Wydarzenia

Rząd rozporządzeniem tnie pensje samorządowcom. O ile mniej zarobi burmistrz Krzeszowic?

Od 1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Pensje wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów miast i marszałków będą średnio o 20 procent niższe od dotychczasowych. W czwartek krzeszowiccy radni przyjęli uchwałę obniżającą wynagrodzenie Wacława Gregorczyka. 

Nie ma za co karać burmistrza – podkreślał przewodniczący komisji budżetu Kazimierz Stryczek tuż przed przyjęciem uchwały. Najpierw radni jednomyślnie udzielili Wacławowi Gregorczykowi  absolutorium, by za chwilę obniżyć mu, również jednomyślnie, pensję.

Uchwała jest pokłosiem przyjętego przez rząd rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Od 1 lipca ich maksymalne zasadnicze wynagrodzenie ma być niższe średnio o 20 procent. Jeśli radni nie przyjmą uchwały decydujący głos będzie miał wojewoda. Od wykonania rozporządzenia nie ma odwrotu.

Niechby rząd spróbował obciąć zarobki górnikom z Jastrzębskie Spółki Węglowej, to by dowiedział się gdzie jego miejsce – mówił podczas sesji przewodniczący Rady Adam Godyń. Pensja burmistrz Krzeszowic już po zmianach będzie tylko nieco niższa – bo, jak podkreślali radni, na początku kadencji nie był on zachłanny. Od 1 lipca zamiast dotychczasowych 9 716 złotych brutto, Wacław Gregorczyk będzie zarabiał 9 678 złotych brutto, czyli tylko o 38 złotych mniej. Złoży się  na to 4 800 zł wynagrodzenia zasadniczego, 2 100 złotych dodatku funkcyjnego, dodatek specjalny w wysokości 2 346 złotych, dodatek za wieloletnią prace – 432  złotych. Na początku kadencji pensja burmistrza wynosiła 9 500 złotych brutto i była niższa o ok.  2 100 złotych brutto od zarobków jego poprzednika.

Rozporządzenie o zarobkach samorządowców, to kolejny, po ustawie dekomunizacyjnej, akt prawny, który odgórnie narzuca samorządom rozwiązania w kwestiach, o których do tej pory decydowały same. 

6 komentarzy

6 Komentarzy

  1. honza

    03/07/2018 o 09:26

    Rozumiem pensję zasadniczą, rozumiem dodatek funkcyjny, rozumiem dodatek za wieloletnią pracę. Nie rozumiem dodatku specjalnego. Za co on jest wypłacany? Ktoś mi wyjaśni?

  2. pomidorowa

    03/07/2018 o 12:38

    Przewodniczący Godyń chce dyskutować że aktami ograniczającymi marnotrawienie pieniędzy wydanymi przez PiS? Ładnie to rzucać się z zębami na rękę, która karmi?

    • Anonim

      03/07/2018 o 20:20

      Będzie głodny to sobie ugotuje na swojej kuchence zupę, a Ty tymczasem wróć do garnka.

  3. JERZY

    03/07/2018 o 16:54

    Szanowna Redakcjo. Proszę mnie oświecić, jeżeli posiadacie taką wiedzę, czy Burmistrz faktycznie sprzedał budynek bo byłym przedszkolu przy ul. Długiej. Mówi się, że budynek zostanie wyburzony a w jego miejsce postawiony blok. Przecież była to nieruchomość zabytkowa, wpisana do ewidencji zabytków, tego typu budowle muszą na wszystko mieć zgodę konserwatora zabytków, pozwolenia wymaga również zmiana przeznaczenia i użytkowania nieruchomości.
    Jeżeli to jest prawdą, zadaję sobie pytanie jak to wszystko zostało ominięte?

    • Anonim

      29/07/2018 o 20:51

      1. Nie zostało ominięte – budynek wciąż stoi
      2. PZP na tej działce już jest dawno zmieniony i zakłada że mogą być budowane bloki
      3. Wystarczy wykazać u konserwatora, że budynek jest w ruinie nie nadającej się do jakiejkolwiek inwestycji i poprawy
      4. Ile Ty masz lat, żeby pytać się jak się omija różne rzeczy w kraju, w którym 75% ustaw to buble prawne, które można ominąć conajmniej jak Ciebie wczoraj mijał rowerzysta na chodniku.

  4. Ananiasz

    29/07/2018 o 11:14

    jeśli brutto to szału nie ma

Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę