Inwestycje

W Paczółtowicach już można się inhalować. Kolejna tężnia stanie w Krzeszowicach

W Paczółtowicach, kilkaset metrów od zabytkowego kościoła stanęła pierwsza w gminie tężnia solankowa. Mini gradiernia jest ostatnim elementem zagospodarowania skweru. Obok można poćwiczyć na plenerowej siłowni, jest też drewniana scena.

Po plenerowych siłowniach, kolejnym elementem, który ma wyciągnąć mieszkańców z domów i zadbać o ich dobre samopoczucie są tężnie solankowe. Kilka miesięcy temu urząd marszałkowski ogłosił nawet konkurs dla samorządów, które gradiernie chciałyby mieć u siebie.

Od piątku z dobroczynnych właściwości niewielkiej tężni mogą korzystać mieszkańcy Paczółtowic. Urządzenie kosztowało około 80 tysięcy złotych. Swoją, znacznie większą tężnię, będą miały też Krzeszowice. Gradiernia ma powstać na terenie ogródków działkowych „Kolejarz”.

20 metrowej długości tężnia stanie się elementem kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy Alei Solidarności. Krzeszowicka instalacja ma kosztować ponad milion złotych. Pieniądze na budowę gmina uzyskała w ramach trzeciej edycji Polskiego Ładu, wcześniej – 250 tysięcy – otrzymała w ramach konkursu z urzędu marszałkowskiego. Samo opracowanie dokumentacji projektowej urządzenia ma kosztować 60 tysięcy złotych.

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Gość

  17/07/2022 o 21:13

  Jeżeli ktoś po trudach tygodnia chce odpocząć to Paczółtowice są idealnym miejscem. Cisza i spokój, można się poinhalować, wyciszyć przy stawie pełnym kwitnących nenufarów, poćwiczyć na urządzeniach plenerowej siłowni, zwiedzić piękny stary kościółek z dzwonnicą, może pograć w golfa😜.To ostatnie tylko pod warunkiem że jest się nową elitą😂. O czasy o obyczaje… Na poważnie miejscowość jest warta odwiedzenia.

  • Ona

   19/07/2022 o 06:54

   Taka teznia nic nie daje…to tak jakby leczyc sie cukierkami …, tylko duze teznie tj jak np. W Wieliczce, w Katowicach itp są efektywne…a te malenstwa co ostatnio sa modne w ogole nie maja walorow leczniczych i prozdrowotnym…ludzi nabija sie w butelkę.

 2. Gie

  18/07/2022 o 06:35

  Jaka jest skuteczność tej tężni plenerowej? Bo obstawiam że prawie zerowa. No ale inwestycja jest, zdjęcia są, będzie można się pochwalić przed wyborami.

  • Mario mafiozo

   19/07/2022 o 06:51

   Brać kuźwa ćwiczyć a nie godać

   • Wachil

    19/07/2022 o 22:07

    I wdychać smrody z kominów domów do okoła

  • Piotr Nowy

   19/07/2022 o 06:59

   Mnie niz zero,,,bo wytwarzaja sie mokroustroje chorobotworcze , nie ma zadnej dezynfekcji.

   • Wikary

    19/07/2022 o 20:15

    Podobno mozna przy tym zajść w ciążę z diabołem.

 3. M

  18/07/2022 o 11:26

  A co działkami pomiędzy dworcem PKP a drogą krajową? Nie do ruszenia? A co to za centrum rekreacyjne przy placu targowym (bardzo reprezentacyjny teren, szczególnie w poniedziałki) i drodze, gdzie jeżdżą ciężarówki z kamieniołomu… zamiast wykorzystać budynek liceum i okolice na stworzenie centrum, a sale gimnastyczna i nowe liceum wybudować na obrzeżach centrum. Czy ktoś tam planuje z głową?

 4. Mieszkaniec

  18/07/2022 o 13:14

  Posiedź Gie wypróbuj i się przekonasz. Okoliczności przyrody sprzyjają wyciszeniu, więc nawet jeżeli nie napełnisz płuc dobrociami solanki to ręczę że wypoczniesz i zresetujesz mózg. Bez podtekstów. Jest tam bardzo przyjemnie między pagórkami w dolince. Jeszcze nie palą w piecach więc można oddychać pełną piersią.

  • Gie

   18/07/2022 o 21:49

   To chyba lepiej kupić sobie jakiś inhalator tłokowy i w zaciszu domowym resetować sobie mózg inhalując płuca o dowolnej porze dnia i nocy. Mam wrażenie że przez rządy pis Polska żyje w XIX w. Ludzie myślą że jak się wybuduje w centrum miasta tężnię to nagle wszyscy ozdrowieją od oddychania powietrzem w pobliżu niej. Ciekawe czy zostanie na niej zamontowany jakiś czujnik smogu. To oczywiście pytanie retoryczne. Jak tam gminie idzie likwidowanie kopciuchów? Zostało 5 miesięcy. Przy obecnych cenach węgla jak ludzie z okolicznych wsi odpalą śmieci w piecach to Krzeszowice się uduszą.

 5. Ona

  19/07/2022 o 06:57

  Takie małe Tężnie, to tylko wyrzucenie w błoto pieniędzy,nie posiadają zadnych walorow prozdrowotnych…

 6. 😃

  19/07/2022 o 18:35

  Cieszcie się z małych rzeczy bo szczęście w nich zapisane jest… Bądźcie choć raz na tak… Bądźcie optymistami, będzie się Wam żyło lepiej…

 7. Przemek mieszkaniec paczółtowic

  19/07/2022 o 22:16

  Powstała w centrum smrodu z okolicznych domów które wciąż opalane są węglem i śmiecmi które powinny być w żółtym worku.brawo .poszło z kasy na basen?szykujcie się mieszkańcy na podwyżki.taka ta władza PIsu,robi to co nikomu nie potrzebne.a ta tężnia to pomoże tak jak umarłemu kadzidło

  • Mądrak kolejowy

   21/07/2022 o 03:41

   Bez urazy, ale taki z Ciebie mieszkaniec „paczótowic”. jak całe Paczółkowice. Tam tak już mają, że jak im się udowodni przekręt jakiś, to od razu w mordę leją, zanim się zastanowią, czy ma to sens. Ale może imają rację, bo by nigdy nie zaistnieli bez pól golfowych z… szerokotorowym torem (jedynym w Polsce) Olkuszem…

 8. **

  20/07/2022 o 22:34

  Należałoby pomyśleć raczej o budowie schronu w okolicy .

  • Wojskowy

   27/07/2022 o 16:37

   **, zmień zawód na ***, tylko nie w policji politycznej, bo wtedy bardziej się zasłużysz dla społeczeństwa i może dochrapiesz się szlifów generalskich, albo nawet buławy generalskiej od wdzięcznego społeczeństwa…

 9. Ma Ciong

  17/08/2022 o 13:19

  Paradoksalnie w kazdej miejscowosci w gminie powinna taka teznia powstac a nie tylko w miejscach kultu co nie znaczy zeby duchowienstwo sie nie inhalowało zwlaszcza przekazem z Torunia

  • Gupi

   20/08/2022 o 10:00

   Paradoks w paradoksie jest taki, że kasy ni na ani na tężnie, ani na cokolwiek, choć rachunki za wszystko rosną… Może i są, ale tylko dla udawania, że dba się tylko o swój teren, żeby jakoś medialnie to ładnie wyglądało przed oczyma innych… Nie mnie wnikać w mózg Polaków…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę