Gospodarka
COVID zdmuchnął Cię z rynku pracy? Sprawdź kogo poszukują pracodawcy z powiatu krakowskiego
Pandemia zdemolowała lokalny rynek pracy. W kwietniu skończył się rok pracownika, a zaczęły grupowe zwolnienia. Są jednak specjaliści, którzy nie mogą narzekać na brak zajęcia. Zastanawiasz się nad zmianą zawodu? Zanim podejmiesz decyzję sprawdź kogo poszukują firmy z powiatu krakowskiego i Krakowa
Według danych wojewódzkiego urzędu pracy na koniec grudnia w powiecie krakowskim było zarejestrowanych prawie 6 tysięcy bezrobotnych. Statystyki zaczęły rosnąć już w kwietniu, po wprowadzaniu kolejnych obostrzeń i zamrażaniu niektórych branż. Pracę, jak wynika z danych urzędu, częściej traciły kobiety. Stopa bezrobocia w powiecie krakowskim wyniosła w grudniu 5,4% (w marcu 3,8%).
W tym roku, według barometru, największe problemy ze znalezieniem pracy w powiecie krakowskim i Krakowie będą mieli m.in. kelnerzy i barmani, instruktorzy rekreacji i sportu, pomoce kuchenne, kucharze i szefowie kuchni, pracownicy biur podróży i całej branży turystycznej, recepcjonistki, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, ale też kosmetyczki i specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.
Kogo na rynku pracy najbardziej brakuje? Przede wszystkich zawodów medycznych i około-medycznych lekarzy, pielęgniarek, położnych ratowników medycznych, ale też biologów, biotechnologów i biochemików, fizjoterapeutów i masażystów, operatorzy sprzętu medycznego. Poszukiwani są też kurierzy, kierowcy samochodów ciężarowych, dostawcy i zaopatrzeniowcy, listonosze, nauczyciele przedszkoli i nauczania początkowego, sprzedawcy i kasjerzy, windykatorzy i specjaliści ds. e-commerce, bo handel w dobie pandemii przeniósł się do sieci. W Krakowie prace bez większych problemów znajdą też psychoterapeuci, magazynierzy i pracownicy elektronicznej obsługi klienta.
Pełną listę nadwyżkowych i deficytowych zawodów w 2021 roku znajdziecie na stronie: barometrzawodow.pl/malopolskie.