Inwestycje

Co dalej z remontem ulic w centrum Krzeszowic? Wykonawca robót wydał mocne oświadczenie

„Sytuacja faktyczna jest zupełnie inna niż przedstawia to ZDPK, a problem leży w braku koordynacji zadania przez ZDPK, braku chęci rozwiązywania problemów, a także braku współpracy ze strony ZDPK” – pisze w swoim oświadczeniu firma TRANZIT, która do niedawna zajmowała się remontem ulic Grunwaldzkiej, Ogrodowej i Daszyńskiego. 

We wrześniu, Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego, po negocjacjach, postanowił jednostronnie wypowiedzieć wykonawcy umowę. Teraz zarząd firmy TRANZIT wydał oświadczenie, w którym tłumaczy jak doszło do zerwania umowy i kto, według władz firmy, przyczynił się do obecnego stanu rzeczy.

„Niestety przygniatająca część zarzutów i uwag, których jesteśmy adresatami, nie zależy od nas. Wielokrotnie wnioskowaliśmy do Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego (ZDPK) i Starosty Krakowskiego o możliwość odbioru części robót i wypłatę części wynagrodzenia po to by uzyskać środki na kredytowanie dalszych prac. Wobec coraz droższego kosztu pieniądza i znacznej inflacji oraz rosnących cen prowadzenia budowy nie możemy kredytować pełnej inwestycji (…)” – pisze w swoim stanowisku firma TRANZIT.

Wyjaśnia także skąd wzięły się opóźnienia inwestycji. Według wykonawcy, miały na nie wpływ budowa hali gimnastycznej przy liceum, także opóźniona ze względu na prace archeologiczne, oraz konieczność skoordynowania robót z budową nowego obiektu przy krzeszowickiej balneologii. 

„Zgłaszane przez nas potrzeby spotkań koordynacyjnych i bieżące spotkania dotyczące problemów na budowie były albo odwoływane, albo też nie były podejmowane przez ZDPK na nich żadne decyzje, gdyż zamawiający oddelegował na nie osoby nieumocowane do podejmowania kluczowych decyzji” – czytamy w oświadczeniu.

Firma podkreśla, że jej zaangażowanie finansowe w inwestycje wynosi kilka milionów złotych, a straty spowodowane wypowiedzeniem przez powiat umowy sięgają kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. TRANZIT twierdzi, że inwestycja jest wykonana w blisko 70% i wystarczyłyby dwa miesiące na jej dokończenie.

„Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego pozostaje niewzruszony, przedstawiając informacje niepełne, jednostronne i nieobiektywne. Sytuacja faktyczna jest zupełnie inna niż przedstawia to ZDPK, a problem leży w braku koordynacji zadania przez ZDPK, braku chęci rozwiązywania problemów, a także braku współpracy ze strony ZDPK” – czytamy w oświadczeniu. Firma liczy jednak na refleksje ze strony powiatu.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Mieszkaniec

  26/09/2022 o 22:33

  Pamiętacie jak zwijano kostkę pod kościołem zaraz po ułożeniu bo powiat stwierdził że kamień pozyskiwany jest z Ukrainy… Może i firma ma też coś za uszami ale władze przeszły same siebie żeby rozwalić połowę Krzeszowic i zrobić z nas pośmiewisko na całe województwo…

  • Ly

   27/09/2022 o 19:43

   Granice tego województwa: na wschodzie Rudawa, na zachodzie Wola Filipowska, na północy Zalas, na południu Czatkowice – tu się nie ma z czego śmiać. Tam, na „granicach” także nie ma.

   • Psychiatra

    28/09/2022 o 13:27

    LY pytanie; czy jestes juz zdiagnozowany?

    • Ly

     29/09/2022 o 22:21

     Szczęśliwie się złożyło, więc odpowiem Panu Doktorowi, żeby Pan leczył i wdrażał farmakologię albo według Freuda (dość przestarzała metoda), albo według Lacana (aktualna dość), pod każdym wpisem dodając swój numer z OiL – ksywa zobowiązuje, Doktorze z Wyższej Szkoły Gotowania Na Gazie, dobranoc.

 2. Obywatel

  27/09/2022 o 23:04

  Pośmiewisko z Krzeszowic dla całego województwa, no sorry takich mamy „przedstawicieli”

 3. Zuza

  28/09/2022 o 05:11

  Znowu zabłysnęliśmy niczym wpadka z ołtarzem na Boże Ciało .. grunt to być w mediach, szkoda, że z powodu negatywnych osiągnięć

 4. Taka gmina

  28/09/2022 o 22:58

  Ciekawe dlaczego radni zgodzili się na zakup kostki granitowej, która jest bardzo droga (rejon kościoła św. Marcina)? Tymczasem brak funduszy na dokończenie inwestycji. Kto jest tak niedowartościowany, że musi mieć tak drogi bruk. A może to chodzi o zarobek jakiejś zaprzyjaźnionej firmy? To zmienia postać rzeczy. Nikt nie lubi dobrych rad, ale myślcie choć trochę przy wydawaniu publicznych pieniedzy(waszych tez). Drogi granit, niedokończona inwestycja, nowy asfalt, ale brak odwodnienia(Tenczynek-ul. Mądrzyka) i tak można mnożyć absurdy.

  • XYZ

   29/09/2022 o 16:40

   Zanim się wypowiesz, zaczerpbij informacji kto jest Inwestorem

   • BIS

    30/09/2022 o 07:39

    Jest to inwestycja samorządowa Gminy i Powiatu, głównym inwestorem Powiat krakowski to nie znaczy że gmina nie bierze w tym udziału.

 5. Taka gmina

  30/09/2022 o 07:30

  Czyżby ten „I”nwestor wykładał swoje pieniądze, a nie podatnika? Skoro radni są bezradni, to po co nam oni?

 6. paweł

  30/09/2022 o 22:39

  inwestorem jest powiat i zarząd dróg powiatowych kierowany przez jacka grygę
  https://www.tv28.pl/3884-jacek-gryga-odwolany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę