Wydarzenia

Te badania zdecydują czy Krzeszowice wrócą do źródeł

Już w kwietniu mają się rozpocząć badania poziomu hałasu i zanieczyszczenia w centrum i na obrzeżach Krzeszowic. Od ich wyników będzie zależało, czy miasto ma szansę starać się o przywrócenie statusu uzdrowiska.

Czy Krzeszowice mają szansę wrócić do źródeł? Miasto było jednym z pierwszych, obok Nałęczowa czy Iwonicza, któremu w 1922 roku nadano status uzdrowiska użyteczności publicznej. Po 56 latach od jego utraty, władze znów starają się o jego przywrócenie.

W mieście rozbudowywany jest Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu, trwa budowa tężni solankowej wraz ze ścieżką rowerową czy ogłoszono przetarg na kompleks basenów. Nieopodal Bandurskiego powstać ma też nowa droga, która w przyszłości może prowadzić do parku zdrojowego.

Najważniej elementem układanki będą jednak badania klimatu. To od ich wyniku zależy, czy Krzeszowice mogą na powrót stać się uzdrowiskiem. Pomiary mają rozpocząć się już w kwietniu i potrwać 2 lata. Czujniku mierzące poziom zanieczyszczeń i hałasu staną zarówno w historycznym centrum  dawnego uzdrowiska jak i w zachodniej części Krzeszowic, gdzie gmina dysponuje kilkudziesięcio hekratowym terenem, na którym w przyszłości mogą powstać domy zdrojowe.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Gie

  03/04/2023 o 07:01

  Zaraz, zaraz. Basen, tężnia, park, odwiert wód leczniczych mają powstać w okolicy Legionów Polskich/Batalionów Chłopskich a teraz czytam o jakimś parku i domach zdrojowych po przeciwnej stronie miasta. To ten basen, tężnia nie mogły powstać na tych wielohektarowych działkach przy Bandurskiego? Skoro to tam ma być ten krzeszowicki zdrój? To tam też powstanie jakaś tężnia i basen? Czy kuracjusze będą chodzili przez pół miasta by powdychać jodowanego powietrza i się pokąpać w basenie? Jeśli dobrze pamiętam to działki przy Legionów Polskich/Batalionów Chłopskich trzeba było odkupić. Po co skoro gmina mogła to wybudować na swoich hektarach? Zresztą bez obwodnicy, przy dwóch drogach z ciężarówami przez środek miasta, szanse na Krzeszowice Zdrój są chyba raczej marne.

  • Zenon

   04/04/2023 o 12:22

   Jedyną sensowną lokalizacją kompleksu uzdrowiskowego to Pałac Potockich wraz z parkiem, który pełniłby rolę hotelu SPA ze wszystkimi możliwymi zabiegami leczniczymi, upiększającymi etc.
   Niestety, pałac pozostaje w ruinie i jeśli dalej tak pójdzie to czeka go marna przyszłość. Winić za to należy duet spadkobierców i zarządzających gminą, którzy razem wspólnie nie potrafią zrobić NIC by obecną sytuację zmienić.
   Możliwości jest wiele, ale jak widać do tego potrzeba odpowiednich osób, a takich nie ma ani po jednej ani po drugiej stronie, nie mówiąc już o umiejętności współpracy.
   Bez rozpoznawalnego kompleksu (a takim byłby zrewitalizowany Pałac Potockich w postaci hotelu SPA) szanse na uzdrowisko w Krzeszowicach są bliskie zeru, bo kto tu przyjedzie i do czego? Do zwykłego basenu jaki można znaleźć w każdej gminie, czy tężni solankowej, którą można nawet znaleźć w Nowej Hucie? Niech władze się nie wygłupiają z bzdurnymi pomysłami, tylko wezmą się do pracy od podstaw, wespół ze spadkobiercami, i zajmą się uratowaniem jednego z najcenniejszych (o ile nie najcenniejszego) zabytku w gminie jakim jest Pałac.

   • Iwo

    12/04/2023 o 10:55

    „Możliwości jest wiele” – jakieś konkrety?

  • A kyszzzz

   12/04/2023 o 13:23

   GIE dla ciebie powstanie teznia pod twoim blokiem zaraz tuz tuz zebys nie musial daleko chodzic bo sie zmeczysz. A co do obwodnicy to przeszkadza ci ruch drogowy kolo siebie i chcialbys go relokowac komus pod nos. Typowy PISowiec z ciebie.

 2. Aaaa

  03/04/2023 o 13:10

  Może najpierw ktoś wysprzata gminę bo wstyd do takiego uzdrowiska kogokolwiek zapraszać. W centrum wmiare ok ale dalsze ulice wołają o pomstę do nieba jeśli chodzi o ilość śmieci w rowach, im dalej tym gorzej

 3. Tyle

  04/04/2023 o 02:03

  Obwodnica tylko przez Krzeszowice

 4. Anonim

  04/04/2023 o 14:45

  Żadnych zdrojów

 5. Dziadu

  04/04/2023 o 18:08

  Gie… Byłeś kiedyś w Krynicy albo Piwnicznej? 😄 Albo w Rymanowie?
  Zobacz jak wyglądają uzdrowiska, a potem opowiadaj kocopoły.

  • Umilowany w ojcu

   08/04/2023 o 18:20

   Gie nie jezdzi dalej anizeli rejon parafii.

  • Gie

   16/04/2023 o 19:48

   Różnica jest taka że tamte uzdrowiska budowano, rozbudowywano latami czy nawet dekadami a tutaj wszystko powstanie od zera. Myślę że wiele pracowni architektonicznych, biur projektowych marzy o stworzeniu czegoś takiego. Całego kompleksu uzdrowiskowego. Czegoś takiego nie projektuje się na co dzień. Mogłoby powstać coś nowoczesnego a jednocześnie tradycyjnego. Taki projekt z wizualizacją raz dwa rozszedłby się po całym necie. I Krzeszowice jeszcze zanim stałyby się uzdrowiskiem miałyby promocję miasta.

   • Ks Vaclaw Rypajło

    16/04/2023 o 22:54

    Gie z twoich wypocin wnosic mozna czesciowo ze mamy oto do czynienia z istnym geniuszem a twoje wnioski to skumulowanie intelektu i estetyki retorycznej kola gospodyn z pod Łomzy.

    • Gniazdo na środku pustyni, czyli UFO-log samozwańczy

     14/05/2023 o 22:46

     Piszę ze spodka, ku pamięci ludzi…
     Nie przez płot, ani nie przez podwozie – spodek się poznaje po mowie i piśmie…
     Dlatego wybaczam Ci, bracie=Polaku, że czasem masz prawo na spontan, jak owoż jajem, wyrwanym sroce SPOD ogona, bo rozumiem, że Cię rodzice nie szukali w głębi głąbów kapusty, ani bocian Cię nie zgubił po drodze z przesyłką poleconą do samych drzwi, betonowych dzięciołów???…
     Gdybym zburaczył coś, to wybacz głąbowi tę małą degresję, proszę…

 6. Wala na wieki wiekow

  05/04/2023 o 12:16

  Tylko przewielebny o Tadeusz moze sprawic ze Krzeszowice stana sie uzdrowiskiem

 7. Ogołocona

  05/04/2023 o 14:15

  Uzdrowisko torunskie od cieplego kamienia uzdrowi twoje finanse Juz nigdy nie bedziesz sie martwil o pieniadze.

 8. Doradca Pinokia

  07/04/2023 o 17:00

  Polecam wladzom gminnym KRESENDORF udanie sie do uzdrowiciela torunskiego o rade jak cegielki zapakowac do reklamowek i dokopac sie do cieplego kamienia. Wiedza istotna.

 9. Ly

  08/04/2023 o 19:43

  Nawet jeśli Krzeszowice odzyskają status uzdrowiska, szału nie będzie. Wieloletnie niszczenie miasta, polegające na bezmyślnym wycinaniu drzew i równie bezmyślnym betonowaniu miasteczka sprawiły, że dla ewentualnych kuracjuszy może to być uzdrowisko, do którego jedzie się raczej z konieczności niż dla przyjemności. Mogą sobie ewentualni kuracjusze podreperować narządy ruchu, owszem, lecz spacery po Krzeszowicach, ogołoconych z zieleni, zabetonowanych i upstrzonych samochodami, nie należą do przyjemności. Może warto to powiedzieć wyraźnie: spacery po Krzeszowicach przestały być jakąkolwiek przyjemnością i nie zanosi się na to, że staną się źródłem przyjemności czy relaksu bez względu na to, czy Krzeszowice będą miały status uzdrowiska, czy nie.

  • CVX

   11/04/2023 o 16:21

   Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości wywodu oprócz kwestii zabetonowania. Uważam, że jest o niebo lepiej niż było. Mały rynek jest bardzo fajny (OK, gladiator to kicz), a z większego wciąż można coś sensownego zrobić. Tylko, na boga, nie stawiając garaże typu budynek żabki na rynku. Natomiast sprawą numer jeden – absolutnie kluczową jest zrobienie wyłączenie z ruchu ścisłego centrum, zamiana go w trakty piesze. Oczywiście trzeba powiększyć parking na północ od rynku. Druga sprawa: zakaz zaśmiecania centrum reklamami i towarem wystawianym przed sklepy. To synonim wiochy, szanowni właściciele. Trzecia: syf na trawnikach, czy tutaj nikt nie sprząta???
   Niewykorzystanym, a potencjalnie świetnym, miejscem są planty.
   Pałac w takim stanie jak teraz to pomnik nieudolności a) państwa polskiego b) władz lokalnych c) spadkobierców∑. Z naciskiem na to pierwsze. Polska, również w porównaniu z sąsiadami z południa zachodu i północy, jest krajem architektonicznie koszmarnym za…….m reklamami, jednym wielkim estetycznym śmietnikiem. Takie perełki jak pałac Potockich to w Polsce naprawdę rzadkość. Jeśli taki obiekt wraz z parkiem niszczeje, bo takie jest prawo, to znaczy, że nie jestem godni być krajem niepodległym. Zwyczajnie nie umiemy się sami rządzić. Mieszanie kijem w śmietniku i kupowanie najciemniejszych wyborców, to nie jest zarządzanie, tylko cynizm i dziadostwo.
   A potencjał jest, potrzeba 2-3 dekad pokoju pewnie, ale można by ten nasz kraj wyprowadzić na jakąś cywilizowana prostą.

   • Krajan

    11/05/2023 o 13:53

    Tak, wyprowadzą na prostą tuski i jego zgraja ,prosto za Odrę 😄😄
    Polityka prywatności podać swoje dane
    Idioci

 10. carolina

  11/04/2023 o 12:15

  Oby nigdy nie dostały statusu 'ZDRÓJ”

  • KRZESZOWICE

   16/04/2023 o 09:37

   Status uzdrowiska to 99 procent zdecydowanych korzyści, włącznie ze skokowym wzrostem wartości naszych nieruchomości, oraz 1 procent wad: narażenie na słuchanie takich zatęchłych stękań.

 11. EWA

  11/04/2023 o 17:35

  Mieszkańcy i przedsiębiorcy chcieli jak najwięcej parkingów w rynku MAJĄ.
  O co chodzi?

  • Nie

   16/04/2023 o 09:27

   Nikt mieszkańców nie pytał, zresztą jak zwykle.

 12. Gdzie są zyski???

  12/04/2023 o 11:00

  Krzeszowice, Tenczynek, Czatkowice są rozjeżdżane przez wielkie ciężkie syfiące ciężarów∑y z kamieniem. Z tym trzeba zrobić najpierw porządek a nie dawać się doić jak XIX-wieczne Kongo. Przy takiej eksploatacji natury, dróg, spokoju i zdrowia mieszkańców w tej gminie wszystko powinno być za darmo” busy, parkingi, śmieci, woda itd.

  • Okultysta bez okularów

   16/04/2023 o 21:07

   Zysków nima.
   Jak od wieków wieków było w kieszeni tych najbiedniejszych.
   Trza to przyjąć na klatę i nie walczyć z narodem Szymczykowymi pionkami, bo to już nie ma sensu nawet u pierwszego władcy teraźniejszej Polski.
   Sam się w to zaplątał, będąc hipokrytą, no cóż…
   My, normalni Polacy już swoje wiemy!!!

  • Takiego w… z obwodnicy

   16/04/2023 o 23:01

   Zrobcie sobie porzadek z ciezarowami z Czatkowic poprzez wykorzystanie torow przez Ćmany ale pewnie towarzyszom z Ćmanow zacznie być za głosno.

   • Koniec z kolonizacją

    17/04/2023 o 16:06

    TYLKO TORAMI I Z CZATKOWIC I Z ZALASU!

 13. PASZOŁ WON....

  20/04/2023 o 12:50

  TIRY na TORYYY w całej GMINIE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę