Wydarzenia

Na 9 remizach strażackich w gminie montowane są defibrylatory AED

Fot. OSP Tenczynek

Tenczynek, Siedlec, Paczółtowice, Rudno, Zalas, Nowa Góra, Ostrężnica, Nawojowa Góra i Czerna – w tych miejscowościach na ścianach strażackich remiz już pojawiły się lub niebawem pojawią się kapsuły z zewnętrznym automatyczny defibrylatorem. Pieniądze na zakup urządzeń pochodzą z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Autorem pomysłu zgłoszonego w ramach BO Małopolska jest strażak z OSP Nawojowa Góra – Wojciech Kłeczek. Projekt zakłada zakup i montaż defibrylatorów AED na ścianach 18 remiz strażackich z gmin Krzeszowice i Zabierzów. W ramach zadania zaplanowano również przeprowadzenie szkoleń dla mieszkańców z zasad udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatorów, oraz obsługi AED w każdej miejscowości, w której zostanie on zamontowany.

Poza 9 strażnicami w gminy Krzeszowice, AED zostanie też zamontowane na remizach w Zabierzowie, Rudawie, Rząsce, Kobylanach, Nielepicach, Radwanowicach, Brzoskwini, Ujeździe i Karniowicach. – Lokalizacje te zostały wytypowane na podstawie analizy, biorąc pod uwagę rozlokowanie istniejących punktów z dostępnym AED. Maksymalna wartość zadania w BO pozwoliła na montaż 18 kapsuł – informuje naczelnik OSP Nawojowa Góra Sylwester Nawała.

Koszt realizacji projektu „Ogólnodostępne AED na remizach w Powiecie Krakowskim” to 149 600 złotych. W zeszłorocznej edycji BO Małopolska swój głos oddało na niego 4 309 mieszkańców. Był to trzeci najlepszy wynik spośród 188 zadań zatwierdzonych do głosowania. Pierwsze szkolenia z obsługi AED już zaplanowali druhowie z Tenczynka i Rudna. Odbędą się w najbliższą sobotę. Szczegóły znajdziecie na profilach facebookowych OSP.

Realizacja drugiego zwycięskiego projekt z gminy Krzeszowice zgłoszonego w ramach BO Małopolska – „Uwolnijmy Dolinki Krakowskie od SMOGU (…)”, ze względu na sytuację epidemiologiczną zostanie prawdopodobnie przeniesiona na przyszły rok.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. Czekamy

    18/10/2020 o 21:45

    Mieszkancy Woli Filipowskiej apeluja o basen w swojej miejscowosci i nie jest to bynajmniej żart. Środki na ów obiekt mozna łatwo pozyskac panie zastepco burmistrza.

  2. AdamSTen

    18/10/2020 o 21:58

    Na co AED na odludziu takim jak Rudno? Jeszcze rozumiem na zamku… Ale gdzie remiza a gdzie zamek…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę