Kultura

Ministerstwo się zreflektowało. Zamek kazimierzowski jednak z dofinansowaniem

zamek Tenczyn w Rudnie

Sześć lat temu prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że zamki kazimierzowskie zostaną odbudowane. Sześć lat później okazało się, że ministerstwo, po zmianie wnioskodawcy, nie przyznało jednemu z nich nawet dotacji na prace zabezpieczające. Na szczęście pomogło odwołanie.

Zamek Tenczyn w Rudnie, do kazimierzowskiego systemu Orlich Gniazd został włączony w XIV wieku. Tak jak pozostałe warownie na szlaku, miał chronić Kraków na wypadek najazdów wojsk czeskich Jana Luksemburskiego od strony Górnego Śląska.

W 2017 roku, na kongresie PiS w Przysusze, prezes Jarosław Kaczyński złożył obietnicę odbudowy zamków kazimierzowskich. Po rocznej przerwie, w 2022 roku właściciel Tenczyna złożył wniosek o dofinansowanie dalszych prac konserwatorskich… a tu klops. Ponad milion złotych ministerstwo przyznało klasztorowi w Czernej, a zamek, mimo pozytywnej oceny formalne, dostał okrągłe zero.

Właściciel od decyzji ministerstwa się odwołał. Skutecznie. Z wnioskowanych 3.9 milionów złotych, Tenczynowi przyznano 500 tysięcy. Choć kwota nie pozwoli na zrealizowanie w pełnym zakresie prac opisanych we wniosku, daje szanse na kontynuację zabezpieczenia ruiny. O tym, jakie prace będą realizowane za ministerialną dotację, właściciel zdecyduje po rozmowie z projektantami.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Leokrk

  12/06/2023 o 13:02

  Klasztor jest dostępny dla wszystkich.. A za wejście na zamek trzeba płacić i to nie mało, pomimo że wszyscy dopłacamy z podatków na remont.

 2. Mieszkaniec

  12/06/2023 o 20:45

  Ale łaska: klasztor jest dostępny dla wszystkich. To niech go zamkną. Myślisz że mało kasy zostawiają tam pielgrzymi. Intencje mszalne, ofiary, pamiątki, karmelkowy żarełkowy biznes. Czy przypadkiem nie jest to miejsce kultu i świątynia? Co porównujesz? Zamek do kościoła? Twoja wypowiedź świadczy o tym jak bardzo nasza wiara zeszła na psy. Jak dla mnie to miejsce jest mocno komercyjne i świetnie sobie radzi biznesowo. To już nie jest skromny erem, ale wypasione rozbudowane z rozmachem gmaszysko.

 3. Ono

  12/06/2023 o 20:48

  Do klasztoru z podatków nie dopłacamy? Zwłaszcza za tych rządów. Wierzący powinni zostać opodatkowani. Teraz płacą wszyscy, czy chcą czy nie.

  • W końcu

   12/06/2023 o 21:37

   100/100

 4. Mama-śmieciara

  13/06/2023 o 12:57

  Taaa
  Ministerstwo się zreflektowało…
  Chyba na tyle, żeby niczego nie brakło towarzyszowi grzybowi w gotówce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę