Wybory samorządowe

Większość mieszkańców w tych miejscowościach chciała zmiany na stanowisku burmistrza

Fot. screen FB debata Przełomu

Wacław Gregorczyk w drugiej turze wyborów burmistrza miasta i gminy Krzeszowice wygrał nad kontrkandydatem zdecydowaną przewagą głosów. Były jednak też takie miejscowości, w których poniósł porażkę.

Miasto postawiło na urzędującego burmistrza. W Krzeszowicach tylko w dwóch komisjach Wacław Gregorczyk otrzymał ok. 51-52% głosów, w zdecydowanej większości poparcie oscylowało wokół 60% lub przekraczało 60% głosów. Najwięcej, bo aż ponad 70% głosów, urzędujący burmistrz otrzymał od mieszkańców Czernej, niewiele mniej od mieszkańców Tenczynka, Siedlca i Frywałdu.

Kamil Kłosowskiemu wygrał z Wacławem Gregorczykiem w Woli Filipowskiej — zdobywając około 53% głosów, Sance – 50,58% i Paczółtowicach – 50,64%.

Niższa frekwencja przełożyła się na niższą liczbą oddanych głosów. Obaj kandydaci nie tylko nie poprawili swoich wyników z pierwszej tury, ale wręcz stracili głosy. Na Wacława Gregorczyka w pierwszej turze zagłosowało 6 145 osób, w drugiej – 6 067. Kamil Kłosowski w pierwszej turze otrzymał 4 409 głosów, w drugiej – 4 032.

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. Z mojego punktu widzenia

  22/04/2024 o 08:58

  Dobry wynik zrobili obaj panowie i obu należą się gratulacje. Ktoś musiał wygrać. Kamil przegrał przez swój wiek, który dla wielu jest nie do zaakceptowania na tym stanowisku. Wacław w zarządzaniu to takie trzy plus/cztery minus, więc katastrofy nie ma, a dla wielu lepsze to niż jakakolwiek zmiana. Ludzie na prowincji zmian się boją genetycznie.

  • Nauczycielka

   22/04/2024 o 10:05

   Prowincja boi się zmian, bo pożegnali by się ze swoimi stanowiskami. A tak to za przyzwoleniem burmistrza, albo jego nieświadomości, rządzą z tak rażąca niekompetencją, że chyba trzeba być głuchym i ślepym by tego nie widzieć, burmistrzu.

  • Mieszkanka

   22/04/2024 o 10:41

   KK nie przegrał przez wiek, który w moim mniemaniu był jego atutem. Przegrał przez cechy swojej osobowości, które dla wielu były nieakceptowalne. Przybranie maski osoby otwartej, komunikatywnej, empatycznej nie wystarczyło. Naprawdę doceniam niektóre osiągnięcia KK. Nie można mu odmówić zaangażowania czy pomysłowości. Niestety kreacja, którą stworzył mnie zupełnie nie przekonała. Ostatecznie odebrałam go jako karierowicza ze sztucznie nadmuchanym ego. Akcja z listem skopiowanym praktycznie słowo słowo od Gibały, potwierdziła tylko moje przypuszczenia. Ostatecznie zagłosowałam na pana Gregorczyka, choć na starcie kampanii mój głos należał do pana Kłosowskiego.

   • Krzeszo xD

    22/04/2024 o 11:16

    Kłosowski popełnia błędy, jest młody i energiczny – chce mu się. Gregorczyk, no cóż gdyby nie PiS tak naprawdę by nie istniał w gminie.
    To dopiero karierowicz, gdyby nie PO to nie został by Burmistrzem w 2014 roku, a w 2018 nie wygrałby gdyby nie wsparcie PiS, którzy oszukali Panią Michalinę. Smutne – pytanie kto jest tym karierowiczem.

    W mojej ocenie Kłosowski zbudował sam swój kapitał 2014 roku nie został radnym, popracował 4 lata i w 2018 roku z dużym wynikiem wszedł do rady, popracował znów kolejne 5 lat i zrobił coś czego nikomu z Nas się nie śniło, pokonał Gregorczyka w Radzie, zrobił 2 turę wyborów i zdobył 40% poparcia.

    Niech młody popracuje teraz w Radzie jeszcze i może kolejna kadencja będzie jego, dlatego ja tam nie widzę karierowicza – do wszystkiego doszedł sam ciężką pracą. Na Burmistrza to jeszcze było za wczesnie, ale myslę, że kolejna kadencja może być jego.

   • Chłit marketyngowy

    22/04/2024 o 11:52

    W pałni się z Panią zgadzam. Myslę, że KK dużo stracił przez sposób prowadzenia tej kampanii i tak naprawdę
    zaszkodziło to jego wizerunkowi nawet wśród młodych wyborców. Nachalność, chwyty rodem z marketingu politycznego kopiowane z innych wyborów, przeskalowane nieprzystające do samorządu lokalnego krytykanctwo oraz wirtualne samouwielbienie paradoksalnie spowodowało odpływ wyborców i może rzutować negatywnie w przyszłości na ocenę jego osoby. Sprawa skopiowania listu to kolejny mały kamyczek w bucie. Druga debata całkowicie tu na portalu pominięta unaoczniła akurat jego negatywne cechy i niespójność z wizerunkiem kreowanym na portalach społecznościowych.

    • Produkt_lokalnyAgaMelba_:)

     22/04/2024 o 20:47

     Zgadzam się w 100%. Pan Kamil sam zapracował sobie na tą przegraną. Mnie osobiście mocno do siebie zniechęcił tą kampanią. Czułam się zniesmaczona pewnymi wpisami i komentarzami zarówno kandydata jak i jego komitetu,sama śledziłam znikające komentarze z jego profilu pod wymówką niezweryfikowanych profili ludzi,a to była bujda. Nie chodzi o młodość, a o niedojrzałość z resztą o tym że Pan Kamil jets młody najczęściej słyszałam od niego i jego komitet od Gregorczyka chyba wcale. Tekst z ostatniej debaty o tym, że Gregorczyk ma więcej zdjęć z osobami z PiS niż on z żoną no słabe i czemu miało to służyć??? Miało być śmiesznie, a wyszło krzywo. I ten ciągły atakujący ton wypowiedzi.

     Poznałam Pana Kamila w 2019 r. Jego celem było już wtedy zostać burmistrzem i dąży do tego co należy pochwalić, ale jeszcze nie teraz, trzeba nabrać dystansu, pokory i doświadczenia.

   • pogo

    22/04/2024 o 18:37

    Krzeszowice to trudny teren dla zmian. Ludzie to szarzy przezuwacze chleba, ktorzy sie wszystkiego boja, zero innowacyjnosci, pomyslunku i kreatywnosci. Byle 800 plus wplywalo i nic sie nie zmienialo. No i kebaba zeby nie zamkneli.

   • pogo2

    22/04/2024 o 18:41

    W ogole sie z Pania nie zgadzam. Pamietam jak Pan Kamil zbieral na schronisko dla zwierzat w zimie. Sam zbieral karma w centrum Tenczynka. Gregorczyk pewnie wtedy siedzial przy kominku. Ego? Tak ego kluje w oczy. Ludzi maloambitnych i nie potrafiacych docenic innych wysilkow i sukcesow. 800+, byle nic sie nie zmienialo, no i kebaba zeby nie zamkneli. Cel zyciowy statystycznego wyborcy gregorczyka.

 2. bro

  22/04/2024 o 09:17

  I git. Kamil popracuje kolejną kadencję i w następnych wyborach będzie faworytem.

 3. Zuza

  22/04/2024 o 09:26

  No szkoda! Świat idzie do przodu! Zmiany młodość rozwój …
  Krzeszowice znowu z tylu gdzieś .. No ale będzie basen 🙃

  • wasyl

   22/04/2024 o 09:56

   Może gdyby nie ten blamaż z listem i nieprawda na temat poparcia jego osoby przez innego kandydata na burmistrza.To może doszłoby do niespodzianki.

   • Wzburzony

    22/04/2024 o 11:50

    W punkt

  • bro

   22/04/2024 o 10:23

   Zuza, chyba już dawno nie byłaś w zapuszczonych gminach.

   • Zuza

    22/04/2024 o 11:38

    Nie muszę bywać. Interesuje mnie gmina gdzie mieszkam …
    Nepotyzm, żadnych form wsparcia dla przedsiębiorców, a oprócz klakierów.
    Sukces odtrąbiono – basen. Ciekawe za co będzie utrzymywany.
    Pełno lokali na wynajem, dziury w drogach, na szybko załatane przed 21.04.
    Coś jeszcze ?

    • Anonim

     23/04/2024 o 16:19

     Gdzie ten nepotyzm? Jakies konkrety?

    • Zjednoczony w zrozumieniu, odmiennego zdania praw natury

     23/04/2024 o 23:58

     zuza, prośba: Jeśli nie bywasz, bo w sumie nie masz takiego obowiązku, by bywać gdziekolwiek, to chociaż nie twórz jakichś teorii, które nie wiadomo skąd się biorą. Wynika z tego, że tylko z Twojej naturalnej potrzeby dominacji, aby wszystko było tak, jak Ty chcesz, choć wcale nie o wszystkim chcesz wiedzieć. Przypomina to zachowanie pewną przekupkę na targu, która, za to, że nikt nie chciał u niej towaru zakupić, postanowiła w powietrze wysadzić wszystkie stoiska, które oferowały podobny towar, jaki ona miała na swoim straganie, aby tylko u niej to kupować. Zastanów się czy nie ma analogii? Twoje jest lepsze, niż ichniejsze, wiec ichniejsze trzeba wyeliminować, żeby Twojsze było jedyne, bez względu na jakość? Dobrze by było poznać Twoją opinię, co do mojego wpisu tutaj, choć nietrudno przewidzieć, jaka będzie z takim podejściem do własnego egocentryzmu w warunkach „wyważonej” kultury. Milczenie też potwierdzi tezę, co do odwagi zmierzenia się z faktami. Pozdrawiam ciepło, Zuzo, jednocześnie informując, że nie jestem Ci wrogiem.

 4. niebieski

  22/04/2024 o 12:05

  Gregorczyk, no cóż gdyby nie PiS tak naprawdę by nie istniał w gminie.
  To dopiero karierowicz, gdyby nie PO to nie został by Burmistrzem w 2014 roku, a w 2018 nie wygrałby gdyby nie wsparcie PiS, którzy oszukali Panią Michalinę. Smutne – pytanie kto jest tym karierowiczem. Krzeszo xD – nie znam Cię, ale już Cię lubię 😉

 5. No

  22/04/2024 o 15:13

  i Pojezierza Asfaltowe górą.

 6. do zastanowienia

  22/04/2024 o 21:50

  Gra kampanijna nierówna i nieuczciwa. Moim zdaniem- tylko dlatego obecny Burmistrz wygrał.
  1. najpierw było wprowadzenie w błąd wyborców, że WGK jest „bezpartyjne”, a tak naprawdę mocno przyklejone do PiSu…- nie ujawnia swoich preferencji, bo wiadomo – straciłoby wyborców. ostatnie pięć lat to była koalicja WGK +PiS (patrz sesje),
  2. wprowadzenie trzeciego kandydata na Burmistrza Pana Molika- to rozbicie głosów. A wiec był strach przed KK i porażką i wykorzystywano wszystkie chwyty.(ciekawe czy Pan Molik po wyborach znajdzie ciepłą posadkę w gminie lub w powiecie – obstawiajmy…)
  3. wykorzystanie publicznych pieniędzy do wydania i publikacji tzw. raportu – to nie powinno się stać. 52 tysiące z gminnej kasy… a w gazetce przed wyborami tylko osoby z WGK i Pis-u. A ciemny lud to ogląda i myśli, że za darmo. Poza tym gazetka tendencyjna- tylko sukcesy, o poprawianych inwestycjach, czy wysokich podatkach i opłatach za wodę ani słowem…
  4. ostatnie trzy Magazyny Krzeszowickie – też tylko jedne i te same osoby… Propaganda rodem Korea Północna.
  5. powoływanie się na wiek KK było słabe – tak może robić człowiek, który się naprawdę boi (wiemy, że osoby trzydziestoletnie mogą mieć czasem lepiej poukładane w głowie niż sześćdziesięciolatkowie, to przeskok całego pokolenia…)
  Może dobrze następnym razem skopiować ww. strategię – chociaż to mocno nieuczciwe i mocno poniżające dla świadomego wyborcy.
  Pan KK też nie uniknął błędów – chociażby list. Czy ciągłe ataki WG na sesjach – to zebrało żniwo.
  Jednak biorąc to wszystko pod uwagę tak naprawdę to KK odniósł duży sukces- startował od zera, wprowadził 6 radnych, pokazał się bardzo dobrze w ostatniej debacie i zdobył ponad 4 tys. głosów w nierównej walce – pewnie gdyby mógł z gminnej kasy za 52 tysiące zrobić propagandę wyborczą w całej gminie to i wynik tych wyborów byłby inny.
  Ale tego już się nie dowiemy.

  • Dziadu

   23/04/2024 o 16:15

   Wprowadził radnych? Dobre. Powiedzcie Cześkowi, że go Kamil wprowadził do rady, bo może nie wiedzieć i żyć w przekonaniu, że to ludzie go poparli 🙂

   • Teoria łopatologiczna

    29/04/2024 o 00:02

    No przecież to nie Czesław wprowadzał Kamila w świat polityki, bo jakżeż by to było niechronologicznie w ramach czasowych, no weź… Chyba, że czas nam leci odwrotnie, a polityka własne dzieci pożera?

   • Krzyś

    29/04/2024 o 10:12

    Widać przecież dokładnie, że projekt wyborczy rzetelnej gminy był pomysłem Kłosowskiego, popatrzcie jak promował każdego kandydata, popatrzcie na ich materiały wyborcze – wszystko było spójne i tak po tym można powiedzieć, że wprowadził swoich radnych i siebie z okręgu w którym nie mieszka (co nie jest oczywiste).

 7. Mądrzyk

  23/04/2024 o 06:52

  No i teraz należało by zacząć nową kampanie, pracować sumiennie przez kolejne 5 lat, aby w kolejnych wyborach był mocny kandydat, który odstawi na boczny tor KK, bo ten wbrew faktom, wymyślił sobie w dzieciństwie że będzie Burmistrzem Krzeszowic 🙂

  • Heniek

   23/04/2024 o 09:15

   Mądrzyk popieram ….dobrze piszesz KK aut

  • Życzliwy

   23/04/2024 o 09:27

   Dlaczego nie można mieć marzeń i dążyć do ich realizacji? To cecha ludzi ambitnych chcących zmieniać świat. Ważne w tym dążeniu jest to, aby nie robić tego po trupach do celu. Jeżeli celem jest jakiś rodzaj władzy, aby to ludzie dla których zdecydowało się pracować byli najważniejsi, a nie władza dla korzyści, przywilejów, poniżania innych. Ludzie z rozdętym ego nie powinni nigdy sprawować żadnej władzy. To dotyczy zarówno obecnego burmistrza jak i Kamila jeżeli nie spokornieje. Dla tego pierwszego jest już za poźno, bo miał na to dwie kadencje i nic w tej kwestii nie zrobił. Teraz będzie jak podejrzewam jeszcze gorzej. Kamil dopiero rozpoczyna i jeżeli posłucha innych, przeanalizuje kampanijne błędy ma szansę zrealizować swoje marzenia.

  • Takie życie

   23/04/2024 o 22:22

   Obawiam się, że Kłosowski może walczyć o Krzeszowice, tak jak Gibała o Kraków. Kolejne wybory i wciąż bez wygranej…

   • Bez obaw

    24/04/2024 o 15:40

    Spokojnie. Jak dojrzeje, to sam zrozumie, czym jest dojrzałość. Polskę mamy jedną!!! Jeszcze ją mamy, póki co, więc nadszedł czas, by jej bronić!!! Bez względu na konsekwencje!!! Jeszcze przecież nie zginęła w całym globalistycznym chaosie, póki my-Polacy żyjemy!!!

   • wyborca

    25/04/2024 o 10:13

    Przynajmniej walczy o Krzeszowice, a nie tak jak niektórzy, tylko o władzę i stołki. Zwykłych ludzi mają w głębokim poważaniu, już dzień po wyborach.Czasy kumoterstwa i rodzinnych zatrudnień powinny odejść do lamusa.Rizliczac ich z wydawanych, publicznych pieniędzy, robić kontrolę, patrzeć na ręce.Inaczej przez kolejne lata będą śmiać nam się w twarz.

    • Napiętnowany nadziejami w lepszą Polskę

     29/04/2024 o 12:37

     👍

   • sympatyk

    26/04/2024 o 14:29

    Zgadzam się, że kolejne wybory dla KK mogą być znowu bez wygranej. To nie tylko liczne błędy z tych wyborów ale i „Klątwa Pani Anny Studenckiej i Pani Danuty Lubelskiej”. Te dwie szanowane panie są donatorkami budynku przy ul. Krakowskiej 30 w Krzeszowicacj i 1/2 Willi Domańskich w Nawojowej Górze przekazanych Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Od kilkudziesięciu lat nikt kto w jakikolwiek sposób mówił o swoich zasługach dla SMZK przed wyborami nie został wybrany ani na burmistrza Krzeszowic ani do Rady Miejskiej. Można sprawdzić jak było wcześniej ale tylko w tym roku p. Kamil Kłosowski,który jest członkiem władz SMZK nie został wybrany na burmistrza, p. Wojciech Górecki obecny prezes SMZK nie został radnym miejskim, p. Bogusław Latawiec obecny członek władz SMZK też nie został radnym miejskim podobnie jak p. Łukasz Skalny, kiedyś prezes SMZK.
    Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że zmieniającie się od bardzo wielu lat kolejne grupki przejmujące czasem w niejasny sposób władzę w SMZK nie mają żadnego rozsądnego pomysłu na działalność Stowarzyszenia a zwłaszcza na utworzenie wreszcie Muzeum Ziemi Krzeszowickiej. To co jest obecnie na strychu nie jest żadnym Muzeum. W tym miejscu należy przypomnieć, że zgodnie z ustawą o muzeach: nazwa „MUZEUM” podlega ochronie prawnej i mogą ją używać wyłącznie muzea w rozumieniu przytoczonej ustawy. Używanie tej nazwy przez obecne władze SMZK jest naganne. Pani Anna Studencka 40 lat temu darowała cały budynek na Muzeum,i tylko prawdziwe muzeum regionalne powinno tam być ! Jeszcze dziwniej jest w Willi Domańskich, którą praktycznie od kilku lat zarządza prywatny biznesmen na cele weselne. Ponieważ nie ma w willi podziału fizycznego to prawdopodobnie na jego cele wykorzystywana jest też część SMZK. Czy ktoś za to płaci i ile ? Obecny prezes Stowarzyczenia w swojej ulotce wyborczej jako jedno z najważniejszych swoich założeń podał : Stworzenie Muzeum Regionalnego w Krzeszowicach w Willi Domańskich ? To całkowicie nieprzemyślane twierdzenie gdyż Muzeum ma być na ul. Krakowskiej 30 a w Willi Domańskich nie ma żadnych warunków do utworzenia muzeum. Taki pomysł świadczy tylko o całkowitym braku pomysłu na działalność SMZK. Jeżeli p. Kamil Kłosowski chce zdjąć ciążącą klątwę to musiałby włączyć się w realne i rzetelne działania na rzecz utworzenia prawdziwego i w oparciu o ustawę o muzeach regionalnego Muzeum Ziemi Krzeszowickiej w budynku przy ul. Krakowskiej 30 bez wątpienia potrzebnego w naszej gminie.

    • To prawda

     30/04/2024 o 02:07

     Też mam niesmak z tego powodu, jak bezduszność biznesowa traktuje zabytki. Już nawet nie chodzi o to, kto to finansuje, a kto z tej szlachetnej inicjatywy donatorki zyski czerpie, ale o sam fakt, że coś tu jest faktycznie nie w porządku. Winnych oczywiście nie ma, ale jak się porusza temat, to od razu jest jazgot, że są sami pokrzywdzeni i to jest atak, niesprawiedliwy, na tych „najmniej” winnych zaniedbań. A kasa leci. Tyle, że nie do tych, którzy powinni korzystać z dobrego serca donatorki w naprawdę szczytnym, wg jej intencji i założeń, celów.

 8. Xi jinping

  23/04/2024 o 21:43

  Krytycy nabierzcie krzeszówki w usta,to pomoże wam zamilknąć na chwilę. Wygrana to wygrana nie ważne jak , może cię sobię to jakoś tłumaczyć ale nic to nie da.I właśnie przez takie gadki to wy nie porządzi cię , nie w ogóle odklejenie totalne porównania do Korei , dobre sobie, prowincja może , na zachodzie pełno takich drugich Krzeszowic i się tego nie wstydzą . Ciemni jednak to jesteście wy , bo ludzie tego nie łykneli, a rzucanie sloganów, nie mając nic w zamian to skrzywienie moralne.

  • Huang Ho Vodka

   29/04/2024 o 00:08

   Nabierzcie mnie w usta, a wtedy wam się mózgi otworzą szerzej, niż oczy. Ciasna skóra się na coś przyda w końcu, aby usta zamknąć…!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę