Komunikacja

To już pewne. Linia MPK zniknie z Krzeszowic. Co w zamian?

Trasa linii MPK 278 z Bronowic Małych do Krzeszowic zostanie skrócona. Ostatnim przystaniem miejskiego autobusu ma być pętla w Radwanowicach. O tym, że MPK przestanie dojeżdżać do Krzeszowic, wiadomo już od ubiegłego roku. Co dalej z autobusowym połączeniem z Krakowem?

Informację o skróceniu trasy autobusu numer 278 potwierdziliśmy w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie. Na pytanie o to, kto wnioskował o skrócenie trasy, ZTP wskazuje gminę Zabierzów. Dodaje również, że termin zmian, nie został jeszcze uzgodniony. Zarząd Transportu przyznał również, że nie prowadzi i nie planuje prowadzić rozmów dotyczących obsługi gminy Krzeszowice liniami Komunikacji Miejskiej Kraków. 

Inaczej sprawę przedstawia gmina Zabierzów, na wniosek której, według ZTP, miała zostać skrócona linia. – W ramach planów reorganizacji linii autobusowych organizowanych przez Miasto Kraków na terenie Gminy Zabierzów (czyli także linii 278), Zarząd Transportu Publicznego wskazał, iż z uwagi na przebieg i charakter linii 278  oraz czas dojazdu do Krakowa, jaki ona oferuje, współfinansowanie jej przez Miasto Kraków na obecnych warunkach nie będzie możliwe. Także wszelkie działania zmierzające do zwiększenia częstotliwości jej kursowania będą oceniania negatywnie. Wobec powyższego Gmina Kraków i Gmina Zabierzów zgodnie ustaliły, iż Gmina Zabierzów we własnym zakresie podejmie próbę utworzenie linii łączącej Gminę Zabierzów z Gminą Krzeszowice, a po jej stworzeniu przebieg linii 278 ulegnie optymalizacji wg zaleceń ZTP — poinformował nas Konrad Maniak, kierownik Wydziału Infrastruktury Komunalnej w UG Zabierzów.

Urząd Gminy Zabierzów skierował pismo do krzeszowickich radnych o podjęcie uchwały w sprawie przejęcia przez Zabierzów transportu zbiorowego na linii między gminami. Taką uchwałę radni podjęli pod koniec października ubiegłego roku. Mimo że to gmina Zabierzów zajmie się organizacją transportu, koszty jego utrzymania będzie ponosiła również gmina Krzeszowice. Jakie? Obecny na październikowej komisji ds. planowania zastępca wójta Zabierzowa przekonywał, że będzie to symboliczna złotówka. Podział kosztów ma zostać ujęty w porozumieniu, które prawdopodobnie podpiszą obie gminy.

Poprosiliśmy UG Zabierzów o podanie szacunkowej kwoty dotacji, jaką gmina Krzeszowice będzie przekazywać gminie Zabierzów jeśli dojdzie do podpisania porozumienia. Jak się okazuje, bynajmniej nie będzie to symboliczna złotówka. Tygodniowa kwota dotacji (szacunki na dzień 20.01.2024) za funkcjonowanie dwóch linii – GZ31 i GZ32 może wynieść 1368,90 zł, czyli około 70 tysięcy rocznie. Przypomnijmy, że do funkcjonującego obecnie na terenie gminy autobusu numer 278, Krzeszowice nie dokładają ani złotówki.

Dwie linie, które planuje uruchomić Zabierzów, w gminie Krzeszowice mają zatrzymywać się na tych samych przystankach, które dziś obsługuje krakowski MPK. Kiedy nowe autobusy wyjadą w trasę? – Uruchomienie linii planowane jest niezwłocznie po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą. Planowany termin składania ofert w postępowaniu to ostatni tydzień marca.  Na chwilę obecną nie sposób oszacować kiedy nastąpi podpisanie umowy z przewoźnikiem — informuje UG Zabierzów. Wiadomo, że autobusy mają jeździć także w weekendy. Planowane przystanki na trasie nowych linii z Zabierzowa do Krzeszowic, znajdziecie tutaj.

 

54 komentarze

54 Komentarzy

 1. miekinia88

  25/02/2024 o 21:38

  Po lekturze artykułu mam wrażenie, że gmina tylko czeka aż sąsiedzi im zafundują komunikację zbiorową. Sołectwa wokół Krzeszowic czekają na nowe linie.

  • Autobus do krzeszowic

   26/02/2024 o 10:06

   Może zorganizować protest pod gmina i może wtedy włodarze by się ockneli bo narazie maja tylko interes swoj a nie mieszkancoweli

 2. Gabi

  25/02/2024 o 21:41

  Czyli Krzeszowice to zaścianek Trzebinia Chrzanów Zabierzów mają dobrą komunikację a my jesteśmy zdania na pociągi i busy które jeżdżą jak chcą.Jest to dla skandal!!!!Gminy nie stać aby zapewnić godziwy transport dla mieszkańców a na inne rzeczy to pieniądze się znajdują.

 3. Wasyl

  25/02/2024 o 21:52

  Jakie te dwie linie mają mieć trasy?.Jak się podaje takie wiadomości , to trzeba dokładnie społeczeństwo o tym poinformować!

 4. Gustaw

  25/02/2024 o 22:25

  Chwila, chwila, jak się patrzy na rozkład przystanków, to z niego jasno wynika, że to Zabierzów realizuje komunikację po swoich miejscowościach i ona tylko wjeżdża na koniec przez Nawojową i to przy drodze do Krzeszowic…

  • krzeszowiceone.pl

   25/02/2024 o 22:41

   Zabierzów odpowiadałby za organizacje linii, a Krzeszowice miałyby partycypować w kosztach, o ile oczywiście nasza gmina podpisze porozumienie. Co istotne, to już nie byłaby linia Kraków-Krzeszowice, tylko Zabierzów-Krzeszowice.

   • Geometryczy prostak w prostocie zakrzywień prostej

    26/02/2024 o 00:04

    Zamknie linię w koło najwyżej. Proste, jak zakrzywione tory na łuku cięciwy.

 5. Liberal i mason

  26/02/2024 o 03:09

  Mamy mizerność aktualnych zarządców gminnych ostatnie 8 lat wydatnie wskazało iż czas ludzi przypadkowych mija.

 6. krzeszowice238

  26/02/2024 o 08:19

  Autobus 238 powinien zostac wydluzony do Krzeszowic, a moze i dalej. Ktory z kandydatow w wyborach to nam obieca??

  • Ergosum

   29/02/2024 o 15:04

   Przynajmniej mielibyśmy najdłuższy autobus świata.

 7. POLAK

  26/02/2024 o 10:16

  za moment pozostaną tylko rowery !!!

 8. Transport

  26/02/2024 o 10:32

  Dlaczego nasza gmina nie potrafi zadbać o transport tak jak inne gminy? Co roku dopłacają prywatnym przewoźnikom ogromne pieniądze a stan busów się nie poprawia. Zgnite busy jeżdżą narażając bezpieczeństwo pasażerów a Urząd tego nie widzi albo nie chce widzieć. Może jak się zmieni Burmistrz to coś się zmieni.

  • Ogarnijcie się

   11/06/2024 o 13:00

   No i Burmistrz się nie zmienił niestety a problem z komunikacja w gminie dalej istnieje najważniejsze są Krzeszowice – Uzdrowisko i czubek nosa. Radni do roboty i działać coś w tym temacie i żadne tam gadanie że nie ma kasy to co? na nic nie ma to w takim razie na co jest???

 9. Samu Raj

  26/02/2024 o 13:44

  A może nalezy zlikwidować gmine Krzeszowice i wcielić do Zabierzowa skoro gminni krzeszowiccy nie maja nic do powiedzenia tylko czekają na diety?

  • doda

   27/02/2024 o 08:48

   oooooo TAK TAK TAK !!!!!!

 10. Ana21

  26/02/2024 o 16:40

  Masakra,z myśleniem naszych gminnych władz jest jakiś duży problem. Postawili na PKP, straszne halo zrobili bo super dworzec etc. Tylko nawet do dworca PKP trzeba czymś dojechać. Krzeszowice „metropolia” z Małopolskim Centrum Rehabilitacji, planami budowy basenu itd. Po co to wszystko jak nie ma czym do tego dojechać. Cofamy się do ery kamienia łupanego.Totalny brak myślenia władz.

 11. AgaMa

  26/02/2024 o 17:41

  No i Krzeszowice znów cofają się w tył, mimo że otwiera się z hucznym przecięciem wstęgi i planuje budować obiekty różnego typu. I co z tego? Jak nie ma do nich czym dojechać.Brawo Panowie radni i cała reszta władzy, za brak myślenia perspektywicznego.

  • 😁

   26/02/2024 o 22:52

   Po zmianie władzy, będą cofały się do przodu. Taka zmiana.

 12. Krf

  26/02/2024 o 20:00

  Mam wrażenie że nikt z komentujących nie jechał tym autobusem. Ile razy go nie widziałem to pusty jechał 🙂
  Do Bronowic to ponad godzinę wg rozkładu, a gdzie jeszcze do centrum. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie tym jechał do Krakowa.
  Ja nie widzę problemu żeby gmina Zabierzów fundowała taka linie, ale wydawanie na nią z budżetu Krzeszowic nie wydaje mi się sensowne.

 13. Życzliwy

  26/02/2024 o 20:23

  Można się cofać w przód?

 14. wyborca

  26/02/2024 o 20:44

  Przez te 9 lat zarządzania gminą komunikacyjnie cofnęliśmy się do czasów sprzed roku 1996 kiedy to do Chrzanowa nie było czym dojechać. Potem były złote lata skomunikowania, busy z Krzeszowic do Chrzanowa jeździły co 15 lub 20 minut. XXI wiek i kicha komunikacyjna. Tak dba się o mieszkańców i ich dobrostan. Budowanie głupot, które nikomu nie służą – tężnie, fontanny, internaty, rozbudowy szkół w których uczy się coraz mniej dzieci. Kiedy ta bezmyślność się skończy? Dlaczego to my mieszkańcy ciągle ponosimy koszty głupoty włodarzy?

  • Bubu

   02/03/2024 o 08:46

   Jeździły bo kolej leżała i kwiczała

 15. Wiktor

  26/02/2024 o 21:40

  Szkoda cokolwiek pisać bo i tak robią co chcą jak im jest wygodnie ,- wielkie halo na rozbudowę rehabilitacji budowa basenu itd i po co,? – gmina Krzeszowice nie dopłacała i nie będzie nic dopłacać bo nie ma pieniędzy bo wszystko roztrwoniła a pana Adamczyka już nie ma i żadnych profitów już nie będzie – ciekawa jestem co następne do likwidacji

 16. Jakobin

  26/02/2024 o 22:49

  Te i kolejne wybory muszą pokazać że miejsce ludzi niekompetentnych jest poza obszarem dostępu do naszych czyli podatników pieniędzy a może i powinno CBA wkroczyć w pewne sfery

  • Jan Szczydomiski

   27/02/2024 o 08:49

   POPARCIE !!!!

 17. Czesio

  26/02/2024 o 22:51

  Nie wiem, o co taki płacz. Przecież tym 278 to tłumy raczej nie jeździły, biorąc pod uwagę czas przejazdu i trasę. Co za error! Do Krakowa przez Radwanowice i inne wiochy i to jeszcze nie do centrum, tylko do rogatek! Tu trzeba uruchomić coś na zasadzie wersji zapasowej pociągu, w razie, jak by na Pekapie zabrakło prądu, albo jakiś Putin w nocy zajumał szyny. I to do ścisłego centrum Krakowa, a nie na stację Łąki. Najlepiej duży autobus, 45 miejsc siedzacych, co pół godziny. Może dogadać się z jakimś przewoźnikiem szwagropolopodobnym. Bez zbędnego zatrzymywania po drodze. A Zabierzów niech se wozi ziemniaki, najlepiej ogórkami.

 18. ABC

  27/02/2024 o 01:48

  Wyciągnijmy wreszcie wnioski i ZMIEŃMY BURMISTRZA.

  • lol

   27/02/2024 o 08:50

   to juz pewne,że poleci na zbity p….k !!!!

  • Mieszkaniec Krzeszowic

   01/03/2024 o 16:24

   I co Kamil Kłosowski zapewni wam transport w gminie?

   • Anonim

    01/03/2024 o 20:55

    Może zadba o to żeby transport był bezpieczny, żeby pieniądze, które dopłaca przewoźnikom Urząd nie były tylko na powiększanie stanu konta przewoźnika a na poprawę stanu busów.

    • Mieszkaniec Krzeszowic

     04/03/2024 o 17:40

     Jasne, a pieniądze wyciągnie z własnej kieszeni na te wszystkie wasze dobra, najlepiej robić wszystko czyimiś rękoma.

     • Główny Księgowy

      04/03/2024 o 19:40

      A niby z czyich je bierze, jeśli nie z naszych?
      Jak pracuje dla nas, to my mu płacimy.

     • Anonim

      04/03/2024 o 20:48

      Nie z własnej kieszeni ale z kieszeni przewoźników, którzy z dofinansowania zgarniają ogromne pieniądze.To nie są dziesiątki tysięcy a setki tysięcy złotych. Jeżeli się daje to trzeba też wymagać i nowy Burmistrz powinien to robić.Transport ludzi musi być bezpieczny i na poziomie przewozu ludzi.

   • Taa

    01/03/2024 o 21:50

    Już raz zapewnił. Uczniom do Chrzanowa. To byłoby nieszczęście dla gminy taki wybór. On plus ekipa Bartla. No chyba że w ramach kary boskiej za naszą głupotę.

    • Anonim

     02/03/2024 o 06:49

     Oj chyba ktoś tu bardzo boi się zmiany? Czyżby przewoźnik?

   • XCV

    02/03/2024 o 00:57

    Kamil Kłosowski zapewni pierwszą okazję wyjścia tej dziury z zaścianka i dołączenie do setek polskich całkiem sensownie zarządzanych niewielkich miast i gmin.

    • Taa

     02/03/2024 o 14:36

     Nazywanie Krzeszowic zaściankiem to już raczej ograna i nieaktualna śpiewka. Myślę, że bardziej pozostał w umysłach zakompleksionej grupki, która go wciąż przywołuje. Musicie się z tego wyzwolić. Dla zdrowotności. Pozdrawiam cieplutko.

     • XCV

      05/03/2024 o 00:15

      Dlaczego?

 19. Anonim

  27/02/2024 o 07:24

  Później mówią że ludzie wyjeżdżają za granicę .

 20. Gie

  27/02/2024 o 07:56

  Są gdzieś dane ilu ludzi korzysta podczas dojazdów do Krakowa z kolei, ilu z MPK, ilu z busów? Bo mam wrażenie że teraz chętniej jest wybierany pociąg. I wygodniej i szybciej.

  • Ja

   28/02/2024 o 21:45

   Wiesz ile busów jeździ do Krakowa? To jak można z nich korzystać.

   • Gie

    29/02/2024 o 22:08

    Busiarze chyba płacą podatki w Gminie to chyba Gmina wie ilu ludzi przewożą?
    Na mój gust, jeśli Gmina buduje parking P&R na Woli, ma powstać stacja pomiędzy Krzeszowicami a Rudawą, to Gmina powinna dofinansować ruch kolejowy a nie MPK. Nie wiem, może jakiś szynobus Wola Filipowska- Kraków – Wola Filipowska. Znowu się powtórzę. Może Gmina powinna powołać jakąś spółkę komunikacyjną? Jak ma dopłacać do lokalnej komunikacji i zdobywać takie dopłaty z innych budżetów to niech te dopłaty idą do jej spółki. Taki szynobus mógłby być współfinansowany z jej budżetu. Nie wiem jak to teraz wygląda bo nie jeżdżę ani busami ani pociągiem. Z 20 lat temu autobusy były „zgrane” z pociągami. Zjeżdżały autobusy z okolicznych miejscowości akurat wtedy gdy odjeżdżał pociąg do Krakowa. Kiedy przyjeżdżał pociąg z Krakowa to wtedy odjeżdżały autobusy z Krzeszowic do okolicznych miejscowości. I to miało sens.

 21. mieszkaniec

  27/02/2024 o 08:49

  Z każdej wsi powinny być autobusy dowozowe do PKP w Krzeszowicach. Klasztor w Czernej czy zamek Rudno przyciaga wiele turystów, a oferty autobusów żadnej… wstyd dla gminy.

 22. Mieszkaniec Krzeszowic

  27/02/2024 o 10:58

  Myślę, że mało kto używał wyżej opisanej linii 238 na dojazd z Krzeszowic do Krakowa, chyba tylko po ot żeby zrobić sobie wycieczkę krajoznawczą po okolicy. Może używali jej mieszkańcy wsi przez, które przejeżdżał ten autobus, o ile tak w ogóle było.
  Nie ma co ukrywać że najlepszym sposobem obecnie na dostanie się do Krakowa z Krzeszowic jest pociąg, który w wersji przyśpieszonej jedzie 18 min z Krzeszowic do Krakowa Głównego. Dodatkowo jest to bardzo atrakcyjna cenowo oferta. Nie wspominając komforcie podróży pociągiem a busem (zakładając że obydwa są przepełnione).

  Natomiast istnieją co najmniej trzy problemy w tego rodzaju komunikacji zbiorowej:
  1. Przepełnienie pociągów w godzinach szczytu. Sam tylko przewoźnik Polregio zanotował 11% wzrost liczby pasażerów rok do roku (podsumowanie roku 2023 dla Polregio).
  2. Wiele osób z ościennych sołectw lub nawet dzielnic Krzeszowic nie ma możliwości dostania się na dworzec PKP (brak prawa jazdy lub samochodu). Rower lub chodzenie pieszo nie rozwiązuje problemu.
  3. Brak alternatywy w przypadku awarii linii kolejowej (opóźnienia, odwołania pociągów).

  Warto zastanowić się nad rozwiązaniem tych problemów.
  Właściwym kierunkiem wydaje się:
  – dalszy rozwój połączenia kolejowego tj. zwiększanie ilość lub wielkość pociągów,
  – stworzenie połączeń w obrębie gminy. Czy w ogóle ktoś kiedyś to analizował, tworzył koncepcje, warianty przebiegu tras komunikacji wewnątrzgminnej?
  – wspieranie/stworzenie połączenia drogowego Krzeszowice-Kraków: dogadanie się z MPK, lub stworzenie warunków dla prywatnych przedsiębiorców (chociażby nawet jednego miejsca w intrenecie gdzie można sprawdzić jakie busy i o której godzinie jadą).

  Dlatego rolą naszych samorządowców gminnych, powiatowych i wojewódzkich jest efektywny rozwój tego rodzaju środków transportu. Bez przepychanek co kto zrobił, albo czego ktoś nie zrobił. Potrzebujemy osób które siądą razem, zastanowią się jak usprawnić transport zbiorowy na terenie naszej gminy, przedstawią plany na przyszłość i ZACZNĄ efektywnie realizować. Bez zbędnej polityki i niepotrzebnych podziałów. Wśród kandydatów mamy tyle przedsiębiorczych ludzi, że powinno się to udać.

  Jakie jeszcze problemy/rozwiązania widzicie? Zachęcam do dyskusji.

  • Służby nie śpią w Polsce, bo za @ pracują qrna w Waszym śnie

   03/03/2024 o 06:39

   Po co?
   Czasami lepiej nic nie wiedzieć, aby nam się lepiej spało.

 23. Podłogi z pałacu

  27/02/2024 o 13:41

  Rynek krzeszowicki “rzondzi” Drobne układziki.

  • X

   27/02/2024 o 19:35

   Układy to fakt. Przewoźnicy robią co chcą i jeżdżą jak chcą, nawet już nie publikują rozkładów jazdy w internecie a o rozkładach na przystankach autobusowych trzeba zapomnieć. Nikt z Urzędu od nich tego nie egzekwuje tak jak to było kiedyś. Gmina tylko wypłaca dopłaty i jest zadowolona, że problem lokalnego transportu ma z głowy. Stan busów to po prostu tragedia. Wystarczy popatrzeć na bus jeżdżący do Filipowic – to składanka z kilku zardzewiałych busów. Brawo za pomysłowość przewoźnika! Panie Burmistrzu może warto zrobić sobie spacer na dworzec i zobaczyć jakimi środkami transportu wozi się mieszkańców naszej gminy i po wyborach poważnie pomyśleć o własnym gminnym transporcie.

  • Chochoł

   04/03/2024 o 21:28

   Można mieć słomę w butach, to fakt.
   Zdecydowanie gorzej jest mieć sieczkę w głowie.

 24. Wojtek

  27/02/2024 o 17:50

  Szkoda.Na pustych obecnych przystankach MPK W gminie można otworzyć filie GOPS, o obecny burmistrz obiecywał lata temu rozwój przemysłowy

  • lol

   28/02/2024 o 08:56

   …a głupiemu radość.

 25. Ly

  28/02/2024 o 22:19

  Napisać wieśniakom, że są wieśniakami, co wiele razy tu robiłem, przestać nie zamierzam, sprawia wieśniakom pewien problem, ale również ogromną radość, ponieważ mogą spocić się lepiej niż na siłowni i zmęczyć się użalaniem na sobą w jeszcze śmieszniejszy sposób. Z tym większą przyjemnością i konsekwencją zapisuję: nie ma MPK, ponieważ jest „I Love Krzeszowice”. Tak trzymajcie!

  • Filip

   19/03/2024 o 20:22

   Nie rozumiesz Polski i ludzi
   oraz ich historii. Co ty w ogóle
   tutaj robisz? Sypiasz tylko pewnie.

 26. W imię o Tadeusza.

  29/02/2024 o 12:43

  Czesiek błysnąłeś niczym tasiemiec w muszli klozetowej krzeszowickiego szaletu.

 27. podatnik rozumny

  04/03/2024 o 22:18

  Ważne, że jest na propagandę wyborczą w Magazynie Krzeszowickim. Na autobus nie musi już być. Rozliczymy te działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę