Zdrowie

Krzeszowicka przychodnia bez ważnej poradni? MOW NFZ wypowiedział umowę

Opublikowane

Dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wypowiedział gminnej przychodni umowę na świadczenie usług w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. W piśmie, które trafiło do KCZ jeszcze pod koniec września, nie podano powodów rozwiązania umowy.

Przyczyn wypowiedzenia można jednak upatrywać w utworzeniu na terenie Krzeszowic, Centrum Zdrowia Psychicznego, podległego chrzanowskiemu szpitalowi. Jednostka powstała na początku września w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Centra miały być miejscami, w których można otrzymać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę.

W przeciwieństwie do krzeszowickiej poradni, Centrum Zdrowia Psychicznego nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz osobom uzależnionym od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Dodatkowo, porady ambulatoryjne, udzielane przez lekarza psychiatrę, jak ustalił KCZ, odbywają się tylko raz w tygodniu, a czas oczekiwania na konsultację, miesiąc od powstania centrum, zaczął się wydłużać.

Po otrzymaniu pisma w sprawie wypowiedzenia umowy, władze KCZ zaczęły działać. Do Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło pismo z zażaleniem na czynności dyrektora MOW NFZ. W dokumencie władze KCZ wskazują, że utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego na terenie Krzeszowic, nie może być podstawą do rozwiązania umowy z gminną przychodnią. Powołują się także na rozporządzenie ministra zdrowia, które jasno wskazuje, że program pilotażowy nie może mieć wpływu na sytuację finansową sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

KCZ wypunktowało też chrzanowski szpital. Jednostka odpowiedzialna za utworzenia CZP na terenie gminy miała obowiązek  przedstawienia podwykonawstwa w pilotażu wszystkim podmiotom realizującym dotychczas świadczenia opieki zdrowotnej objętej pilotażem.  KCZ utrzymuje, że takiej oferty od chrzanowskiego szpitala nie otrzymało. Pismo, poza MOW NFZ, trafiło także do ministra zdrowia, Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz burmistrza Gminy Krzeszowice.

Krzeszowicka Poradnia Zdrowia Psychicznego istnieje od 2000 roku, zapewniając dostęp do opieki zdrowotnej mieszkańcom ponad 30-tysięcznej gminy Krzeszowice. Centrum natomiast działa w granicach całego powiatu.

16 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version