Kultura

Minister ozłocił klasztor. Zamek bez dofinansowania

Karmelici Bosi z Czernej będą mogli kontynuować prace remontowo-konserwatorskie zabytkowego klasztoru. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie na kolejny etap prac przy obiekcie. W tym roku, mimo starań właściciela, nie udało się pozyskać środków na zabezpieczenie ruin zamku Tenczyn w Rudnie.

Ponad 1,1 miliona złotych otrzymają Karmelici na drugi etap prac przy izolacji fundamentów oraz prace remontowo-konserwatorskie elewacji klasztoru. W ubiegłym roku, po odwołaniu od decyzji ministerstwa, na konto zabytku wpłynęło 600 tysięcy, by bracia z Czernej mogli rozpocząć odnowę obiektu.

Szczęścia nie ma na razie zamek Tenczyn. Po tym, jak w 2021 roku gminie i właścicielowi zabytku nie udało się dojść do porozumienia, warownia straciła szansę na dofinansowanie. Mimo złożenia przez właściciela wniosku do MKiDN w 2022 roku i pozytywnej oceny formalnej, zamek pieniędzy nie otrzymał. Od decyzji ministerstwa postanowiono się jednak odwołać. 

– Na bieżąco analizujemy wszystkie programy umożliwiające ubieganie się o fundusze, zarówno na prowadzenie prac zabezpieczających, jak i na bieżącą działalność kulturalną i turystyczną. Rozważamy także stworzenie możliwości wspierania prac zabezpieczających poprzez crowdfunding – niemałe grono miłośników zamku przez lata próbowało darowiznami wspierać trwające prace, a nigdy nie stworzono im możliwości realnego przyczyniania się do zabezpieczenia, odbudowy zabytku – informuje Robert Szczuka z Fundacji New Ewa Art Jana Potockiego.

Liczba odwiedzających zamek w Rudnie z roku na rok rośnie. Jak szacuje organizator trasy turystycznej, w zeszłym roku warownię mogło odwiedzić ponad 70 tysięcy turystów. Pieniądze uzyskane dzięki dofinansowaniu miały pomóc m.in. w zabezpieczeniu ścian zamkowej kaplicy. Wniosek opiewał na kwotę ponad 3,9 milionów złotych.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Brązowi

  02/05/2023 o 23:17

  GLINSK lubi za to BĄKIEWICZA

 2. Olo

  03/05/2023 o 14:39

  Prawidłowo

 3. jacek

  03/05/2023 o 15:11

  nie neguję potrzeby dofinansowania Karmelitów, ale i Zamek zasługuje na pomoc szczególnie , że cieszy się sporym zainteresowaniem a mógłby jeszcze wiekszym gdyby prace trwały pełna parą.Gmina powinna byc w kwestii ratowania zabytków bezstronna i nie poddawać się chwilowemu politycznemu koniunkturalizmowi

 4. Leokrk

  03/05/2023 o 20:51

  Prawidłowo. Wejście na zamek kosztuje i to niemało.

 5. Monika

  03/05/2023 o 22:42

  Perełka, moje ukochane Miejsce….

 6. Anonim

  04/05/2023 o 09:39

  I słusznie… Przypominam że oba obiekty są ze sobą powiązane historycznie..
  Klasztor został ufundowany przez Agnieszkę Firlejową Panią zamku tenczyńskiego, do którego faktycznie wstęp jest płatny

 7. Jak

  04/05/2023 o 19:11

  To miło doić podatnka na dwa sposoby- jedno dofinansowanie z ministerstwa, drugie z biletów. Nie mam nic przeciwko, ale trochę umiaru i przyzwoitości by się przydało. Nie od razu Kraków zbudowano. Rozumiem też, że remont robi się jak najtaniej, aby szybciej przyciągnąć turystów, pomijając pierwotny charakter zamku. Przypomina mi ta budowla zamek w Trokach. Niby odbudowany ale zupełnie bez stylu.

 8. Kibic

  05/05/2023 o 15:47

  Liczba odwiedzających Klasztor w Czernej – 560 000 rocznie
  Liczba odwiedzających ruiny Zamku w Rudnie – 70 000 -100 000 rocznie

  Zamek jest i pozostanie ruiną.

  Słuszności dotacji dla Czernej nie trzeba chyba dalej uzasadniać…

  • Mieszkaniec gminy

   05/05/2023 o 16:09

   Z punktu widzenia mieszkańca i gminy jako takiej, bardziej opłaca się wspierać zamek niż klasztor.
   Odwiedzający zamek może jeszcze:
   1. kupić bilet do muzeum agatów
   2. kupić wejście do zamkowej zagrody
   3. spędzić noc w Agroturystyce Podzamcze
   4. zjeść lody z Agi przy zamku
   5. kupić pamiątkę u wystawców na zamku
   6. zjeść zapiekankę z wozu przy zamkowej zagrodzie
   7. kupić bilet parkingowy
   czyli wesprzeć lokalny biznes

   W przypadku klasztor cała kasa zostaje w klasztorze bo:
   klasztor ma dom pielgrzyma
   klasztor ma 2 muzea
   klasztor ma restauracje
   klasztor za murami klasztoru na ścieżki
   klasztor ma parking
   i klasztor ma klasztor 😉
   jednym słowem zaspokaja wszystkie potrzeby bez konieczności poszukiwania ich na zewnątrz, a to oznacza, że klasztor nie promieniuje na resztę i nie generuje kolejnych zysków, jak z resztą widać, nic prócz klasztoru przy klasztorze się nie rozwija
   a teraz jeszcze gmina chce odbudowywać most, który też jest położony na terenie klasztornym – pytam po co, skoro klasztor może na niego pozyskać kasę z tego samego programu z którego pozyskał kasę na odnowę elewacji?

   • Duch - nie całkiem Święty

    05/05/2023 o 18:00

    Bracia Karmelici, jak widać – też ewoluują.
    Najpierw zburzyli most, aby nie trzeba było boso iść do samotni.
    Potem ubrali buty, które skrzętnie urywali przed resztą plebsu pod długim habitem.
    Następnie buty zamienili na samochody, więc im i parking potrzebny, bo oni biedni są i tylko ze zbiórek darczyńców można nie narażać tych biednych samochodów na przebicie opon, aby stóp swoich bosych nie ranić.
    Samo życie, jak w katechizmie zapisano już wiele wieków temu…

   • Kibic

    06/05/2023 o 16:40

    Chyba jednak nie.
    1. Kupić bilet to muzeum Agatów.. znowu koszty, po co, jednorazowa wizyta, po co kolejny raz tam iść?
    2. Kupić bilet do zamkowej zagrody …j.w. Potoccy nie rozwijają tego co gmina zbudowała. Widać już cofanie się do tyłu i brak pomysłu.
    3. To jest dobre…. spędzić noc w Agroturystyce Podzamcze – harcerze korzystali. SIC.! Nigdy więcej już się nie skuszą
    4. W Krzeszowicach są tańsze
    5. Pamiątkę ….super pomysł 🙂
    6. Zapiekanka z wozu …super pomysł 🙂
    7. Kupić bilet parkingowy …super pomysł:)

    Z tym wpieraniem lokalnego biznesu to nie przesadzajmy ….. jest to przecież szara strefa. Ktoś dostał paragon za pamiątkę, zapiekankę z wozu lub bilet parkingowy przy zamku?

  • Człowiek

   06/05/2023 o 10:05

   Zamek sam się nie odnowi, klasztor należy do jednej z najbogatszych, jeśli nie najbogatszej, korporacji świata. Słuszności dotacji dla zamku nie trzeba chyba dalej uzasadniać…

 9. Podatnik

  07/05/2023 o 19:07

  To weź Człowieku i skladaj się na prywatny zamek. Nikt ci nie zabroni. Praktyka przeważnie jest taka, że właściciel zdobywa środki, a nie idzie na łatwiznę i zagląda do kieszeni podatnika. Kościół w ściąganiu kasy ma również wielkie doświadczenie. Niech się remontują za swoje, ja chętnie zapłacę za bilet wstępu.Ale albo rybki, albo akwarium!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę