Rozprawa nad Dębnikiem. Wraca temat uruchomienia kamieniołomu
W najbliższy wtorek, w krzeszowickiej Kopalni Talentów odbędzie się kolejna rozprawa administracyjna poświęcona planom uruchomienia kamieniołomu w Dębniku. Od pierwszej, minęło równo 10 lat.
Wydobycie w Dębniku chce wznowić krakowski Trans-ziem. Firma uzupełniła braki do raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, w związku z tym gmina rozpoczęła konsultacje społeczne. Swoje uwagi do materiałów przekazanych przez firmę mieszkańcy mogą składać do 20 września:
– w formie pisemnej – przesyłając je listownie na adres Urzędu lub składając na Dzienniku Podawczym ul. Grunwaldzka 4, 32 – 065 Krzeszowice
– ustnie do protokołu, w Referacie Ochrony Środowiska
– za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym; przesyłając na adres e-mail: [email protected] przez ePUAP
Tymczasem już na najbliższy wtorek, 17 września o godzinie 15:00, w Kopalni Talentów w Krzeszowicach przy ul. Św. Floriana 3 zaplanowano rozprawę administracyjną z udziałem społeczeństwa.
Czytaj także: Jakie uwagi składali mieszkańcy podczas pierwszej rozprawy w sprawie uruchomienia kamieniołomu w Dębniku?
Jak wynika z raportu oddziaływania na środowisko przedstawionego przez Trans-ziem, teren przeznaczony pod wydobycie ma wynosić prawie 9 hektarów. Od pierwszych zabudowań dzielić ma go 40 metrów (strona zachodnia) lub 90 – strona południowa. Kopalnia miałaby działać od poniedziałku do piątku, a także „w ograniczony zakresie” w soboty, od 6:00 do 18:00.
Maksymalnie, w ciągu jednego dnia, z terenu kopalni inwestor mógłby wywieźć nawet 640 ton kruszywa, a w ciągu roku – 160 tysięcy ton. Ciężarówki z Dębnika będą poruszać się w kierunku Krzeszowic przez ulicę Legionów Polski i 3 maja do krajówki. Jak wynika z raportu, jeśli kopalnia zostanie uruchomiona, ruch ciężarówek zwiększy się w tej części miasta 5-krotnie, o prawie 60% w stosunku do obecnego stanu. To z kolei wiąże się z pogorszeniem stanu dróg i zwiększoną emisją pyłów.
Czytaj również: Co się stanie gdy w Dębniku zacznie działać kamieniołom? >>
Wzmożony ruch ciężarówek będzie się odbywał w pobliżu terenów, na których gmina buduje kompleks zdrojowo-rekreacyjny. Niedaleko skrzyżowania ulic Batalionów Chłopskich z Legionów Polskich, czyli w miejscu, w którym będą spotykać się ciężarówki z kopalni Czatkowice z ciężarówkami z Dębnika, działa już tężnia solankowa.
Górnik na emeryturze
15/09/2024 o 19:12
Kryzysik, kryzysik… czy brak materiału do ukamienowania głupoty rządzących geologicznymi zasobami Polski?
Never more
16/09/2024 o 15:25
Absolutnie żadnych takich biznesów. Absolutnie. Zero. Koniec z wyzyskiem. Koniec z ciężkim transportem. Mieszkańcy Dębnika macie potężne poparcie we wszystkich miejscowościach gm8ny, na każdą potrzebę jesteśmy.
Dosadnie
19/09/2024 o 22:15
Gdyby głupi umiał udawać mądrego, to by nie było żadnej afery. Ale, że jest odwrotnie, to na twarzach każdego jest rumienieć\c nieszczery.
głos rozsądku
20/09/2024 o 10:09
Zaprzestań zatem korzystania z jakichkolwiek dróg oraz obiektów, budynków wraz z infrastrukturą – do budowy których potrzebny był kamień. Powodzenia 🙂
Mieszkaniec
24/09/2024 o 08:33
Na pewno nie ten dębnicki. Zbyt szlachetny na drogi. W gminie niektóre kościoły mają z niego ołtarze.
zainteresowany
24/09/2024 o 14:35
Polecam przestudiować historię nieistniejącego już przedsiębiorstwa KZKB w Krzeszowicach. To właśnie ze złoża Dębnik (tego od strony północnej) wykorzystywane było m.in. kruszywo do produkcji tzw. płytek „lastriko”; kruszywo to było transportowane z Dębnika do Krzeszowic (zakład produkcyjny w sąsiedztwie budynku KZKB).
Echo rozsądku
24/09/2024 o 23:11
Zrobię CI przed domem kompostownię i ubojnię. Będę na tym zarabiał. Smród niewyobrażalny. Sam mieszkam w dużym mieście z dala od takiego syfu. Jak ci się nie podoba, to zaprzestań korzystania z jedzenia. Powodzenia 🙂
taki ktoś
26/09/2024 o 17:01
jeśli tylko spełnisz wymagania formalno-prawne dla ubojni to nie można Ci takiego przedsięwzięcia zabronić … Jest ponadto zasadnicza różnica pomiędzy ubojnią a kopalnią; lokalizacja kopalni pozostaje w ścisłym związku z występowaniem udokumentowanego złoża, natomiast w przypadku ubojni taki związek nie występuje …
STOP KOLONIZACJI
17/09/2024 o 09:29
NIE NIE NIE NIE – BURMISTRZU BROŃ GMINY
Mieszkaniec
20/09/2024 o 08:54
Ale wybrałeś adres. Jak ludzie nie obronią gminy to już widzę jak zrobi to burmistrz. Nie bądź śmieszny.
zainteresowany
24/09/2024 o 06:58
A przed czym lub przed kim ta obrona ?
Mieszkaniec
24/09/2024 o 08:41
Przed ludźmi, którzy z gminy zrobią jedno wielkie odkrywkowe rumowisko. Rozjeżdżą ją jeszcze bardziej tirami, a burmistrz będzie dalej czynił starania, żeby Krzeszowice były uzdrowiskiem. Potem wezmą d..ę w troki, a my zostaniemy w tej rozkopanej zdegradowanej gminie. Mamy już Czatkowice i to aż nadto.
Nie tylko Czatkowice
24/09/2024 o 22:52
Plus Zalas ii Niedźwiedzia Góra – jesteśmy zwykłymi frajerami do dojenia. Głupimi tubylcami co to się godzą na dojenie. „Jak się godzą to znaczy że na to zasługują” – to jest standard myślenia w korpo.
Tenczynek, XCE, Dębnik
24/09/2024 o 08:26
Syfem, hałasem, degradacją naszej ziemi, dewastacją dróg, niszczeniem domów, zagrożeniem bezpieczeństwa, spadkiem wartości, naszych nueruchomości, bezczelnością wielkiego biznesu. Przed tym. Mieszkasz tu?
Krakowianka
25/09/2024 o 17:50
Jestem turystką z Krakowa. Zwracam się do władz gminy. Nie róbcie tego.Nie zgadzajcie się na ten kamieniołom.To taki piękny i spokojny zakątek.O rzut kamieniem od rezerwatu Dolina Racławki.Są tam szlaki turystyczne, żółty przechodzi przez teren dawnego kamieniołomu.Wszystko zostanie zdewastowane. Nie wolno tego niszczyć! Są piękne miejsca odpoczynkowe, staw , ławki.Niedaleko Paczółtowice z kościołem. Z drugiej strony kopalnia Czatkowice zabiera coraz więcej lasu.Już zostały zlikwidowane niektóre szlaki turystyczne i są tablice teren prywatny.Wstęp wzbroniony. Błagam tych,którzy mają coś do powiedzenia- pomóżcie mieszkańcom i nam wszystkim- miłośnikom naszej pięknej Jury.
Krzeszowiczanin z dziada pradziada
25/09/2024 o 20:38
Ty się lepiej zwróć do swojej Gminy o to, aby wam w Krakowie metra nie budowali, bo wszystkie krety okoliczne wypłoszą bez rzucania w nie kamieniami. My sobie tu sami poradzimy z naszą Gminą. Nie potrzebujemy pomocy zdalnej, póki co.
Krakowianka
25/09/2024 o 21:26
Dlaczego tak się do mnie zwracasz? Nie lubisz turystów i miłośników Jury? W czym Ci uchybiłam albo obraziłam?Jestem emerytką i znam te tereny od dziecka. Zniszczenia są straszne i niepotrzebne są dalsze.Jest mi bardzo przykro.
W ogóle nie zwracaj uwagi
25/09/2024 o 22:17
On nikogo nie lubi. Siebie najbardziej.
Sąsiad
25/09/2024 o 22:08
Nie wypowiadaj się w naszym imieniu. Jesteś osamotnionym reliktem.
RAFAŁ
29/09/2024 o 09:55
Tak Dolina Racławki, Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie, Jura Krakowsko – Czestochowska i Bóg wie co jeszcze, gdzie się nie ruszysz to chroniony robak. Piękne zachwyty przyjezdnych, a ja nie mogę wyciąc drzew na rolnej działce która zarosła, bo Pani wszechmogąca z Dolinek Krakowskich stwierdzila beszczelnie „ja się nie zgadzam”. W zasadzie nic tam nie mogę zrobic ale podatek muszę placic. Bodajże w 2011 roku cichaczem stworzyli Krajobrazowy Park nie powiadamiając o tym nikogo – jak słyszę o pseudo ochronie przyrody to krew mi się gotuje.
To jest chore!!
Mieszkaniec
29/09/2024 o 18:44
Wyjaśnij co masz na myśli. Jak wyobrażasz sobie ochronę przyrody. Jestem ciekawy, bo jak widać coraz częściej mamy problem z różnymi dotykającymi nas zjawiskami i tłumaczenie ich powstawania jest różne. Niektórzy choć są i zdarzają się coraz częściej wypierają je i ignorują. Oczywiście do czasu, aż ich dopadną czego im serdecznie nie życzę. Wycinki oczywiście masowe lasów stuletnich i ponad mają wg ludzi, którzy prowadzą badania w tym swój znaczący udział. Podobnie regulacja rzek. Co mogliśmy obserwować ostatnio na przykladzie bardziej uregulowanej Odry i dużo mniej Wisły, która nie wylała. Oczywiście to nie aluzja do twoich starań o wycinkę. Pojedyncze drzewa to jeszcze nie las.
Pan z Dolinek
29/09/2024 o 23:33
A co to za drzewa tak nagle wzięły i takie wielkie wyrosły na twojej działce?
spacerowicz
30/09/2024 o 08:34
Może tak sobie wyobraża ochronę przyrody w parku krajobrazowym jak leśnicy w tym tenczyńskim. Stosy ściętych drzew, ciekawe gdzie pojadą, do czyjej kieszeni trafią pieniądze z tego paskudnego cięcia w takich ilościach? To nie jest gospodarcze cięcie, to jest wycinanie lasu. Spaceruję po tym lesie od lat i takiej masakry jak w ostatnich latach nigdy nie widziałem. Teraz zmieniła się władza na górze, ale ludzie którzy za niej pracowali na dole pozostali ci sami i te same metody niszczenia lasów. Ciekawe czy ci na górze wiedzą, że wycinka lasów trwa w najlepsze jak za poprzedników. Jeżeli wiedzą i to aprobują nie są lepsi od poprzedników.
Opamiętajcie się "leśnicy"
30/09/2024 o 19:40
To co robią na Białce to kryminał. Ale mają imiona i nazwiska. Dura lex sed lex. Będzie ręka w nocniku.
Leśny ludek
02/10/2024 o 20:13
Dla przyjaciół jestem LL.
Prawo i sprawiedliwość
05/10/2024 o 12:37
Pisowcy też się jeszcz niedawno śmiali, a teraz jakiś taki wzrok rozbiegany, rączki się trzęsą, gastryka niedomaga, dojdzie i do was.