Gospodarka

COVID zdmuchnął Cię z rynku pracy? Sprawdź kogo poszukują pracodawcy z powiatu krakowskiego

Pandemia zdemolowała lokalny rynek pracy. W kwietniu skończył się rok pracownika, a zaczęły grupowe zwolnienia. Są jednak specjaliści, którzy nie mogą narzekać na brak zajęcia. Zastanawiasz się nad zmianą zawodu? Zanim podejmiesz decyzję sprawdź kogo poszukują firmy z powiatu krakowskiego i Krakowa

Według danych wojewódzkiego urzędu pracy na koniec grudnia w powiecie krakowskim było zarejestrowanych prawie 6 tysięcy bezrobotnych. Statystyki zaczęły rosnąć już w kwietniu, po wprowadzaniu kolejnych obostrzeń i zamrażaniu niektórych branż. Pracę, jak wynika z danych urzędu, częściej traciły kobiety. Stopa bezrobocia w powiecie krakowskim wyniosła w grudniu 5,4% (w marcu 3,8%).

W tym roku, według barometru, największe problemy ze znalezieniem pracy w powiecie krakowskim i Krakowie będą mieli m.in. kelnerzy i barmani, instruktorzy rekreacji i sportu, pomoce kuchenne, kucharze i szefowie kuchni, pracownicy biur podróży i całej branży turystycznej, recepcjonistki, pracownicy obsługi ruchu lotniczego, ale też kosmetyczki i specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

Kogo na rynku pracy najbardziej brakuje? Przede wszystkich zawodów medycznych i około-medycznych lekarzy, pielęgniarek, położnych ratowników medycznych, ale też biologów, biotechnologów i biochemików, fizjoterapeutów i masażystów, operatorzy sprzętu medycznego. Poszukiwani są też kurierzy, kierowcy samochodów ciężarowych, dostawcy i zaopatrzeniowcy, listonosze, nauczyciele przedszkoli i nauczania początkowego, sprzedawcy i kasjerzy, windykatorzy i specjaliści ds. e-commerce, bo handel w dobie pandemii przeniósł się do sieci. W Krakowie prace bez większych problemów znajdą też psychoterapeuci, magazynierzy i pracownicy elektronicznej obsługi klienta.

Pełną listę nadwyżkowych i deficytowych zawodów w 2021 roku znajdziecie na stronie: barometrzawodow.pl/malopolskie.

 

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Projesjonalny_Adrian

  23/01/2021 o 21:17

  Numer jeden to jednak… bezrefleksyjnych operatorów pałki teleskopowej reżim zatrudni w każdej ilości. Ktoś musi obronić koryto?

  • Anonim

   24/01/2021 o 16:27

   Oj, Adrianku, Adrianku.

 2. Nauczyciel Wyklęty

  24/01/2021 o 09:04

  Uczcie się dzieci zdalnie, bo potrzebujemy pilnie:
  1) Zestawu milicjant + Pani z sanepidu – podpora budżetu Państwa. Wchodzą do kościoła – 0zł. Wchodzą do restauracji/meblowego – 30tys zł kary na dzień dobry
  2) Prokurator na telefon – studia prawnicze niewymagane. Wystarczy przysięga na portret emerytowantego zbawcy narodu i nie wymawianie „Zero” przy przełożonych

  • Anonim

   25/01/2021 o 21:00

   Wchodzą do kościoła i zostawiają 30 zł z budżetu. Reszta się zgadza 😉

 3. Pozdrawiam

  25/01/2021 o 11:33

  Czy Droga Redakcja Portalu mogłaby zmodyfikować główny ekran, a konkretnie panel z ostatnimi postami, w taki sposób, żeby pojawiał się ostatni post z każdego z ostatnich pięciu tematów a nie po prostu pięć ostatnich postów?
  Kiedy jest tak jak teraz:
  1) łatwo przeoczyć dyskusję pod dawniejszymi tematami;
  2) łatwo sztucznie zamknąć dyskusję pod niewygodnym tematem publikują 5 postów dot. jednego tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę