Wydarzenia

Ural pojechał do Ukrainy. Ma służyć tamtejszym strażakom

Fot. FB OSP Nowa Góra

Swoją 30-letnią służbę zakończył w listopadzie ubiegłego roku. Pierwotnie miał zostać sprzedany, a pozyskane w ten sposób pieniądze miały być wkładem OSP na nowy wóz bojowy. Ostatecznie wraca… ale już nie w gminie Krzeszowice, a Korets w północno-zachodniej Ukrainie.

„W czasie eksploatacji nigdy nas nie zawiódł, a jego właściwości terenowe nie miały sobie równych w innych samochodach całej okolicy. Z tym samochodem wiążą się wspaniałe wspomnienia, które pozostaną w nas na zawsze” pisali jeszcze z zeszłym roku na pożegnanie druhowie z OSP Nowa Góra. 

Błyskawica, bo tak pieszczotliwie nazwano bojowy wóz marki Ural, miała pierwotnie zostać sprzedana, a pieniądze pozyskane w ten sposób trafiłyby jako wkład OSP w nowy wóz strażacki. Ostatecznie nowy samochód udało się zakupić dzięki środkom zewnętrznym, a za pieniądze z Urala planowano zakup urządzenia do ratownictwa technicznego.

Wszystko zmienił wybuch wojny w Ukrainie. Wtedy padła propozycja, by samochód przekazać jednej z tamtejszych OSP. Zainteresowana okazała się gmina Korets. Na przekazanie zgodził się zarówno zarząd OSP jak i krzeszowiccy radni. W ubiegły piątek, na przejściu granicznym w Medyce, odebrali go ukraińscy strażacy i burmistrz gminy Korets.

Razem z samochodem do ukraińskich druhów trafił sprzęt pożarniczy i medyczny pozyskany dzięki zbiórce zorganizowanej przez OSP Nowa Góra, a także wyposażenie pożarnicze dzięki Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie. Wartość samochody oszacowano na około 32 tysiące złotych.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. PaKo

  30/08/2022 o 12:48

  No i brawo. Niech im służy!

 2. Antysocjal

  30/08/2022 o 13:17

  Wstawia go do muzeum zabytkow techniki.

 3. mam mchem ocieplony dom

  31/08/2022 o 11:52

  …a teraz mają taki piękny,nowy,nowoczesny….który nigdzie nie wjedzie tak jak URAL !!!!!

 4. Ma Kary

  02/09/2022 o 19:28

  Tamtejsi strazacy beda ogladac Woz i omawiac czym sie gasiło przed wojna 2 wojna swiatowa

 5. Mieszkaniec

  15/09/2022 o 09:54

  wstyd dali bo nie chcieli przyjąć na złom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę