Inwestycje

Kiedy praca mini-elektrowni słonecznej przełoży się na niższe rachunki za wodę i ścieki?

Fot. pexels.com zdjęcie poglądowe

W ubiegłym roku na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Krzeszowicach pojawiło się 216 paneli fotowoltaicznych. Kolejnych 98 stanęło przy pompowni wody w Czatkowicach. Ich montaż, jak przekonywała gminna spółka, miał obniżyć koszty i uchronić odbiorców przed skutkami drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej. Kiedy więc praca mini-elektrowni słonecznej przełoży się bezpośrednio na rachunki za wodę i ścieki, które płacą mieszkańcy gminy?

Jeszcze w październiku 2022 roku, gminna spółka Wodociągi i Kanalizacja przekonywała, że montaż paneli na Centralnej Oczyszczalni Ścieków pokryje 11% zapotrzebowania na energię elektryczną, kolejne 13% zapotrzebowania miała przynieść budowa elektrowni słonecznej na terenie pompowni wody w Czatkowicach. W ubiegłym roku spółka zainwestowała także w modernizację samej czatkowickiej pompowni. Oszczędności energii z tytuły wykonanych prac to ponad 16%.

Mimo, że elektrownia już wytwarza energię i w słoneczne dni pokrywa od 80 do 90% zapotrzebowania, mieszkańcy nie odczują oszczędności na rachunkach za wodę i ścieki. Jak tłumaczył na czwartkowej sesji prezes WiK, wzrost kosztów energii okazał się na tyle wysoki, że obniżki spowodowane montażem fotowoltaiki nie będę tak znaczące jak sądzono. 

Wzrost cen energii elektrycznej, obok wzrostu usług obcych i wynagrodzeń, był jednym z argumentów, jakie spółka podniosła w piśmie do regulatora występując o zmianę i skrócenie taryfy cenowej za wodę i ścieki. Od marca, mimo dopłat, ponownie wzrosły ceny za ścieki, więcej płacimy też za wodę. Kolejna podwyżka cen za ścieki, jeśli radni nie ustalą wyższych dopłat, czeka nas już w przyszłym roku.

Budowa elektrowni słonecznej na Pompowni Czatkowice, modernizacja pompowni oraz budowę elektrowni słonecznej na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Krzeszowicach to koszt ponad 1,76 miliona złotych z czego ponad 1,48 miliona pokryła preferencyjna pożyczka z NFOŚiGW.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. za nasze pieniądze

  28/05/2023 o 21:49

  Nigdy.

 2. Mieszkaniec

  28/05/2023 o 23:08

  Odpowiem krótko – nigdy.

 3. raz,dwa,trzy

  29/05/2023 o 06:16

  Należy podać cenę wody i kanalizacji w ościennych Gminach na tle cen WIK Krzeszowice; Jerzmanowice, Alwernia , Czernichów, Liszki,Zabierzów, Olkusz, Trzebinia. I wtedy zacząć dyskusje i oceniać. Dotyczy też strat wody na sieci w innych Gminach.

 4. Anonim

  29/05/2023 o 18:28

  To chyba nie klienta wina że wodociągi mają nie szczelną instalację. Chyba że się mylę?

  • Mieszkaniec

   30/05/2023 o 12:43

   Niektóre z wodociągów są super stare, ciągle wypadają dziury, które się tylko łata. Zamiast przymierzać się do wymiany zniszczonych rur. Co nas obchodzą ubytki wody? Po to mamy spółkę która łupi nas z kasę, aby dbała o stan wodociągów i kanalizacji zamiast budować biurowce i wypłacać nienależnie wysokie uposażenia prezesowi i kierownikom. To praca powinna być nagradzana, a nie lenistwo i pół środki. W dodatku w wielu miejscowościach wwoda pochodzi z własnych ujęć i nie wymaga wielkiego uzdatniania. Więc koszty jej pozyskiwania są mniejsze. Pomimo to nie wpływa to na jej cenę dla mieszkańców.

 5. hłe hłe dajom fszyje

  30/05/2023 o 13:04

  W Pislandii – nigdy, to oczywista oczywistość. Obywatel by się mógł poczuć współgospodarzem, a ma się czuć wdzięcznym wystraszonym półniewolnikiem nienawidzącym sąsiadów.

  • Terapeuta niewerbalny

   10/06/2023 o 06:02

   Wszywkę se wstaw, choć by po to, aby głupot nie pierdzielić na trzeźwo…

 6. raz,dwa,trzy

  30/05/2023 o 13:17

  Od 30lat mają straty na rurociągach około/40%/, ciśnienie wody w Krzeszowicach tak wysokie że niszczy urządzenia, po awarii zdarza się że nie przepłukują rurociągów lub robią to krótko .Sprzedają nam wodę o dużej twardości Używają naszych gminnych źródeł Wróbla i Chuderskiego. Na tych żródłach generują kolosalne zyski .Gmina w ciągu 30 lat zainwestowała w Oczyszczalnie i kanalizacje krocie . Można by zbudować nowy Rynek po obu stronach Dworca Kolejowego . Do cen kanalizacji dopłaca z naszych pieniędzy budżetowych. Gmina dołożyła do procesów Spółki/ bo nie miała na procesy , które w dużym stopniu Spółka wygrała i otrzymała pieniądze . Ceny wysokie , płace wysokie , koszty „bizantyjskie”….

  • Anonim

   02/06/2023 o 13:19

   Nagłośnić sprawę na wższe szczeble kontroli!

 7. To początek

  02/06/2023 o 15:30

  Serdecznie zapraszamy Policjantów Drogówki na ulicę Zwierzyniecką w Tenczynku – odcinek Brama Zwierzyniecka – skrzyżowanie z Daszyńskiego. Pieniądze od kierowców ciężarówek leżą na ulicy. Naprawdę duże pieniądze. Kierujcie te wozy na ważenie, sprawdzajcie prędkość, uratujecie komuś życie przy okazji. Część z tych kierowców to kompletni debile. Zapraszamy codziennie od 6 rano do 20. Wdzięczność zapewniona.

  • Radio Zet

   05/06/2023 o 14:28

   A ja zapraszam codziennie od godziny 7 rano do Rudna przy zjeździe z ronda. horror z pędzącymi samochodami trwa i ma się nieźle.
   wolna Amerykanka na całego.W Rudnie i Tenczynku śmiało można usunąć znaki ograniczające prędkość.Warto nagrać tam ciekawy reportaż o braku jakichkolwiek interwencji i poprawie bezpieczeństwa naa tym odcinku

 8. LEXYKON

  03/06/2023 o 06:01

  Jak to jest ,że w Czernej mają swoje wiejskie ujęcia wody pitnej ; i swoje Spółki Wodne utworzone z mieszkańców pobierających wodę z tych ujęć. Nie chcą przynależeć do Gminnej Spółki Wodociągi i Kanalizacja zarządzanej przez Gminę jako właściciela. Niech podadzą nam w Krzeszowicach jaką mają cenę wody. My mamy żródła w Czatkowicach ; Wróbla i Chuderskiego jeszcze wydajniejsze , i co z tego mamy?. Tyle ,że utrzymujemy biurokracje , niektórych radnych itd. ,itp.

  • pytanie

   03/06/2023 o 09:40

   Podbijam

  • Rozjemca waśni braci odgórnych

   09/06/2023 o 17:15

   No normalnie, bo w Czernej nie ma gminy, ale jest za to remiza strażacka.
   Masz jeszcze jakieś pytania???

 9. Życzliwy

  03/06/2023 o 17:12

  To mi się podoba. To jest właśnie głos społeczeństwa obywatelskiego. Tyle, że w czasie trzeciej kadencji aktualnej władzy już go nikt nie usłyszy, bo będziesz się bał go wydać lub nie będziesz miał gdzie wyrazić swojej opinii. Patrz:Turcja, Węgry, Białoruś, Rosja. Korzystaj póki możesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę