 16:06

      A po co tam rondo? Wystarczy z Tenczynka na Kraków jechać nowo wybudowanym wiaduktem .

      • NG

        29/07/2020 o 23:36

        Z Nawojowej Góry? Z Gwoźdźca? Think.

  11. Adolf

    29/07/2020 o 14:34

    Rondo naprawdę to jest potrzebne w Nowej Górze.

  12. Mieszkaniec gminy

    29/07/2020 o 19:09

    Może być jeszcze niejedno rondo, ale kiedy będzie odwodnienie ul.Mądrzyka w Tenczynku(bardzo ruchliwa droga powiatowa).W czasie deszczu, droga jest nieprzejezdna,woda spływa jak rzeka od ośrodka.inżynier-projektant chyba kupił dyplom na targu, albo zupełnie go ta robota nie interesowała.A czy ktoś ją odebrał?

  13. Dom z papieru

    29/07/2020 o 20:49

    Czy w Krzeszowicach był szef największej formacji opozycyjnej w kraju ?

  14. nico

    30/07/2020 o 16:00

    W Krzeszowicach powinny być 4 ronda
    Jedno przy Lidlu, drugie przy 3 maja z Kościuszki, trzecie przy wjeździe na estakade, oraz czwarte przy skrzyżowaniu koło pomnika w Nawojowej Górze.
    W Tenczynku w rynku i przy skrzyżowaniu Zwierzynieckiej z Daszyńskiego…

  15. ratownik WOPR

    31/07/2020 o 20:45

    lepiej niech linie srodkowe namaluja na drogach na CZERNA,N. GÓRE, MIEKINIE!! BO JEZDZA PO CAŁEJ NAWIERZCNI -SZCZEGÓLNIE W NOCY I MGLE

  16. carolina

    01/08/2020 o 14:06

    Takiej głupoty to nawet szkoda komentować. Są światła i jest OK.

  17. wasyl

    01/08/2020 o 20:00

    Pan minister podpisał. Bo dobrze wie ze rondo nie będzie zbudowane Będzie już nowy rząd Który na to nie pozwoli. Ponieważ nie będzie prowadził prac ,przeciwników politycznych.I tak to działa w obie strony.

  18. Maniek

    03/08/2020 o 12:37

    Najlepiej jakby nie komentowali takich inwestycji ludzie bez prawa jazdy albo emeryci….jeżdżąc codziennie w godzinach szczytu zawsze tam są korki – co najmniej kilka minut traci się bez sensu. Szybka kalkulacja – 3 min straty razy 450 przejazdów (wyjazd rano, powrót popołudniu) daje 1350min (22,5 godziny) straty na jednego kierowcę w ciągu roku. To nie tylko czas ale też paliwo czyli kasa i spaliny czyli zatrucie środowiska !!!! A pomnóżcie to przez np. 2000 kierowców….