Na weekend

Rudno ma nową atrakcję. Tuż pod murami zamku Tenczyn powstała zagroda pełna zwierząt

Fot. Zamkowa zagroda

Pod murami zamku Tenczyn w Rudnie trwają ostatnie przygotowania do otwarcia osobliwego zwierzyńca. Wesoła gromadka już nieraz pokazała swój urok osobisty, charakter i… rogi. Czy stanie się nową atrakcję malowniczej okolicy?

Część lokatorów już od dłuższego czasu przemierza przyzamkowe łąki poskubując trawę. Kolejni przepływają Wisłą by dotrzeć na czas. W nadchodzącą sobotę nie tylko bramy Tenczyna staną otworem. Tuż pod ruinami swoją działalność zainauguruje Zamkowa Zagroda.

Na prawie czterohektarowym pastwisku będzie można spotkać długowłose szkockie krowy rasy highlander, świnki mangalica, kucyki szetlandzkie, alpakę i lamę, koniki polskie, kozy, owce i mnóstwo przeróżnego ptactwa od kur po gołębie. W sumie podzamkowy zwierzyniec liczy już kilkadziesiąt osobistości.

Otwarcie Zamkowej Zagrody zaplanowano na najbliższą sobotę – 29 maja. Wstęp na teren pastwiska jest biletowany. Dorośli zapłacą 10 złotych, dzieci i młodzież do 18 roku życia – 8 złotych, a dla maluchów do lat 3 wstęp jest bezpłatny. Na terenie zagrody można też kupić karmę dla zwierząt – to koszt 5 złotych. Parking jest darmowy.  Zgłodniali, nie tylko przygód, będą mogli posilić się w specjalnym food trucku. 

Dzięki uprzejmości właścicieli Zamkowej Zagrody, jeszcze przed inauguracją możecie poznać jej lokatorów – zachęcamy do odwiedzenia naszej fotogalerii.

Więcej informacji znajdziecie na profilu FB zagrody.

 

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Uwielbiam kucyki, ale...

  25/05/2021 o 19:59

  Jakim cudem pod Zamkiem w granicach parku na terenie oznaczonym jako zieleń niezagospodarowana powstaje zoo? Niedługo będzie jak w Ogrodziencu. Samowolka na samowolce. Parking, stodoły, kurniki, „wóz” na cegłach z przyczepionymi kołami.
  Urzędnik przyjedzie potem z bombelkiem pokarmic owieczkę, jak tylko odrzuci projekt domu ze złym kątem dachu. W tej gminie jak na Podhalu. Prawo budowlane się widocznie nie przyjęło.

  • Tekla

   30/05/2021 o 18:46

   Najpiękniej w krajobraz wpisują się niebieskie tojtoje 😀

 2. Koza

  25/05/2021 o 21:02

  Jak dla mnie bomba! Te krowy są świetne! Początkowo jak kiedyś przejeżdżałem to myślałem, że się przewidziałem więc zawróciłem. Podchodzę do ogrodzenia a krowy do mnie. I tak patrzyliśmy na siebie jak na kosmitów przez jakieś 5 min,

  • Muuuuun

   26/05/2021 o 21:37

   Przeżyłem dokładne taki sam kontakt. Co do szczegółów.
   Krowy rulez.

 3. Gie

  26/05/2021 o 17:57

  A propos atrakcji turystycznych. Kiedyś rzuciłem tutaj pomysł, chyba przy okazji Budżetu Obywatelskiego, wieży widokowej. Wyciąć część drzew na Bartlowej, w miejscu starego grodziska. Tak żeby odsłonić wały i widok na okolicę. Zbudować jakąś niewielką wieżę albo taras widokowy. Oprócz widoku na Krzeszowice powinno być stamtąd widać zamek w Rudnie a przy odpowiedniej pogodzie i Tatry. A że takie wieże widokowe są dobrą atrakcją turystyczną niech świadczy to.
  https://gazetakrakowska.pl/wieza-na-jaworzu-urzekla-radiosluchaczy-jest-na-czele-turystycznej-listy-przebojow-zdjecia/ar/c7-15621472

 4. tomaszmyszewski

  26/05/2021 o 21:52

  Znam ją/jego – i tak samo zawracałem wielokrotnie 🙂 ….. chociaż ……. jak się chwilę zastanowię to może być nią/nim ta druga lub czwarta przemiła zwierzynka na zdjęciu w linii prostej. Pomysł pasuje do zamku i go podkreśla.

 5. BIS

  27/05/2021 o 13:16

  50 lat temu była wieża widokowa drewniana w Dębniku przy drodze leśnej do Siedlca. Była drewniana i chyba wykonali ją Niemcy do obserwacji terenu. Jako chłopak 13 letni byłem na tej wieży. Widok przy dobrej pogodzie wspaniały. Możliwe że, można zobaczyć kawałek Krakowa, Chrzanowa i Tatry przy dobrej widoczności. Mieliśmy lornetkę i obserwowaliśmy Babią Górę. Tam zrobić wieże widokową z przejściem w koronach drzew… Byłem w Myślenicach na wieży widokowej na Górze Chełm ; można coś podglądnąć bo to nie daleko. Piękne widoki są z Miękini ,w Dębniku do Siedlca , Żarach, Galmanie , Sance.

 6. JN

  29/05/2021 o 13:25

  Prawdopodobnie na wiosnę 2012 roku w Rudnie została sprzedana ostatnia krowa we wsi.( To nie żart) Kto by pomyślał że za kilka lat trzeba będzie zapłacić za oglądanie zwierząt na wsi…

 7. -

  30/05/2021 o 17:58

  Na FB widziałem ogłoszenie że uciekł jakiś paw. Czy to stamtąd?

  • Bajarz Spod Zamku

   31/05/2021 o 11:43

   Pewnie uciekł jak zobaczył te niebieskie tojtoje. Nie dziwię się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę