Kultura

Muzeum Ziemi Krzeszowickiej zaprasza na dni otwarte. Co warto zobaczyć?

Od piątku trwają dni otwarte Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. Jeszcze w sobotę, między godziną 10:00 a 17:00, o każdej pełnej godzinie po wystawie oprowadzi nas przewodnik.

To gratka dla miłośników lokalnej historii i wszystkich tych, które chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o miejscu w którym żyją. Na wystawie  znalazło się wyposażenie i umeblowanie chłopskiej chaty oraz stodoły wraz z narzędziami rolniczymi, są także dokumenty dotyczące rodów Potockich i Tenczyńskich i zaaranżowany pokój Stanisława Czycza. Mieszkańcy będą mogli także zwiedzić wystawę poświęcona legionistom z Ziemi Krzeszowickiej oraz ekspozycję poświęconą Czesławowi Kotowskiemu, byłemu dyrektorowi Kopalni Wapienia „Czatkowice”, honorowemu Obywatelowi Krzeszowic.

Zwiedzanie jest darmowe. Chętni mogą wspomóc działalność muzeum wrzucając datek do puszki. Z dostępnymi wystawami można zapoznać się tutaj.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Kojoeta polska

  11/11/2022 o 22:27

  Czy bedzie mozna dac w szyje bo jak nie to nie ide?

 2. Dziadu

  12/11/2022 o 09:25

  Ekspozycję przygotowali poprzedni prezesi: Klich, Skalny, Durczok i Sybilla, wraz z ówczesnymi zarządami. Kącik Legionistów to z kolei robota Strojnowskiej.
  Szkoda, że nowy zarząd zamierza przebudować SMZK w lokalna przybudówkę partyjną PO. To stowarzyszenie zawsze trzymało się z dala od polityki.

 3. Krzeszowiczanin

  12/11/2022 o 18:19

  To muzeum Krzeszowiczan, to w końcu panaceum na Krzeszowiczan duszę, że niczego nie wiem i niczego wiedzieć nie muszę…
  Są inne kamienice, bardziej warte zwiedzaznia uczciwości krzeszowickiego ludu…

 4. Zasiedlony od zarania dziejów Krzeszowic

  12/11/2022 o 20:09

  A są w tym krzeszowickim muzeum jeszcze jakieś kości przedpotopowowej propagandy sukcesu, takie, jak choćby krzeszowickiego prehistorycznego Mieszka???…

 5. Sympatyk

  13/11/2022 o 16:04

  Muzeum Ziemi Krzeszowickiej nigdy nie powstało poza nazwą. Świadczy o tym także składanka na strychu na Krakowskiej 30.

 6. Sympatyk

  18/11/2022 o 09:45

  Szanowna Redakcjo, nadal nie ma żadnego Muzeum, jest tylko strych budynku przy ul. Krakowskiej 30 na którym przesuwane są co jakiś czas te same rzeczy i to nazywa się od lat nową ekspozycją. Wiele lat temu cały budynek przy ul. Krakowskiej 30 został przekazany w testamencie przez Panią Annę Studencką na Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. Przy wejści jest wmurowana tablica poświęcona tej decyzji. Dla utworzenia prawdziwego Muzeum trzeba spełnić konkretne wymogi a przede wszystkim opróżnić wreszcie cały piękny parter z 2 kancelarii zarabiających w budynku przeznaczonym wyłącznie na Muzeum od kilkunasu lat. Jeżeli zmieniające się zarządy SMZK bez pieniędzy od kancelarii nie potrafią funkcjonować to powinny przestać udawać, że coś robią.

  • Zbój, niekoniecznie taki, jak go malują

   20/11/2022 o 21:34

   Już Cię kocham za sam tekst wpisu i sens przekazu historycznych prawd Krzeszowic MŁODYM kRZESZOWICZANOM!!!…

 7. BIS

  20/11/2022 o 06:27

  Należy zwołać Walne Zebranie wszystkich członków Miłośników Ziemi Krzeszowickiej a nie wybranych 20 którzy mają ochotę na Zarząd. Ogłosić na stronie Urzędu Miejskiego i Przełomu o dacie , miejscu i godzinie Walnego Zgromadzenia. Niektórzy nie płacili składek członkowskich bo nie wiadomo było komu ale legitymacje mają i składki chcą uzupełnić. Wtedy wynik głosowania na członków Zarządu wpisać do KRS-u. I od tego trzeba zacząć.

  • Dociekliwa menda POLSKA

   20/11/2022 o 20:53

   A dlaczego niby w Krzeszowicach ma być tak, jak za powiatu chrzanowskiego w owym czasie?…
   Czyżby znów ktoś obcy próbował z Polaków w Krzeszowicach zrobić UFO-ludków zdalnie sterowanych???…

 8. Sympatyk

  16/06/2023 o 15:35

  Od tej rozmowy w one.pl minęło kolejne 7 miesięcy i nadal nic konkretnego w Stowarzyszeniu się nie dzieje. Ostatni pomysł to muzyczny występ dla 2 widzów też na strychu. Jaki to ma związek misją SMZK ? Budynek przy Krakowskiej 30 powinien w całości zostać przeznaczony na Muzeum Ziemi Krzeszowickiej z prawdziwego zdarzenia zgodnie z jednoznacznym życzeniem donatorki Anny Studenckiej.
  Ponieważ trudno dłużej czekać to w 36 rocznicę uroczystego otwarcia całego budynku przy ul. Krakowskiej 30 na Muzeum i 45 rocznicę powstania SMZK w dniu 21 czerwca 2023 (środa) o godz. 17.00 rozpocznie się otwarte spotkanie w Sali Herbowej przy ul. Grunwaldzkiej 4 w Krzeszowicach na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani poprawą obecnego stanu rzeczy. Spotkanie ma tytuł :” QUO VADIS Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej”

  • Logik

   17/06/2023 o 06:14

   Rozumiem, że spośród tej dwójki widzów – tylko jeden przyszedł na wystawę???…
   Reszta była tylko aktorami na arenie tego całego cyrku chyba, bo jak inaczej to interpretować???…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę