Wydarzenia

Sejmik przyjął Program Ochrony Powietrza. Jakie zmiany czekają mieszkańców?

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa małopolskie przyjęli Program Ochrony Powietrza. Dokument będzie obowiązywał przez kolejne trzy lata i ma przyspieszyć działania antysmogowe w gminach. Oto jego najistotniejsze założenia.

1. fachowe porady związane z wymianą pieca zapewnione przez ekodoradcę zatrudnionego w każdej gminie

2. łatwiejszy dostęp do programów dotacyjnych – punkt obsługi klienta Programu Czyste Powietrza w każdej gminie

3. do zadań gmin będzie należało prowadzenie kontroli interwencyjnych palenisk oraz reakcja na zgłoszenia wysyłane za pośrednictwem aplikacji Ekointerwencja w terminie nie dłuższym niż 12 godzin. Gminy powinny przygotować wewnętrzną procedurę przeprowadzenia kontroli palenisk pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej i zakazu spalania odpadów do 30 września 2021 roku.

4. bieżący dostęp do informacji o jakości powietrza – informacja dostępna na stronach internetowych gmin i miast

5. powszechny dostęp do edukacji ekologicznej dzięki działaniom ekodoradców

6. dostęp do informacji o zanieczyszczeniach z zakładów przemysłowych

7. wsparcie osób dotkniętych ubóstwem energetycznym np. poprzez tworzenie programów dopłat do kosztów ogrzewania.

8. gminy będą musiały przygotować spis wszystkich źródeł ogrzewania

9. POP rekomenduje również przeznaczenie od roku 2021 co najmniej 1% dochodów własnych gmin na działania związane z ochroną powietrza, część tej sumy ma być wykorzystana w programach osłonowych dla mieszkańców, którym warunki finansowe nie pozwalają na dostosowanie pieca do wymogów uchwały antysmogowej (odrzucona została poprawka dzięki której gminy mogłyby przypisywać do walki ze smogiem budowę chodników czy ścieżek rowerowych)

10. POP wprowadza trzy stopnie zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Wytyczne do ich ustalenia zostały skonsultowane z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Każdy z trzech stopni zanieczyszczenia powierza oznacza zakaz palenia w kominkach na paliwo stałe, o ile nie są one jedynym źródłem ogrzewania domu. 

11. w Krakowie zaplanowane zostało wdrożenie strefy czystego transportu od roku 2026. W momencie powstania strefy posiadacz 12-letniego samochodu z silnikiem Diesla lub 20-letniego pojazdu z silnikiem benzynowym nie będzie mógł wjechać do wyznaczonego rejonu miasta. Jednak aby strefy czystego transportu powstały, muszą powstać regulacje krajowe, a ostatecznych kształt ograniczeń i wyjątków od nich (np. dla pojazdów zabytkowych) będzie zależał od lokalnych samorządów.

12. od 1 stycznia 2023 roku w budynkach należących do jednostek samorządu terytorialnego z OZE powinno pochodzić 50% energii, a od 2025 roku 100% zużywanej przez nie energii elektrycznej w ciągu roku ma pochodzić z OZE

Za przyjęciem programu głosowało 33 radnych, żaden nie był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu, dwóch było nieobecnych.

źródło: malopolska.pl

 

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Mientkie f

  28/09/2020 o 21:22

  Za mało. Za późno. To jest typowe krakowskie gadanie bez konkretów.

 2. carolina

  30/09/2020 o 11:45

  Ekoterroryzmu ciąg dalszy

  • Nowotwór płuc

   02/10/2020 o 21:22

   Pani Carolino, ma Pani absolutnie podstawowe braki w wykształceniu. Pani posty przez specyficzną agresywność, a zarazem obnażenie ignorancji, wzbudzają zażenowanie.
   Na naukę natomiast nigdy nie jest za późno.

   Pozdrawiam cenzora redakcji ;).

 3. Totmes

  30/09/2020 o 22:03

  Płaskoziemcy, antyszczepionkowcy, korono- i smogo- sceptycy ze wszystkich małopolskich wsi zapłakali. Nikt nie będzie nam bronił wrzucać gumiaka gdzie i do czego chcemy. Proponuję w reakcji na nowy POP powołać z Węgrami Instytut Czystego Spalania Śmieci.

 4. XC

  30/09/2020 o 23:20

  A teraz skreślcie te wszystkie punkty i wpiszcie taki: „od dzisiaj dotujemy ogrzewanie gazem”.
  I po wszystkich problemach, drodzy Panowie.

  Może trochę mniej wałków można przy tym narobić, ale efekt murowany natychmiast.

  ***

  carolina – twoje posty są jak zepsute mięso, jak smród z komina, w którym palisz śmieciami, jak nowotwór płuc, jak wada płodu dioksyn, które wdychała matka.
  Wymagasz PODSTAWOWEJ edukacji. Taka ciemnota jest godna pogardy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę