Wydarzenia

Rozprawa nad Dębnikiem. Wraca temat uruchomienia kamieniołomu

Opublikowane

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

W najbliższy wtorek, w krzeszowickiej Kopalni Talentów odbędzie się kolejna rozprawa administracyjna poświęcona planom uruchomienia kamieniołomu w Dębniku. Od pierwszej, minęło równo 10 lat.

Wydobycie w Dębniku chce wznowić krakowski Trans-ziem. Firma uzupełniła braki do raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, w związku z tym gmina rozpoczęła konsultacje społeczne. Swoje uwagi do materiałów przekazanych przez firmę mieszkańcy mogą składać do 20 września:

– w formie pisemnej – przesyłając je listownie na adres Urzędu lub składając na Dzienniku Podawczym ul. Grunwaldzka 4, 32 – 065 Krzeszowice
– ustnie do protokołu, w Referacie Ochrony Środowiska
– za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym; przesyłając na adres e-mail: srodowisko@um.krzeszowice.pllub przez ePUAP

Tymczasem już na najbliższy wtorek, 17 września o godzinie 15:00, w Kopalni Talentów w Krzeszowicach przy ul. Św. Floriana 3 zaplanowano rozprawę administracyjną z udziałem społeczeństwa. 

Czytaj także: Jakie uwagi składali mieszkańcy podczas pierwszej rozprawy w sprawie uruchomienia kamieniołomu w Dębniku?

Jak wynika z raportu oddziaływania na środowisko przedstawionego przez Trans-ziem, teren przeznaczony pod wydobycie ma wynosić prawie 9 hektarów. Od pierwszych zabudowań dzielić ma go 40 metrów (strona zachodnia) lub 90 – strona południowa. Kopalnia miałaby działać od poniedziałku do piątku, a także „w ograniczony zakresie” w soboty, od 6:00 do 18:00.

Maksymalnie, w ciągu jednego dnia, z terenu kopalni inwestor mógłby wywieźć nawet 640 ton kruszywa, a w ciągu roku – 160 tysięcy ton. Ciężarówki z Dębnika będą poruszać się w kierunku Krzeszowic przez ulicę Legionów Polski i 3 maja do krajówki. Jak wynika z raportu, jeśli kopalnia zostanie uruchomiona, ruch ciężarówek zwiększy się w tej części miasta 5-krotnie, o prawie 60% w stosunku do obecnego stanu. To z kolei wiąże się z pogorszeniem stanu dróg i zwiększoną emisją pyłów. 

Czytaj również: Co się stanie gdy w Dębniku zacznie działać kamieniołom? >>

Wzmożony ruch ciężarówek będzie się odbywał w pobliżu terenów, na których gmina buduje kompleks zdrojowo-rekreacyjny. Niedaleko skrzyżowania ulic Batalionów Chłopskich z Legionów Polskich, czyli w miejscu, w którym będą spotykać się ciężarówki z kopalni Czatkowice z ciężarówkami z Dębnika, działa już tężnia solankowa.

 

3 komentarze

Najpopularniejsze

Exit mobile version