Zdrowie

Krzeszowicka przychodnia bez ważnej poradni? MOW NFZ wypowiedział umowę

Dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wypowiedział gminnej przychodni umowę na świadczenie usług w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. W piśmie, które trafiło do KCZ jeszcze pod koniec września, nie podano powodów rozwiązania umowy.

Przyczyn wypowiedzenia można jednak upatrywać w utworzeniu na terenie Krzeszowic, Centrum Zdrowia Psychicznego, podległego chrzanowskiemu szpitalowi. Jednostka powstała na początku września w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Centra miały być miejscami, w których można otrzymać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania i bez zapisywania się na wizytę.

W przeciwieństwie do krzeszowickiej poradni, Centrum Zdrowia Psychicznego nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz osobom uzależnionym od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Dodatkowo, porady ambulatoryjne, udzielane przez lekarza psychiatrę, jak ustalił KCZ, odbywają się tylko raz w tygodniu, a czas oczekiwania na konsultację, miesiąc od powstania centrum, zaczął się wydłużać.

Po otrzymaniu pisma w sprawie wypowiedzenia umowy, władze KCZ zaczęły działać. Do Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło pismo z zażaleniem na czynności dyrektora MOW NFZ. W dokumencie władze KCZ wskazują, że utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego na terenie Krzeszowic, nie może być podstawą do rozwiązania umowy z gminną przychodnią. Powołują się także na rozporządzenie ministra zdrowia, które jasno wskazuje, że program pilotażowy nie może mieć wpływu na sytuację finansową sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

KCZ wypunktowało też chrzanowski szpital. Jednostka odpowiedzialna za utworzenia CZP na terenie gminy miała obowiązek  przedstawienia podwykonawstwa w pilotażu wszystkim podmiotom realizującym dotychczas świadczenia opieki zdrowotnej objętej pilotażem.  KCZ utrzymuje, że takiej oferty od chrzanowskiego szpitala nie otrzymało. Pismo, poza MOW NFZ, trafiło także do ministra zdrowia, Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie oraz burmistrza Gminy Krzeszowice.

Krzeszowicka Poradnia Zdrowia Psychicznego istnieje od 2000 roku, zapewniając dostęp do opieki zdrowotnej mieszkańcom ponad 30-tysięcznej gminy Krzeszowice. Centrum natomiast działa w granicach całego powiatu.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. Xyz

  23/10/2023 o 23:06

  „Super” zlikwidujmy kolejne poradnie…nic tylko czekać na kolejne informacje w mediach o agresji, morderstwach,czy samobójstwach….

 2. KCZ Tenczynek

  25/10/2023 o 14:16

  Czyżby Dyrektor Baranowski wygryzł kontrakt Dyrektorowi Matysikowi na świadczenie usług w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień?
  Czego się nie zrobi po pozorem pilotażu? Fatalne wieści dla Krzeszowic.
  Michał jesteśmy z Tobą!

 3. Klaudia

  25/10/2023 o 21:46

  1. Kolejek nie ma (maksymalny czas oczekiwania do lek med psychiatry to tydzień, a zdążają się dni, że wizytę można się umówić od tzw ręki).
  2. Lek med psychiatra przyjmuje od poniedziałku do czwartku.

  • Zuza

   26/10/2023 o 06:57

   Gdzie? Zlikwidowali jest napisane …☺️

 4. Zzyxo

  27/10/2023 o 08:04

  My jako Gmina nie należymy pod Chrzanów to dlaczego Chrzanów przywłaszcza sobie Krzeszowice .Krzeszowice to przynależą do Krakowa.
  Przykładów jest jeszcze kilka.
  Np. rażący jest fakt że wezwana karetka do chorego zawozi go na siłę do szpitala w Chrzanowie albo do Olkusza ?
  Pytam dlaczego?
  Zacznjmy myśleć.

 5. Idzie zmiana

  27/10/2023 o 08:58

  Bo za pacjentem idzie kasa. Oj niewiadomi

  • pacjent

   27/10/2023 o 15:03

   Bzdury, żadna kasa nie idzie za pacjentem, a uznaniowo za dyrektorem szpitala, wtedy kiedy szła za pacjentem mogłeś wybierać i szpitale były zadowolone że ich wybrałeś. Żaden kierowca karetki ani personel w karetce nie decydował tylko ty. Teraz dostają przychylni władzy. Czekam z utęsknieniem żeby się to wreszcie skończyło.

   • Antek

    27/10/2023 o 21:39

    Więcej edukacji polecam 🙂 Warto

    • Grażyna

     29/10/2023 o 15:37

     Najlepiej w bibliotece!!!

     • Przy kawce

      31/10/2023 o 14:21

      A kto tam niby ma wyedukować😁

     • Do: Przy kawce

      05/11/2023 o 22:55

      Mam problemy logopedyczne, więc litery czasem gubię w fonetyce, ale odpowiem Ci:
      Szczykawka.

 6. Czesio

  27/10/2023 o 10:03

  Mści się kulawa reforma adnimistracyjna sprzed lat. Taki Chrzanów powinien należeć do województwa śląskiego, bo tam są kopalnie i przemysł ciężki. Może ktoś z nowo wybranych polityków w końcu zauważy ten błąd i skoryguje granice województw do stanu sprzed ostatniej reformy…?

 7. rasa

  27/10/2023 o 12:01

  do@zzyxo. My kochamy Kraków ale Kraków chyba nie lubi Krzeszowic. Do pierścienia. wokół Krakowa nie, daleki Kamień gm. Czernichów tak. Ulice w Krakowie; Słomnicka, Proszowicka, Wielicka,Myślenicka , Skalska, Tenczyńska itd .itp. Krzeszowickiej nie ma.Kraków ma tak piękne wokół okolice ale zapatrzony jest na siebie jak na pępek świata.Tylko dla Niego wszystko; dla Krzeszowic nic.

 8. Pragmatyk

  27/10/2023 o 17:38

  Wniosek jest jeden:
  W Krzeszowicach będzie więcej patologicznych alkoholików, oraz osób z poważnymi dysfunkcjami psychicznymi. Ktoś może zapytać – dlaczego? Otóż ci ludzie nie będą w stanie z różnych przyczyn dojechać do zamiejscowych placówek leczenia. Jeśli np. alkoholik będzie miał wybór, czy jechać do Krakowa, Chrzanowa, czy iść na lokalne spotkanie AA w Krzeszowicach (którego nie będzie po likwidacji), to wybierze picie na ławce w parku, bo na piwo może uzbierać jakoś, ale na bilet w obie strony do zamiejscowych placówek – już niekoniecznie. Pociągnie to za sobą siłą rzeczy wzrost przestępczości w Krzeszowicach. To samo dotyczy osób z zaburzeniami psychicznymi. Będą tylko postępować, co też nie wróży nic dobrego.

 9. Ly

  27/10/2023 o 19:48

  Nie jest to ważne, czy jedna przychodnia mniej, czy więcej.
  Nie jest to ważne, czy betonu więcej, czy drzew jest mniej.

 10. Informator psychiatryczny

  29/10/2023 o 11:30

  Dla zainteresowanych, bo może się komuś przydać:
  https://swiatprzychodni.pl/specjalnosci/psychiatra/malopolskie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę